Сабақ әзірлемесі:
«Даражарнақтылар класының пияз тұқымдасы»
Пәні: биология
Пән мұғалімі: Елемесова Д.А.
Күні: 15.03.14. Сыныбы: 6 «А» Пәні: биология Мұғалім: Елемесова Д.А.
Сабақтың тақырыбы:
Даражарнақтылар класының пияз
тұқымдасы .
Сабақтың мақсаты: Даражарнақтылар класының пияз
тұқымдасы тақырыбы бойынша білімді өздігінен
меңгеруіне жол ашу.
Сабақтың
міндеттері: 1.Даражарнақтылар
класының пияз тұқымдасы туралы мәлімет беру.
2.Сыни тұрғыдан өз ойларын еркін айтуға, ізденушілікке,белсенділікке
баулу.
3.Оқушыларға топта басқаның пікірін сыйлауға ,өз ойын толық дәлелмен
жеткізе білу
дағдыларын үйрету.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар тақырып бойынша көптеген
жаңа мәліметтер алады. Өз ойын еркін жеткізе
біледі,шығармашылық қабілеті дамиды.Топтық жұмыс арқылы ұжымдық
жұмысқа,ұйымшылдыққа ,басқаның ойын тыңдауға,сыни ойлауға үйренеді.
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері:
диалог, «Ыстық
орындық», «Шеңбер бойымен әңгімелеу », «СЭНКУЭЙН
(бес жолдық өлең)», «Венн диаграммасы » , «Үшбұрыштар»
әдісі , кері байланыс
Көрнекіліктер мен
құралдар: А 3 форматты қағаздар,
оқулық,АКТ, маркерлер,топқа бөлуге арналған
қима қағаздар, бағалау парағы,стикер,тапсырмалар, ББҮ
стратегиялық
картасы.
Пәнаралық
байланыс: Өзін-өзі тану,
қазақ тілі,математика
Кезең
|
Уақыты
|
Жұмыс түрі
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Білу
|
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
|
Оқушылар назарын
өзіне аударады, сәлемдеседі.Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын ұйымдастырады.
«Тілек айту»
тренингін өткізеді.
Сарымсақ,пияз,басты
пияз,жуа,інжугүл сөздері бар қималар арқылы топтастыру.
І – топ.Сарымсақ
ІІ – топ.Пияз
ІІІ – топ.Басты
пияз
ІҮ – топ.Жуа
Ү –
топ.Інжугүл
Бүгінгі көңіл
күйлерін сұрайды.
|
Белсенділік
танытады, жылы лебізбен сәлемдеседі .Бір – біріне алақандарын қою арқылы
жақсы тілектер айтады.
Ұйымдасады, топқа
бөлініп отырады .
Смайликтер арқылы
көңіл - күйлерін білдіреді.
|
5 мин
|
Үй тапсырмасын
сұрау
«Ыстық орындық»
|
Әр топтан бір -
бір оқушыдан шығарады,сұрақтарға жауап бергенін тыңдайды.
|
Басқа топ
оқушылары өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.Жауап алады.Топ
басшылары бағалап отырады.
|
Түсіну
|
15 минут
|
Жаңа сабақ.
Өткен сабағымызда
қарастырған лалагүл тұқымдасының тамыры неге ұқсайды ?
Сонымен бүгінгі
тақырыбымыз даражарнақтылар класының қай тұқымдасы екен ?
«Шеңбер бойымен
әңгімелеу » оқыта үйрету ойыны.
|
Ашық сұрақ қояды
Мәтінді оқуды
тапсырады,одан кейін сағат тілімен әр оқушы мәтін бойынша ойдан
жаңғырту керектігін айтады.Сосын қайтадан оқып , жауапта жіберілген
қателерін дұрыстап,әңгімені толықтырулары керектігін айтады.Сонында ең белсенді
оқушыны анықтайды.Жеңімпазды құттықтайды.
|
Тыңдайды, ойлайды,
жауап береді,
есте сақтайды.
Ойланады, елестетеді, еске түсіреді.
Белсенділік
танытады.
Топпен бірігіп
жұмыс жасайды.
Оқушы мәтінді
мұқият оқып ,сағат тілімен әрқайсысы мәтіннің бір сөйлемін айтады,тағы
да оқып,жауаптарда жіберілген қателерді дұрыстап,әңгімені толықтырады.
|
Қолдану
|
5 минут
|
«СЭНКУЭЙН (бес
жолдық өлең)» әдісі
|
Әр топ өз аттары
туралы СЭНКУЭЙН (бес жолдық өлең) жазу керегін айтады.Бес жолдық өлеңді
жазу барысында мына ережелерді пайдалана отырып жазу керегін айтады.
