ГУО
«Средняя школа № 44 г. Витебска»
Урок
по теме: «Глобальное потепление» с использованием CLIL
технологии
Подготовила
учителя английского языка
Бобкова
О.Л.
Витебск
2022
Цель: совершенствование речевых умений на
основе видео-фрагмета, текста и визуальных опор
Задачи: - учить школьников пользоваться
языком во всех видах речевой деятельности по данной теме;
-способствовать развитию умения извлекать
необходимую информацию из видеофрагмента и текста;
-способствовать развитию основных способов
мыслительной деятельности(сравнение, анализ, синтез, обобщение)
-содействовать экологическому воспитанию
учащихся.
Оборудование: доска,
раздаточный материал , видеофрагмент https://www.youtube.com/watch?v=hixP7cgfq4s,
мобильные телефоны
Ход
учебного занятия
1.
Организационный момент
(введение в атмосферу иноязычного общения).
Целеполагание.
-Good afternoon, pupils! Yesterday I
found a very unusual picture. What can you see here and what can you say about
it? (Students’ answers)
-Your predictions are right and today we’ll learn the information about global
warming and how it is formed on the Earth.
- I want you to finish the sentence Global
warming is _______
What are your ideas?
2.
Преддемонстрационный этап (Снятие языковых
трудностей)
-Before we start watching the video
you should learn some new words and try to remember them doing some tasks in
quizlet.com. Then you should send me your results.
https://quizlet.com/511480601/eyes-open-3-unit-1-video-hot-topics-flash-cards/
https://quizlet.com/511480601/test
3.
Демонстрационный этап
- Scientist, Bill Nye, asks why our
planet is getting warmer every year. He explains the basic science behind
global warming and uses an experiment with a bottle of fizzy drink to
illustrate how too much carbon dioxide in the air makes the seas get warmer. He
also talks about the effect that acidic water is having on coral reefs and
fish.
-Let’s
watch the video. During the watching I want you to respond emotionally what you
see and hear. You can do it by writing down adjectives to describe your
feelings using wordart.com
4. Последемонстрационный этап
- 4.1Using
the video and additional material to this topic let’s try to answer the
following questions
5.
Why is the Earth getting hotter?
6.
What happens to the water?
7.
What happens to the water?
Additional material
4.2 Make a list of problems which
global warming causes. Compare your answers with your classmates and make a top
of problems you consider the most important.
5. Рефлексия
The video ends with a question: So
what can we do about it?
Give
your ideas about the solutions of this problem.
6.Домашнее
задание
-find out about the
scientists who are sceptical about global warming and climate change. What do
you think about the ideas
of the skeptics?