Сабақтың тақырыбы: Сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: Сөйлем және оның түрлері,
сөз тіркестері туралы алған білімдерін қайталау
2. Дамытушылық мақсаты: Табиғатқа экскурсия
жасау арқылы оқушылардың ой - өрістерін, сөздік қорын, дүние танымдарын
кеңейту, шығармашылық, іскерлік қабілеттерінің белсенділігін дамыту арқылы,
топпен жұмыс істеуге баулу.
3. Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды сауаттылыққа,
бір - бірін сыйлауға, туған жер табиғатын сүйіп аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес. Қайталау сабағы
Сабақтың әдістері: Сұрақ - жауап, топпен жұмыс,
көрнекілік әдісі, 5 жолды өлең, әр қалыпты жазу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, үлестірме
қағаздар
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, дүниетану,
математика, өзін - өзі тану
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа психологиялық дайындық
Бақыт, бақыт
Бақыт менде, бақыт сенде.
Бақыт барлық жерде.
Тыныштық, тыныштық
Тыныштық менде, тыныштық сенде
Тыныштық барлық жерде.
Бейбітшілік, бейбітшілік
Бейбітшілік менде, бейбітшілік сенде.
Бейбітшілік барлық жерде болсын!
ІІ. Өткенді қайталау.
Қызығушылықты ояту. Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айтылады.
1. Үй жұмысын тексеру.
2. Ауызша жұмыс
- Қазақ алфавитінде неше әріп бар? Неше дыбыс?
- Дауыссыз дыбыстар қалай бөлінеді?
- Дауысты дыбыстар қалай бөлінеді?
- Сөйлем дегеніміз не?
- Сөз тіркесі дегеніміз не?
3. Үлгі бойынша сөз тіркестерін құрау.
4. Дәптерді ашып бүгінгі күнді жазу
Көркем жазу минуты: Т, У әріптерін жазу
4. Асан қайғы туралы аңыз.
Ерте заманда жалпақ далада данышпан Асан қайғы
деген кісі болыпты. Ол әлемді өзінің сенімді арғымағымен аралаған екен. Ұзақ
аялдаған жері сирек болыпты. Өйткені ол Жерұйықты іздеген еді. Жер бетіндегі
жайлы қонысты адамдар табиғатпен толық үйлесім тауып нулы өлкені іздестіріп
жүрген болатын...
Ендеше біз де бүгінгі сабағымызды ерекше өткізу
үшін табиғатқа экскурсия жасайық.
5. Слайд. Табиғатқа экскурсия жасау.
6. Жұмбақ шешу
Қанатсыз құс маңып барады,
Көзінен жасы тамып барады. (Бұлт)
7. Слайд. Тапсырмалар орындау
Топпен жұмыс
І топ Бұлт және аспан сөздеріне фонетикалық
талдау жасау
ІІ топ. Жұмбақтан сөз тіркестерін тауып жазу.
ІІІ топ. Бұлт сөзімен жайылма сөйлемдер
құрастыру.
8. Слайд. Орманның суреті
- Ормандар Еліміздің қай аймақтарында
орналасқан?
Оқулықпен жұмыс 138 - жаттығу
Мәтіндегі сөйлемдерді айтылу мақсатына қарай
ажырату.
Қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жазу.
Орман туралы Математикалық тапсырма есеп шығару.
Мақал - мәтел: Бір тал кессең, он тал ек.
9. Слайд «Су бар жерде – тіршілік бар» -
дегендей көлді аймаққа саяхатымызды жалғастырайық.
Топпен жұмыс
І топ. Өзен – тұщы судың көзі. (Морфологиялық
талдау)
ІІ топ. Ел өзен жағасына қоныстанады.
(Синтаксистік талдау)
ІІ топ. Каспий – еліміздің ең үлкен көлі.
(Сөйлемдегі сөздердің байланысын тап)
Суға байланысты тыйым сөздер: Суға түкірме, Суды
адамға шашпа, Кірдің суын көлге төкпе
10. Слайд. Жазық алқап далаға экскурсия жасау.
Еліміздің көптеген жерлерін жазық дала алып
жатыр.
- Даланың табиғаты қандай әсем!
Поэзия минуты: Оқушылар табиғат туралы білетін
өлеңдерін айтады.
- Ал енді өзіміз 5 жолды өлең құрастырайық
Сергіту сәті:
11. Слайд. Таулы аймаққа саяхат
Еліміздің бестен бір бөлігін таулар алып жатыр.
Ендеше тауға экскурсия жасайық. – Таудың табиғаты немен ерекше?
Шығармашылық тапсырма: Әр қалыпты жазу
І топ: Өтініш
ІІ топ. Хабарландыру
ІІІ топ Тілек
Ғасырлар даналығы: Биік тау алыстан көрінеді
Шыңға өрлеген шығады.
Сабақты қорытындылау: Рефлексия Не білдік? Не
істедік?
