УРОК
АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В V КЛАССЕ
Тема: «Праздники
Великобритании»
Вид
речевой деятельности: чтение
Цель: предполагается,
что к окончанию учебного занятия в результате активной познавательной
деятельности учащиеся будут знать основные праздники Великобритании и их даты и
смогут рассказать о любимых праздниках с опорой на прочитанный текст
Задачи:
ü создать
условия для усвоения содержания нового текста «Праздники Великобритании»;
ü содействовать
развитию основных коммуникативных и когнитивных качеств языковой личности
учащихся; развитию умений сравнивать и анализировать;
ü создавать
условия для воспитания культуры взаимодействия в процессе
коммуникативно-познавательной деятельности учащихся
Формы
работы: фронтальная, групповая, индивидуальная
Оборудование:
доска, учебник, раздаточный материал, мультимедийная презентация, телевизор
План
урока:
1.
Организационно-мотивационный
этап
2.
Этап целеполагания
3. Операционно-познавательный
этап
4.
Релаксация
5. Операционно-познавательный
этап
6.
Контрольно-оценочный этап Рефлексия
Ход урока:
1.
Организационно-мотивационный
этап . Greeting
Цель
этапа (ожидаемый результат)– создание психологической готовности группы к
учебному занятию, введение в атмосферу иноязычного общения.
Good
– morning pupils! Glad to see you all after the weekend. Song “How are you?”
What season is now? What day of the week is today? What date is it today?
Is
it a special day today? (Pupils’ answers)
We
can say that today is a special day for us as we have guests at the lesson.
2.
Этап целеполагания.
Setting the tasks
Цель
этапа (ожидаемый результат)– подготовка учащихся к осознанному усвоению нового
материала, постановка целей занятия и определение его результата.
(Slide
1) And the topic of our lesson today is connected with special days. We
continue speaking about holidays. Why do you want to know about holidays in
Great Britain?... When you meet your English friend you will be able to say
something about their holidays
3.
Операционно-познавательный
этап.
3.1 Совершенствование
навыков монологической речи по теме. Опрос домашнего задания. Oral speech
activities (Checking home task)
Цель
этапа (ожидаемый результат)– активизация употребления языкового материала в
устной речи.
Let’s
sum up what we have already leant about holidays. (Slide 2) Pupils speak about
some holidays.
3.2
Работа с текстом. Чтение
с полным пониманием. Reading activities
Цель
этапа (ожидаемый результат)– детальное понимание смысла прочитанного и
развитие умений диалогической речи на основе полученной информации
Предтекстовый
этап.
To
find out more about British holidays we’re going to read a new text
Look through it
1. How
many holidays are there? (13)
2. How
many of them do we know? (7)
3. How
many new holidays do you see? (6)
4. Give
me the numbers of new holidays.(2,4,7,8,11,13)
5. How
many holidays do they celebrate in winter (5) in spring (5) in summer (1) in
autumn (2)
Презентация
новых лексических
единиц.
Lexical and phonetic activities
(Slides
3-9) Presentation of new words: Boxing Day, Epiphany, Mother’s Day, Good
Friday, St. George’s Day, Remembrance Day
Текстовый
этап.
Let’s
read the text / Answer the questions / Read to each other (Slides 10-23)
(Slide 20 Video Trooping the Colour)
4.
Релаксация
Relaxation
Цель
этапа (ожидаемый результат)– улучшение психофизического состояния учащихся
I’m
sure you want to have a rest. Penguin dance
3.3 Совершенствование
грамматических навыков
по теме
предлоги
(in April, on the 1st of January, before, after). Grammar
activities
Look
at the slide attentively (Slide 24) Look through the test again.
Get
ready to write a test on prepositions (Slide 25)
Exchange
you exercise-books and check up (Slide 26)
Your
marks (Slide 27)
Послетекстовый
этап.Oral speech
activities
Let’s
imagine that one of you is a child from Great Britain. Ask him or her about
favourite holidays. Slide 28 will help you
ü What
English holiday do you like best?
ü When
is it celebrated?
ü What
do people usually do on this day?
Change
your roles. Now who can tell us about British holidays?
Резерв
***
Workbooks Guess the special days and circle them in the word search puzzle
Ex.2,p.61
5.
Контрольно-оценочный этап Рефлексия. Reflexion
Цель
этапа (ожидаемый результат)– осознание учащимися результативности своей
деятельности на учебном занятии
Let’s
play and see what we have learnt at the lesson (Slides 29-34)
What
have we leant at the lesson? (Slide 35)
Объяснение
домашнего задания. Home assignment.
I’m
sure it will be easy for you to prepare a topic “Holidays in Great Britain” for
the next lesson ( Slide 36) Memory map can help you or you can make your own
memory map at home
Marks.Your
marks for the lesson are... (Comments)
Thank
you very much for working. You are free to go now.
See you soon ( Slide 37)