Инфоурок Другое КонспектыУрок по крымскотатарскому языку "Сёз чешитлери"

Урок по крымскотатарскому языку "Сёз чешитлери"

Скачать материал

МБОУ «Добровская школа-гимназия имени Я.М.Слонимского»

 

 

 

 

Урок по крымскотатарскому языку на тему:

«Сёз чешитлери»

 

3 класс

 

Учитель

крымскотатарского

языка и литературы

Ибрагимова Л.С.

 

 

 

 

2017/2018 гг.

 

Ана тили дерснинъ ишленмеси

План-конспект урока по крымскотатарскому языку в 3 классе

Дерсниъ чешити: умумийлештирюв дерси (обобщающий урок)

Мевзу: Сёз чешитлери

Тема: Части речи

Макъсад: исим, сыфат ве фииль акъкъында талебелернинъ бильгилерини умумийлештирмек, тертипке кетирмек ве тешкермек; талебелернинъ нутукъны инкишаф этмек; халкъ байрамларгъа севги ашламакъ.

Цель: обобщить, систематизировать и проверить знания учащихся по теме «Части речи»; развивать речь, память и воображение; воспитывать любовь к народным праздникам.

Планируемые результаты.

Личностные:

      создать условия для развития коммуникативных навыков сотрудничества со взрослыми и сверстниками;

      работать над развитием эмоционально-чувственной сферы учащихся и освоением начальных форм познавательной и личностной рефлексии;

Предметные

       формировать умение находить однокоренные слова, выделять корень слова;

Метапредметные:

Регулятивные УУД

         формировать умение формулировать тему урока, принимать и сохранять учебную задачу, осваивать способы решения проблем творческого и поискового характера;

Коммуникативные УУД

      учить соблюдению правил работы в группах,  учиться договариваться и приходить к  общему решению в совместной деятельности.

 

Познавательные УУД

·       развивать логические действия сравнения, анализа, синтеза, классификации, обобщения.

Донатмалар: презентация «Сёз чешитлери», метинлер (Наврез, Ораза байрам, Хыдырлез), индивидуаль варакъалар.

Дерснинъ кетишаты (Ход урока)

I.    Тешкилий къысым (Орг. момент)

- Селям алейкум, балалар! Бугунь дерсте бизде мусафирлер бар, келинъиз оларнен селямлашайыкъ ве оларгъа озь бильгилеримизни косьтерейик!

II.  Таянч бильгилерини актуаллештирюв (Актуализация опорных знаний)

- Меним масамда чешит-тюрлю чечеклер бар, шимди сиз бирер-бирер чыкъып севген чечекни озюне алынъыз.

(На моем столе стоит ваза с цветами, каждый возьмите себе понравившийся цветок).

- Не ичюн сиз айны бу чечеклерини алдынъыз? (Талебелернинъ джеваплары)

(Почему вы выбрали именно эти цветы?)

- Энди кимде бир тюрлю чечеклер бар, берабер отурынъыз.  Энди бизде 3 группа олды: «Акъбардакълар»,  «Хашхашлар» ве «Лялелер».

(А теперь объединитесь в группу с теми учащимися, у которых такие же цветы как у вас. У нас получилось 3 группы: «Подснежники», «Маки», «Тюльпаны».)

III. Дерснинъ мевзусыны ве макъсадыны еткизюв(Сообщение темы и целей урока)

- Бугунь дерсте биз исим, сыфат ве фииль акъкъында озь бильгилеримизни умумийлештиреджекмиз, тертипке кетиреджекмиз ве оларны тешкереджекмиз.

IV.  Алгъан бильгилерини ве къабилиетлерини пекитюв (Закрепление полученных знаний и умений)

1.Усьнюхат дакъкъасы (Минутка каллиграфии)

Дж, гъ, къ, нъ

2. Метиннен чалышув (Работа с текстом)

- Йылнынъ насыл мевсимлерини билесинъиз?

- Шимди бизде насыл мевсим?

- Баарьде къач ай бар? Оларнынъ адларыны айтынъыз. (март, апрель ве майыс)

- Март айында насыл чечеклер ачалар?

Догъру, бу бизим энъ биринджи ачкъан чечек – акъбардакъ!

- Апрель айында насыл чечеклер бизим Ватанымызны яраштыралар?

Эльбет, бу гузель къырмызы хашхашлар!

- Я майыста насыл чечеклер ачалар?

Догъру айтасынъыз, бу дюльбер лялелер.

- Баарьде биз насыл байрамларны къайд этемиз?

- Наврез байрамы не вакъыт къайд этиле? Я Хыдырлез?

Шимди мен сизге метинлер береджем. «Акъбардакъ» группасы Наврез акъкъында метинни ала. «Лялелер» группасы Хыдырлез акъкъында метинни ала. Чечек айында исе бир байрам ёкъ, онынъ ичюн «Хашхаш» группасы Ораза байрам акъкъында метинни ала.

- Бу метинлерде нокъталар ерине келишкен сезлерини къоймагъа керек (талебелер вазифелерни япалар, оджа оларгъа керек олгъанда ярдым бере).

(В этих текстах вам необходимо вставить пропущенные слова. Поставить к ним вопрос и назвать часть речи )

Вазифелерини япкъан сонъ эки адам группадан чыкъалар ве озь метинни окъуйлар.

Талебелер ерлештирген сезлерине суаль къоялар ве сёз чешитини айталар.

Хыдырлез

Хыдырлез байрамы майыснынъ __________ куньлеринде къайд этиле.

Халкъымызнынъ байрамы _________ дагъ этегинде, _________ озен ялысында, __________ чокъракъ башында я да бир мейдан ерде къаршылана. Чалгъыджылар _________ авалар чала, эр кес ойнай, йырлай, шенълене. Яшлар ичюн салынджакълар къурула. Огъланлар байрамда курешелер. Енъ пельван йигитке ________ къой багъышламакъ адет олгъан.

