Урок 42. Are You Sure about
Your Table Manners?
Цели урока: -
обсудить с учащимися правила поведения за столом;
- развивать умение
сравнивать и делать выводы;
- развивать навыки
устной речи по теме «Table Manners»
Ход урока
1.
Приветствие
T.
Good morning, everybody!
S.
Good morning, Zumrud. Kh!
T.
Nice to see you. I hope you are all feeling good today.
S.
We are OK. Thank you,
2.
Сообщение целей
урока
T.
Read the poem and try to guess what we are going to speak about today.
На
доске стихотворение.
Keep
those big feet on the floor.
Take
your hat off when you come in.
Anymore.
Take
your elbows off the table.
Keep
those big feet on the floor.
Take
your elbows off the table.
You
are not outside.
Keep
your mouth shut when you are eating.
Ask for more.
Учитель может прочитать стихотворение вслух.
S. We are going speak about good manners.
3. Работа с иллюстрациями в учебнике ( упр.1, 2,
с.87-88)
T.
Open your books at page 87, please. Look at the picture and say what is right
and what is wrong in children’s behavior.
Перед тем как учащиеся ответят на вопрос , учителю
следует убедиться, что все фразы поняты ученикам. Учитель может предложить
учащимся использовать следующие фразы:
I’m sure that……………
By all means……….
It’s out of the question
that…..
В это же время
отдельным учащимся можно предложить выполнить задание на карточке, которое они
потом озвучивают для всего класса.
Say what we must and mustn’t
do at the table.
1.
We… speak with our mouth full.
2.
We… put the table napkin on our
knees.
3.
We … reach across for the
salt.
4.
We… use the fork and knife
properly.
5.
We… put our elbows on the
table.
6.
We… wave the knife or fork in
the air.
7.
We… lift a soup bowl to our
mouths.
8.
We… eat noiselessly.
T. Turn over the page,
please. Table manners in Europe and America differ. Look at the two pictures,
please. What’s typical of each country?
Учащиеся сравнивают
картинки.
4.Работа с текстом (АВ, упр.16, с. 46)
T. Table manners is an important part of any culture.
Let’s read a passage about manners from a book on politeness. Open your Activity Book at page 46.
Перед выполнением задания учащиеся должны
объяснить значение слов:
Polite –вежливый
Impolite- невежливый
Rude - грубый.
Учащиеся выполняют
задание, а затем проверяют вместе.
5. Выполнение теста (упр. 2, с. 107, раздел For fun and Profit)
После выяснения
результатов учитель может обсудить вопросы с учащимися.
6. Подведение итогов урока. Домашнее задание.
T. What advice on table
manners would you give to someone visiting your country? At home write a
similar passage for the book on politeness.
Учитель подводит
итоги урока и оценивает учеников.