Пән: қазақ тілі
мен әдебиеті
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: Жердегі климаттық өзгерістер
|
Мектеп: А.С.
Пушкин атындағы №3 көпсалалы мектеп-лицейі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Балтаев
Нурлан Кенбаевич
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ауыз су қорының
азаю себебін білесің бе?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.2.1
тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.2.5.1
диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай
"сөйлеуші>тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
7.ТБ1.3.Топтау
сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы: тыңдалған мәтіннің
негізгі мазмұнын, ақпараттың өзектілігін анықтайды, коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші>тыңдаушы"
позицияларын еркін ауыстырып,топтау сан есімді пайдаланып, диалогқа түседі.
Көпшілік: өзекті ақпаратқа
сүйеніп өмірдегі жағдаяттармен байланыстырып, диалог құрастырады.
Кейбіреуі: проблемадан шығу
жолдарын тауып, талқылайды.
|
Ойлау
дағдылардың деңгейі
|
Түсіну, қолдану,талдау.
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Оқушы негізгі мазмұнын түсінеді, өзектілігін анықтайды.
2.Оқушы өзекті
ақпаратқа сүйеніп, өмірдегі жағдаяттармен байланыстыры алады.
3.Тыңдалған мәтіннің
өзектілігін,проблемаларын түсініп,диалог барысында қолдана алады.
4."Сөйлеуші>тыңдаушы"
позицияларын еркін ауыстырып, диалогқа түседі.
Топтау сан есімдерін жазба, ауызша
жұмыстарда орынды қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты
сөздік қормен мен терминдер: апат, арал, болжау, шаң,
құмды, зардап, көзқарас, күрт, құбылмалы, құбылыс, төменде, сүзгі,
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Мәтіндегі негізгі ойы қандай?
2.Мәтіндегі мәселені өмірмен
байланыстырып көріңізші?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Зайырлы
қоғам және жоғары руханият.
Өмір
бойы білім алу,құрмет,ынтымақтастық ашықтық тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
«Жаратылыстану мен физика
пәндермен
байланыстыра оқытылады.
|
АКТ
қолдану
дағдылары
|
Өздеріңе қажетті ақпаратты ұялы
телефоннан тауып алады. Бейнероликті тамашалайды.
|
Алдыңғы білім
|
Әлемдегі экологияның өзгеруі
туралы біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
3 мин
5 мин
|
v Сәлемдесу.
v Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосфера:
«Өрмекші торы»
(сұрақ-жауап) әдісі арқылы үй жұмысын қорыту.
-Ал, балалар қазір
бір дыбыс естисіздер. Сол дыбысты анықтаймыз (судың дыбысы)
Қалай
ойлайсыздар,бүгін біз қай тақырыпта жұмыс жасаймыз.( су) яғни сабақтың
тақырыбы: «Ауыз
су қорының азаю себебін білесің бе?»
«Су тамшы» әдісі
арқылы топқа бөлу.
Тамшылардағы топтау сандармен
жұптасып екі топқа бөлінеді. Бір-бірден, екі-екіден, т.б
1-топ Тамшылар
2-топ Мұздар
Оқушыларды сабақтың
мақсатымен және күтілетін нәтижелермен танысамыз. (мұғалім
таныстырады,оқушылар қайталайды)
Жеке жұмыс
Әдіс:
«Миға шабуыл»
1-тапсырма
Бейнеролик:«Ауыз суынын азаюы»
-
Бейнероликті мұқият көріңіз.
-
Ауыз суынын азаюн себебін анықтаңыз.
«Сұрақ-жауап» әдісі
-
Бейнеролик не туралы?
-
Су қорының азаю себебі неде?
-
Сіздер суды қалай пайдаланасыздар?
-
Ауыз су ресурстардың азаю адамға қандай әсер береді?
Бағалау
критерий:
-
Өзекті мәселені анықтайды.
-
Өмірдегі жағдаяттармен байланыстырады.
Дескриптор:
-
Сұрақтарға тиімді жауап береді
-
Ауыз суының азаю себебін анықтап атайды.
ҚБ: ауызша
кері байланыс
Саралау:
Барлығы: жабық сұрақтарға жауап
береді.
Көпшілігі: ашық сұрақтарға жауап
береді.
Кейбіреуі: Ашық сұрақтарға
жауап беру барысында өмірмен байланыстырады.
|
Қима қағаздар
https://yandex.kz/images/search?text=%D1%82%D0%B0%D0%BC%D1%88%D1%8B%20%D1%81%D1%83%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%96&stype=image&lr=20809&source=wiz&pos=16&img_url=https%3A%2F%2Fopenclipart.org%2Fimage%2F2400px%2Fsvg_to_png%2F247157%2Fwater-drop1.png&rpt=simage
https://www.youtube.com/watch?v=zNDggZwKBfs
|
Сабақтың
ортасы
10 мин
2 мин
8 мин
5 мин
|
Топтық жұмыс
Әдіс: «Фишбоун»
1 топ: тыңдаған мәтінге сүйене
отырып, ауыз суының азаю себебін түсіндіріп, дәлелдейді
2-тапсырма.