1.Зат есім – 1 сөз (кім?не ?)
2.Сын есім – 2 сөз (қандай ? қай?) заттың құбылыстың, деректі, дерексіз ұғымдардың сының,
сапасын, түр-түсін, көлемін т.б. сындық, сапалық қасиетін білдіреді.
3.Етістік – 3 сөз.(не істейді? қайтті?не қылады ?) заттың қимылын,іс-әрекетін
білдіреді.
4.Сөйлем – 4 сөз.
5.Синоним 1 сөз балламасы.
|
Әр топ өз аттары
туралы,ережеге сай СЭНКУЭЙН
(бес жолдық өлең)
жазады.
|
Талдау
|
5 минут
|
«Венн диаграммасы
» әдісі
|
Келесі
тапсырма екі құдірет туралы – пияз бен жуа туралы болады.Венн диаграммасы
қабысып жатқан үш дөңгелектен тұра-
ды. Пияз бен жуа туралы бар білетіндерін және екеуіне ортақ қасиеттерін өз
дөңгелектеріне жазады.
1
– топ. «пияз бен жуа»
2
– топ. «жуа мен сарымсақ»
3
– топ. «сарымсақ пен пияз»
4
– топ. «пияз бен басты пияз»
5
– топ. «інжугүл мен пияз»
|
Әр
топ
алдындағы қағазға өздеріне берілген тапсрымаға білгенін толтырады. Сосын әр
топтан бір оқушы жазғанын оқиды.
|
Жинақтау
|
Минут
5
|
«Үшбұрыштар»
әдісі
«келісемін»
|
«келіспеймін»
|
|
|
|
Әр топтан 1 оқушыдан шығып,өздерінің ойларын иә,жоқ,келісемін,келіспеймін
кестелеріне жауап жазу арқылы толтырып,
үшбұрыш жасайды.
|
Ойларын жазады,
кестелерді толтырады,жауап береді.
|
Бағалау
|
3 мин
2 мин
|
Бағалау
Өзін – өзі
бағалауы
Үй тапсыр
масы
«Ыс
тық орын
дық»
|
Жаңа
сабақ
ты
мең
геру
«Шеңбер
бойымен әңгіме
леу
»
|
«СЭН
КУ
ЭЙН»
(бес жол
дық
өлең)» әдісі
|
«Венн диа
грам
масы » әдісі
|
«Үш
бұ
рыш
тар» әдісі
|
Жал
пы
ұпа
йы
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысының
бағалауы
Бағалау
критерийлері бойынша:
1.
Топтағы белсенділігі
1 балл
2.
Өзіндік жұмыс істеуі 1
балл
3.
Шеңбер бойымен
әңгімелеу 1 балл
4.
Сэнкуэйн бойынша
талдауы 1 балл
5.
«Венн диаграммасы » ,
«Үшбұрыштар»
әдісі 1 балл
|
өзін-өзі бағалау
|
«5»
|
«4»
|
«3»
|
Жалпы бағасы
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма беру.§
31 оқу.
Тақырып бойынша
қосымша мәлімет жинақтау. «Інжугүлдің ерекшелігі» хабарлама.
Пияз бен
сарымсақ пиязшықтарын салыстырып,оларды көбейту жолдарына баяндама
жазу.
1.Бүгін мен не
үйрендім.
2.Маған не ұнады ?
Не ұнамады ?
3.Жаңа сабақ
бойынша сұрақ немесе пікірің ...
|
Бағалау кестесін
таратады
Бағалау
критерийлерін атап көрсетеді.
1.Топтағы белсенділігі 1 балл
2.Жаңа сабақты меңгеруі 1 балл
3.Өзіндік жұмыс істеуі 1 балл
4. Шеңбер бойымен әңгімелеу 1 балл
5.Сэнкуэйн бойынша талдауы 1 балл
6. «Венн
диаграммасы »
әдісі
7. «Үшбұрыштар» әдісі
Әр кезеңді
оқушылардың белсенділіктерін ,жұмыс жасауын қадағалау арқылы оқушыларға
жеке – жеке стикерлер тарату арқылы мадақтап , бағалап отырады.
Мадақтайды
|
Әр топ мүшелері
нақты бағалау критерийлеріне сүйене отырып өзін-өзі бағалайды, бірін-бірі
бағалайды
Кері әсер парағын
толтырады
|
Рефлексия