Къадынлар байрамлыкъ  къалакъай, кобете, ________ ашлар пиширелер. Байрамда къалакъай тыгъыртмакъ адет олгъан. Къалакъайнынъ юзю тёпеге тюшсе, йыл ________ олур, эгер де терсине тюшсе – берекет ________ олмаз, дейлер.

 

Ярдымджы сёзлер: буюк, ильки, миллий, берекетли, юксек, чешит, буюк, яхшы, темиз.

Наврез байрамы

Байрамнынъ________, яни Наврез сёзю де бизге Ирандан кельген. Манасы янъы кунь, янъы йыл, йыл ________ демектир. О вакъытларда Янъы йыл январь 1-де дегиль, март 21-де башлана экен.

Байрамдан бир къач ________ эвель къадынлар ___________ темизлейлер, джыйыштыралар. Эв бикелери йылбаш кобетеси, къурабиелер, чешит татлы __________ пиширелер. Байрам арфесинде эски ___________ атеште якъалар, йигитлер атеш устюнден секирелер.

Наврез байрамы куню _________ бири-бирине мусафирликке барып байрамнен хайырлайлар, къавгъалы адамлар барышалар, бири-бирлеринден афу сорайлар.

Наврез къырымтатарларда тарла ишлерининъ башы сайыла. Эвельден энъ урьметли __________ дуа окъуп, топракъкъа келеджек берекетнинъ биринджи __________ сепкен.

 

Ярдымджы сёзлер: ады, кунь, шейлерни, башы, урлукъларыны, эвлерини, емеклер, адамлар, къарт.

Ораза байрамы

Ораза – танъ вакътындан акъшам кунь къонгъандже аш ашамай, сув __________ даянмакъ, сабыр этмек демектир. Ораза вакътында инсанлар фитир садакъасы берип, оксюзлерге, хасталаргъа, къартларгъа, факъырларгъа____________________. Рамазан айында эр кес бир ай ораза туткъан сонъ учь кунь байрам__________.

Байрам намазындан сонъ адамлар бир-бирини___________, буюклернинъ къолуны__________, сагълыкъ, эйилик тилеклери тилейлер. Кичкене балаларны бахшышларнен___________. Адамлар бир-бирининъ джаныны ____________ олса, къавгъалы олсалар, байрам куньлери эр шейни____________, барышалар.

Озь ана-бабасыны байрамнен хайырламакъ, эр бир  баланынъ энъ биринджи боюн-борджудыр.

 

Ярдымджы сёзлер: япыла, алалар, ичмей, агъырткъан, хайырлайлар, севиндирелер, ярдым этелер, багъышлап.

 

Раатлыкъ дакъкъа(Физ.минутка)

Пармакъ гимнастикасы (Пальчиковая гимнастика)

Авучларны окъаларым

Авучларны пек окъаларым,

Эр бир пармакъны бурарым.

Къатты онен селям берип

Узутмагъа башларым.

Сонъ къолларымны юварым,

Пармакъны пармакъкъа саларым,

Оларны килит киби къапатып

Сыджакъ-сыджакъ сыкъарым.

Пармакъларны йиберсем,

Олар тез-тез чапарлар

3. Дерсликнен чалышув (Работа с учебником)

а) Джумлелерни талиль этюв (Разбор предложения по составу)

- Китапларынъызны 141 саифеде ачынъыз, 294-мешгъулиет.

- Сонъки 3 джумлелерни дефтеринъизге кочюрип язынъыз. Муптеда ве хабернинъ астларыны сызынъыз ве оларгъа суаль къоюнъыз.

- Биринджи джумлени насыл талиль эткенини бизге «Акъбардакъ» группасы айтаджакъ.

- Экинджи джумлени «Хашхаш» группа окъуйджакъ.

- Ве сонъки джумлени бизим «Лялелер» айтаджакълар.

б) Сёзлерни талиль этюв (Разбор слова по составу)

- Энди 3 сёзюнинъ тамырыны ве ялгъамаларыны бельгиленъиз. Бу сёзлерини язынъыз: дюльбер, мейданчыкъ, ойнайлар.

- Бу сёзлер насыл сёз чешити олалар?

4. «Сез чешитлери»  ассоциатив чалысыны тизюв (Создание ассоциативного куста «Части речи»)

- Балалар, шимди эр группа озь сёз чешитини тасвирлейджек. Бу тасвирлемелерден озь сёз чешитине келишкенлерини бельгиленъиз (оджа вазифелернен зарфларыны бере).

Япкъан сонъ талебелер бирер чыкъып озь тасвирлемелерини тахтагъа япышалар ве оны айталар.

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                          

 

                                                                                                                                     

 

 

 


                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V. Умумийлештирюв (Обобщение)

Сезлерде эджалар озь ерлерини унуттылар, оларгъа ярдым беринъиз!Догъру ярдым берсек, бизде гузель терек чыкъаджакъ!

(В этих словах некоторые слоги потеряли свои места, давайте им поможем!)

Накъарта (къартана), къылалы (акъыллы), таларкъай (къайталар), лаларба (балалар), мызыкъыр (къырмызы), рабаджам (бараджам).

VI. Нетидже (Итог урока)

- Бугунь дерсте насыл мевзу эди?

- Дерсте нени бегендинъиз?

Энди эр группа дигер группанынъ дерсте чалышувына къыймет кессин.

VII. Эв вазифе (Домашнее задание)

с. 132 суаллерине джевап бермеге, къаиделерини текрарламагъа.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по крымскотатарскому языку "Сёз чешитлери""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Художественный руководитель

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
