Қысқа
мерзімді жоспар
|
|
Күні:
|
Кулмагамбетова
С.А.
|
|
Сынып: 5 «а»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Scracth
программалау ортасындағы блоктар
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Барлық
оқушылар:
Оқушылар
Scracth
программалау ортасында жұмыс жасай отырып, блоктар қызметімен танысады.
Оқушылардың
басым бөлігі:
Scracth
программалау ортасындағы блоктарды міндеттеріне қарай қолдануды үйренеді
Кейбір
оқушылар:
Scracth
программалау ортасындағы блоктармен жұмыс жасауды үйрене отырып, лабиринт
құруды жүзеге асырады.
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
Scracth
программалау ортасындағы блоктармен таныстыра отырып, лабиринт құруды үйрету.
|
|
Бағалау
критерийі
|
Оқушылар Scracth программалау ортасын пайдалана отырып, блоктармен
танысады, олармен жұмыс жасауды үйренеді
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер:Scratch, блоктар палитрасы, қозғалыс
блогы, түр, дыбыс, қылқалам, мәліметтер, оқиғалар, басқару, сенсорлар,
операторлар блоктары
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жауапкершілік ,Серіктестік, Құрмет,
Ынтымақтастық.
Шығармашылық, Сыни тұрғысынан ойлау, жылдамдық;
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
ағылшын тілі, орыс тілі,бейнелеу
өнері
|
|
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
|
Scracth ойын
программалау ортасы
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3 мин
Білу
Үй жұмысы
3 мин
Жаңа
сабақ:
4 мин
|
Амандасу:
«Сәлеметсіз бе!» Оқушылар екі қолының аттас саусақтарын бір-біріне түйістіре
бастап былай дейді:
Бас
бармақтарын түйістіре – «әрқашан»
Сұқ
саусағы – «әр жағдайда»
Ортаңғы
саусағы – «үлкен»
Аты жоқ
саусағы – «жетістіктер»
Шынашағы
– «тілеймін»
Алдыңғы білім:
«Саңырауқұлақ
теру» ойыны
Критерий: Оқушылар сұрақтарға жауап
береді, өзіне балл жинайды
Әрбір дұрыс жауап-1балл
Тапсырма: Сұрақтарға жауап бер!
1. Алгоритм деген не?
2. Программа деген
не? 3.
Программалау тілдері деген не?
4. Scratch программасын неліктен Лего конструкторына
ұқсатады?
5. - батырмасының қызметі қандай?
6. - батырмасының қызметі қандай?
7. - қандай батырма? (спрайттар
кітапханасы)
8. - батырмасының қызметі қандай?
9. Жаңа спрайт салу үшін қандай команда орындалады
10. Алгоритм неше түрге бөлінеді?
Дискриптор. Сұрақтарға жауап берді,
тиісті балды жинады.
Ой –
қозғау
Критерий:Ресурстағы
берілген ребусты шешеді, шешімін айтады.
Тапсырма: Ресурстағы
берілген ребусты шеш, шешімін айт!
,,,,,
,,
,,,
,,,,,
Жауап: блок
Дискриптор: Интерактивті
тақтадағы берілген ребусты шешті, нәтижесін айтты.
Ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың
тақырыбы ашылады.
Бағдарламада негізінен 10 түрлі
блок бар. Әр блоктың өзіндік қызметтері айқындалған.
Блок түрлері:
Қозғалыс блогы
Түр блогы
Дыбыс блогы
Қылқалам блогы
Мәліметтер блогы
Оқиғалар блогы
Басқару блогы
Сенсорлар блогы
Операторлар блогы
Басқа да блоктар
|
Сұрақ жауап
Оқушыларды уәждік бағалау
«жақсы», «өте жақсы» сөздерімен бағалау.
|
Сабақтың
ортасы
Практикалық
жұмыс
15 мин
|
Тапсырма.
Лабиринт салып, оның ішінде жүретін спрайтты қосу. Спрайт лабиринттің
қабырғаларымен соқтығысқаннан кейін артқа кету. Соңына дейін жеткенде,
төртбұрышқа тигенде «Сен жеңдің!» деген хабарлама айту.
Тапсырманы
орындау технологиясы.
1. Scratch
бағдарламасын іске қосыңыз.
2.
Жобадан
Спрайт
1-ді
өшіріңіз.
Сурет
49. Спрайтты жобадан өшіру
3.
Әуелі
сахна белсенді етеміз. Ол үшін сахнаға бір рет тінтуірдің сол жақ
батырмасымен шертеміз.
Сурет
50. Сахнаны белсенді ету
4.
Сахнаға
сурет салу үшін «рисовать новый объект» батырмасына басып, өз қалауларың
бойынша лабиринттің суретін салыңыз.
Сурет
51. Лабиринт суреті
5.
Енді
жобаға доп спрайтын кірістірейік, ол үшін жаңа спрайттарды кірістіретін
батырмаға басып, Things бумасының ішіндегі доп объектілерінің бірін таңдаңыз.
Сурет
52. Things
бумасы
6.
Енді
доп спрайтына арналған келесідей скриптерді құрыңыз.
Сурет
53. Доп спрайтының бағдарламасы
7.
Содан
кейін доп спрайты лабиринттің соңына дейін жеткенде бір спрайтқа соғылу
керек. Мысалы, төртбұрыш объектісі. Сол спрайтқа келесідей скриптерді
құрыңыз:
Сурет
54. Спрайт1 үшін бағдарлама
8.
Енді
жобамыз дайын. Жобаны іске қосып, тексеру үшін демонстрациярежиміне өтіп,
жасыл жалаушаға басыңыз.
|
Scratch бағдарламасы,
тапсырма
|
|
Сабақты
бекіту
6 мин
Бағалау
2 мин
|
* Блоктар палитрасы деген не?
* Блоктардың қандай түрлері бар?
* Басқару блогы не үшін қажет?
* Жаңа айнымалыны қалай құруға
және жоюға болады?
* Scratch ортасында блоктардың
маңыздылығы қандай?
* Математикалық есептеулер қай
блокта орналасқан?
* Скриптілерде дыбыстарды қолдану
қай блокта орналасқан?
Тақырып мазмұны ашылса – 5
|
Сұрақтар
|
Сабақтың
соңы
5 мин
Рефлексия
|
«Білім ағашы»
Оқушыларға стикерлер таратылады.
Бүгінгі сабақтан қандай ақпараттар алды, нені түсініп, нені түсінбегенін
стикерге жазып білім ағашына келіп іледі.
|
Білім ағашы, стикерлер
|
Үйге тапсырма 2 мин
|
Тақырыпты
оқып, 112-беттегі
қызықты ақпаратты жазып келу, сұрақтарға жауап беру
|
кітап
|
|
|
|
|
|
|
|
|