Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Ашық сабақ тақырыбы "Етістіктің болымды, болымсыз түрлері" (6-сынып)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Ашық сабақ тақырыбы "Етістіктің болымды, болымсыз түрлері" (6-сынып)

библиотека
материалов

ІІІ тоқсан

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 6 «Д» сыныбы

Мұғалімі: Ш.Д.Халелова

Сабақтың тақырыбы: Болымды және болымсыз етістіктер

Мақсаттары: Болымды және болымсыз етістікті бір-бірінен ажырату, топтық жұмыс жасауға дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже : Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады.

Модульдер: АКТ, СТО, ОЖЕ, ТжДОЖ, ОБжК, ОҮБжОБ, ДО

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау фишкалары

Әдіс тәсілдер: «Суреттер де сөйлейді», «Венн диаграммасына» ,


Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Білім


Қызығушы лықты арттыру

2мин

Психологиялық ахуал тудыру.




«Суреттер де сөйлейді» әдісі арқылы сұрақ жауап өткізу

Үй тапсырмасын кайталау.

Шаттық шеңберін құрып, бір біріне тілек айту.



Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылардан сұрау, өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады.

Етістік дегенімізі не?

Қандай сұраққа жауап береді?

Түлғасына қарай?

Құрамына қарай?

Туынды етістіктер қалай жасалады?


  1. Бірлесе отырып өткен тақырыптар жауап береді.


  1. «Суреттер де сөйлейді» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шығу.


  1. Жаңа тақырып «Етістіктің болымды, болымсыз түрі »


  1. Сыныпты топқа бөлу:

І топ: білім ауылы

ІІ топ: Өнер ауылы

ІІІ топ: Қонақ ауылы

СТО


Түсіну

7мин

Бағыт сұрақтарын қоя отырып 155 беттегі жаңа тақырыпқа көшу. «Болымды және болымсыз етістіктер»

Тақырып көлемінде топ болып талқылау, мұғалімнің бағыт беруі мен жетелеу сұрақтарына жауап беруге тырысу.

Венн диаграммасына салу.

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тақырыпқа қатысты не біліп, не үйренгендерін, тақырып туралы әсерлерін топ болып талдай отырып ортаға жеткізу.

ОЖЕ

Қолдану

10мин

Тақырыпты меңгеру мақсатында оқулықпен жұмыс бет 156 178 – жаттығу етістіктің болымды, болымсыз түрлерін ажырату тапсырмасы беріледі.

  1. Мәтіннің ішінде кездескен болымды, болымсыз етістіктерді табу. Қалай жасалғанын түсіндіру.

  2. Ма, ме, ба, бе, па, пе жұрнақтарының орнына «емес», «жоқ» көмекші сөздерін қойып, қолданып көру.




Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту.

Мәтіннің ішінен болымды, болымсыз етістіктерді тауып алып, жасалу жолдарын көрсету:

Аралап келеді: болымды

Естілмейді: болымсыз

Шықылықтайды: болымды

Шақырмайды: болымсыз

Болмаса: болымсыз

Паналамапты: болымсыз

Көрінбейді: болымсыз

Жібермепті: болымсыз

ДО

Сергіту сәті

1 мин

«Танцующий бобр» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы жаттығулар жасайды.

АКТ

Талдау

15мин

Шығармашылық жұмыс

Әр топқа тапсырма беру.

І топ: Білім ауылы салт дәстүр туралы мәлімет айту.

ІІ топ: Өнер ауылы ұлттық киім туралы мәлімет айту.

ІІІ топ: Қонақ ауылы ұлттық ойындар туралы мәлімет айту.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаға сәйкес шағын мәтін құрастыру. Сол мәтіннің ішінен етістіктерді теріп алып, болымды болымсыз түрлеріне ажыратып айту. Бағалау әр оқушыға жеке жеке фишка тарату арқылы жүзеге асып отырады.

ТжДОЖ

Жинақтау

5мин

Бекіту сұрақтарына қою.

«Семантикалық карта» әдісін қолдану.

Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақ қою, түйіндеу.

Картаны толытыру жұмыс беріледі.


Тақырыпты жинақтайды, бір бірін толықтырады.

Жеке дара жүмыс жүргізіледі. Әр оқушы өзінің жауабын оқып, дәлелдейді.

ОБжК

Бағалау

2 мин

Өзін-өзі бағалау, формативті, бас бармақ арқылы бағалау, қол шапалақтау арқылы бағалау.

Топ басшысына фишкалар беру, дұрыс жауап берген оқушыға бір фишкадан таратып отыру.

Топ басшысы әр оқушыға таратылған фишкаларды санап, қорытынды баға шығарады.

ОҮБжОБ

Рефлексия

2 мин

Кері байланыс жасау.

Ү/ж бет 158  100-жаттығу.


Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну.

Не қиын болды? Не жеңіл болды? Нені жетілдіру керек?

«3» алу үшін: өлеңнен етістіктерді теріп жазып, түрлерін анықтау.

«4» баға алу үшін : өлеңнен етістіктерді теріп жазып, түрлерін анықтап, өлеңнен ғибратты сөздерді көшіріп жазу.

«5» алу үшін: өлеңнен етістіктерді теріп жазып, түрлерін анықтау. Өлеңді жаттау.


Ұсынылған стикерді толтыру.

Кері байланыс жасау. Оқушы ойымен бөлісе отырып, келесі сабақта немен жұмыс жасау керек екенімді, нені қайталап түсіндіру керек екенімді білемін.

Оқушы өз шамасына қарай тапсырманы таңдап, орындауға мүмкіндік алады.










Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