1. Проблема
2. Себептері
3.Шешу жолдары
4. Қорытынды
2
топ: Бейнероликке сүйене отырып
«Ауыз су тапшылығы – ХХІ ғасырдың он қатерінің бірі» тақырыбында
талқылау жасау.
Ұялы
телефонды пайдаланып қауіптілігін анықтайды, суды қалай үнемдеу жолдарын
іздестіреді
Бағалау
критерий:
-
Проблеманы анықтайды.
-
Өмірмен байланыстыра отырып, шешу жолдарын қарастырады.
Дескриптор
-
Оқушылар
проблеманы анықтайды.
-
Проблеманың
себебін табады.
-
Проблемадан
шығу жолдарын табады
-
Мәселені
шығу жолын тауып, қорытынды жасайды.
ҚБ: ауызша кері
байланыс «Бутерброд» әдісі
Саралау: рөлдерді
саралау
Сергіту сәті.
«Австралиялық жаңбыр» сергіту
сәті
Жұптық жұмыс
3-тапсырма.
Әдіс: «КӘМК»
өзекті мәліметті пайдаланып, өмірмен
байланыстырады.
Бағалау
критерий:
v Негізгі мазмұнын анықтайды.
v Негізгі ақпаратты ажыратады.
v Топтау сан есімді, ауызша жұмыстарда дұрыс қолданады
Дескриптор:
-
Мықты жағын анықтайды
-
Әлсіз жағын анықтайды.
-
Мүмкіндігін анықтайды
-
Қауіп-қатірін анықтайды
ҚБ: дескриптор
арқылы бағалау
Саралау: ақпаратты
саралау
Жеке жұмыс.
Әдіс: «ҰНДҚ»
4-тапсырма.
Сөйлемдерді толықтырады
1.Су – тіршілік көзі.
2.Судың адамға пайдасы.
3.Су ресурстарын тиімді пайдалау
Ұстаным: Менің ойымша...
Негіздеме: Себебі...
Дәлелдеме: Мен оны ... дәлелдей аламын
Қорытынды: Демек (тұжырым)
сондықтан...
ҚБ: «Екі
жұлдыз бір ұсыныс».
Саралау: Сараланған
тапсырма
|
Ресурстар арқылы қолдау
«Балық қанқасы»
https://yandex.kz/images/search?text=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D1%80%D1%8F%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%20%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%8B&stype=image&lr=20809&source=wiz&pos=3&img_url=https%3A%2F%2Ft4.ftcdn.net%2Fjpg%2F00%2F63%2F57%2F73%2F500_F_63577384_0fJDyQAnbYyRGR98WsUmG05t1TEC6Qkx.jpg&rpt=simage
Толығырақ: https://massaget.kz/layfstayl/alemtanu/alem-alaqanda/37972/
Материалды көшіріп басқанда Massaget.kz сайтына гиперсілтеме міндетті түрде
қойылуы тиіс. Авторлық құқықты сақтаңыз
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Үй жұмысы:
Сараланған
-Селеті
өзені туралы мәлімет дайындау
- Степногорск қалалық су құбырларының
қызметкерінен сұхбат алу.
- Ауыз судың азаю келешекте неге
әкелуі мүмкін?
Рефлексия «3, 2, 1»
3 -қызықты ақпарат
2 -есте сақтайтын нәрсе
1- сұрақ
|
|
Саралау
–
оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Тапсырманы құрастыру
барысында
1
тапсырма «Миға шабуыл»
Барлығы: жабық сұрақтарға жауап
береді.
Көпшілігі: ашық сұрақтарға жауап
береді.
Кейбіреуі: Ашық сұрақтарға
жауап беру барысында өмірмен байланыстырады.
2-тапсырма. «Фишбоун» әдісі
Барлығы: тыңдалған ақпартты өзектілігін анықтайды.
Көпшілігі;тыңдалған
бейнеролик бойынша себептері анықтайды.
Кейбіреуі: Ақпараттың өзектілігін анықтап , 4-5 сөйлем
құрастырып,қорытынды жасай алады.
3-тапсырма. « ҚӘМК» әдісі
Барлығы: Күшті және әлсіз жақтарды
анықтайды;
Көпшілігі: Күшті,әлсіз және
мүмкіндіктерді белгілейді;
Кейбіреуі:
Қауіптерді
белгілеп,шығу жолын анықтайды.
4-тапсырма Әдіс:
«ҰНДҚ»
Сараланған
|
«Ауызша кері байланыс» арқылы
бағалау
«Бутерброд» әдісі арқылы өзара
бағалайды
Дескриптор арқылы бағалау
«Екі жұлдыз бір ұсыныс».
|
«Австралиялық
жаңбыр» сергіту сәті
Ұялы телефонды дұрыс қолдану,
дұрыс отыруы техникасын айтып
кетемін.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаты/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді
сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы
сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|