Бағалау Балаларды мадақтау. Балалар бағалау
парағын толтырады.
Үйге: Эссе жазу.
11.12.2015жыл Тексерген-----------------------------------------------
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту. 23+7,
30-7
Бастауыш сынып мұғалімі: Сандықбаева
Эльнура Қалмаханбетқызы
Мақсаты: Білімділік:Бірліктерді қосу және
азайтуға келтіру арқылы орындалатын есептеу тәсілдерін енгізу, сол тәсілдерді
қолдану үлгісін көрсетіп, екі амалмен шығарылатын есепті шығаруды пысықтау.
Оқулықпен жұмыс істеу.
Дамытушылық: Сын тұрғысынан ойлау
технологиясы арқылы ойды дұрыс жеткізе білу дағдыларын, ой-өрісін, есте сақтау
қабілетін, дамыту; есептеу машықтарын жетілдіру, өздігімен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік :Алған білімдерін күнделікті
өмірде пайдалана білуге, өз пікірін еркін айтуға,өзгенің пікірін тыңдауға
баулу; адамгершілігін арттыру, еңбекті сүйе білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Тақырып ұғымын біледі,
түснеді және жеке жұмыс, деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы есеп шығаруда
пайдаланады. Оқушылар 23+7, 30-7 түріндегі қосу, азайту тақырып жайлы түснік
алады, оны қолданып есептер шығаруға үйренеді.
Модульдері: АКТ (ақпараттық
коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас
ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды
басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО
(диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ),
топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, магнитті
тақта, маркерлер,
Әдіс тәсілдер: Миға шабуыл, Конверт-сұрақ,
Жұптық әңгіме,Топтастыру стратегиясы
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
2
мин
Психологиялық сәт.Бір - біріне сәттілік
тілейді.
Миға шабуыл арқылы
Сұрақ жауапты пайдалану
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап
арқылы диалогқа түсіру
Өткен тақырып арналған үй тапсырмасын
қайталауға сұрақтар жасалады.
Оқушылар қол ұстасып,бір-біріне
жалғстырып,тілек айтады.
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген
тапсырмаларды қатесіз орындау, білімдерін тексеру.
Түсіну
7
мин
Өткен тақырыпты меңгертуде «Конверт-сұрақ»
әдісін қолдану және жаңа тақырыпқа бастама
Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни
ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын
қалыптастырады. Ол дегеніміз - бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз
ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері
сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше
нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу
әрекеттерінен байқалады.
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген
сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды
қайталау
Топпен жұмыс жасау
Қолдану
10
мин
Жұптық әңгіме» әдісін пайдаландым арқылы
меңгерту /10 мин/
Топпен тапсырмалар орындау
Бұл әдіс арқылы оқушы мен оқушы арасында
«Жақын арадағы даму аймағы»(ЖАДА)(Выготский) қалыптасты. Себебі: әр жұп
түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып,
жауап іздеді, талқылады, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді.
Оқулықпен жұмыс.
1есеп.Мұғалім орындау тәсілін
түсіндіреді.Ә) түсіндіре отырып шығарады.
2 есеп.Ауызша орындалады.
3 есеп.Үш қатарға бөліп шығару.
4 есеп.
50+(2+8) 50+(10-8)
40+(10+3) 30+(29+1)
56-(2+4)
5 есеп
Қыз бала -30 к
Ұл бала-? 3 к кем
Барлығы ? к
Ш:30+(30-3)=57(к)
Жауап:барлығы 57 кітап оқыды
6 есеп
1 онд.1бірл.+9бірл=2 онд.
2 онд.-9 бірл.=1 онд.1бірл.
2онд.2 бірл.+8 бірл.=3 онд.
3 онд.-8бірл.=2 онд.2 бірл.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз
ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және
оөз пікірлерін ортаға салады
Оқушылар бірге шығарады.
Сергіту сәті
1 мин
«Балапандар биі» атты жаттығу жасау
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
АКТ дан қарап жаттығулар жасайды.
Талдау
10 мин
«Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты
меңгерту
іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау
Әр жұпқа жаңа тақырып төңірегінде
тапсырмалар татату, Әр жұп өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып
ортақ жауап табады.
Берілген тапсырманы уақытылы орындау,
сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, жұппен, жек дара
тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде жұптаса отырып ортақ жауап табу керек .
Жинақтау
10 мин
Логиклық сұрақтарға жауап беру арқылы
білімдерін жинақтайды
Бүгінгі сабақ бойынша білімдерін жинақтау
үшін логикалық сұрақтар қойылады.
Әр жұп өзара тақырыпқа қойылған сұрақтарға
бірлесе жауап береді.Ойларын жинақтайды.
Бағалау
2 мин
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам, бағалау парақшалары
Ба5алау
Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия
2 мин
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Үйге тапсырма
5 есеп 111-бет
Күнделіктеріне жазып алады.