Маңғыстау
облысы
Жаңаөзен қаласы
№17 орта мектептің ағылшын тілі пәні
мұғалімі Мусина Гульнара Рафаэловна
Open
lesson:
“Keeping
fit”
Teacher:
Mussina Gulnara
2015/2016
year
Form:10
Сабақтың тақырыбы:Keeping
fit
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға денсаулықты сақтау үшін не
істеу керектігі жайлы кеңестер айту.Олардың тыңдау,жазу,есту қабілеттерін
дамыту.Ағылшын тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, “Should” модальді
етістігі туралы өткен материалдарды жаңғырту.
Әдістері:сұрақ-жауап,миға шабуыл,топтық
жұмыс
Көрнекілігі:жұмыс
парақшалары,грамматикалық кестелер жазылған таблицалар,слайдтар
Оқулық:Ағылшын тілі 10 сынып.Аяпова Т.
Әбілдаева З. Тұтбаева Ж.
Қосымша:Интернет материалдары
Сабақтың барысы:
Сабақтың
бөлімдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
I.Organizationmoment
-Сәлемдесу,оқушыларды
түгендеу
-Сыныпты
топқа бөлу,топ басшыларын сайлау,бағалау парақтарын тапсыру
-Сабақтың
тақырыбын таныстыру
|
1)
-Good morning
students!
-How are today?
-Who is on duty
today?
-Who is absent
today?
2)The theme of
our lesson “Keeping fit”
3)What should we
do to keep fit?
|
-Good
morning,teacher!
-We are fine
-I am
-All are present
or (name) is missing
|
Warming up
-Оқушылардың
тілін сындыру мақсатында қысқаша өлең айту
|
-Let`s sing
togother:
Head and
shoulders,knees and toes,knees and toes,It`s my body…Eyes and ears and mouth
and nose,mose and nose,It`s my body…
Ankles,elbows,feet
and seat,It`s my body…
|
Students must
sing the song with teacher
|
II.Brainstorming
Өткен
тақырыптар бойынша «миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан адамның дене
мүшелерінің суреттерін қораптан алып,ағылшын тіліндегі баламасын сұрау
|
-Now students I
will give you some pictures and you must take from the box and name these. Let`s
begin
|
Fact
Shoulders
Toes Lip
Leg
|
III.
Main part
New
lesson-Жаңа
сабақ
|
-Dear
students! Today we have an interesting lesson. Look at the interactive board,
please.
-What
are these pictures mean?
-Which
2 do you think are the most important?
|
Students answers
|
IV.
Vocabulary.
|
Avoid-айналып
өту
Freak-жанкүйер
Germ-микроб
Oxygen-оттегі
Seed-тұқым,дән
Dumb-bell-гантель
Eyesight-көру,көру
қабілеті
|
Students
must write
these words on the notebook.
|
Listening
Ø Work
with the text
|
Keeping Fit
1) Good
health is not something we are able to buy at the chemist’ and we can’t
depend on getting it back with a quick visit to the doctor when we are ill,
either. WE often ruin our health by poor diet, stress, bad working
environment and carelessness. By keeping fit, changing bad habits or the
surrounding conditions we can make our body last without major problems. And
what are the ways to keep fit?
2) First
of all you must miss no chance of outdoor activities as an antidote to our
sedentary lives. Skating or skiing in winter and swimming in summer must
become part of your everyday life. Second, exercise. You must exercise
whenever you can- in the morning or in the evening. Third, regular meals are
a must if you want to keep fit. Try to avoid going without any food for
hours.
3) Nowadays
, health specialists promote the idea of wellness for everybody. Wellness
means achieving the best possible health the limits of your body. One person
may need fewer calories than another. Some people might prefer a lot easier
exercise to more strenuous exercise.
|
Students
must listen to the text and read , translate in groups
Group
1- 1st paragraph
Group
2-2nd paragraph
Group
3-3rd paragraph
|
|
My
question: “ What are the ways to keep fit?”
|
They
must draw or write their opinions on the posters ( in groups ). Then they`ll
come to blackboard and describe it.
|
Ø Modal
verb “should”
|
Should
пайдалы
ақыл кеңес бергенде қолданылады.
You
should take an umbrella.
You
shouldn`t sit in front of the TV.
Should
I go?
|
Students choose
the cards and complete the sentences.
|
Ø Flash games
(Way
ahead 4. Task 7,8)
|
Let’ s do
exercises from the blackboard: Should or shouldn’t?
|
|
Ø Physical minute
|
-
Let
‘s sing and dance with dog and hippo
|
|
Writing
Ø Work with cards
|
1.Write
sentences with should+ the words in the boxes
2.Complete the
sentences with should or shouldn’t
3.Write some
tips a healthy diet. Use should and should and should and shouldn’t in the
sentences
|
Students choose
the cards and answer them or do it in the blackboard
|
V. Conclusion
|
-Look at the
blackboard. Here a poster. You must tick on the steps how you have understood
today’s lesson.
|
|
VI. Giving
marks
|
I Iiked your
work at the lesson. Give me please your marks sheets. I’II compare with
captain’s marks and give. (excellent, good, satisfactory) mark to…
|
|
VII.Homework
|
-Right down your
homework. At home you’ll write the essay on the topic ‘’How to keep fit’’.
-exercises:5,6
on page 156
|
|
VIII.Reflections
|
Your
reflections:
-Now, students,
tell me please, did you like the lesson?
|
-The lesson
was...... because……
-I feel ……
myself during the lesson
|
IX/The end
|
The lesson is
over.
Goodbye!
|
-Good bye,
teacher!
|