Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Ашық сабақ "Жж дыбысы мен әрпі"
  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Жж дыбысы мен әрпі


Багимова А.Ш.

Быхин атындағы жалпы орта білім беретін

мектептің мұғалімі



Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға Ж дыбысы мен әрпін таныту, ол арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуға үйрету.

  2. Есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамыту, ауызекі және жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру.

  3. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға , табиғатқа зиян келтірмеуге тәрбиелеу.

Қолданылатын әдіс – тәсілдер: талдау- жинақтау,ішінара ізденіс,көрнекілік т.б.

Қолданылатын көрнекіліктер: «Әліппе» электрондық оқулығы,интерактивті тақта.

Сабақтың түрі: жаңа білімдерді меңгерту.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. психологиялық даярлық

- Балалар, бүгін көңіл күйіміз қалай?

- Бір-бірімізге жылы жүзбен қарап, тілек тілейік.

3. Мақсат қою кезеңі.

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

«Әліппе» электрондық оқулығын тыңдату.

  • Сәлем! Қоңыз!

  • Ж-ж-ж. Сәлем! Құмырсқа!

  • Қайдан келесің?

  • Ж-ж-ж. Егістен, балаларыма тамақ әкеле жатырмын.

  • Балалар, қоңыз қандай дыбыс шығарады екен?

  • Ж-ж-ж

  • Ж қандай дыбыс?

  • Ж – дауыссыз дыбыс. Созылып айтылмайды,кедергіге ұшырап шығады.

  • Ж – дыбысы қай үйдің тұрғыны?

  • Ж – дыбысы тағы қай сөздерде кездеседі. Жолбарыс,жылқы,жанат, жылан,жапалақ,жапырақ,жүзім,жүгері,жұмыртқа,жүзік,жұлдыз,жол,жаңбыр. (Ж-дыбысы сөздің басында , ортасында кездесетінін аңғарту).

  • Ж – дыбысының таңбасы неге ұқсайды?

  • Көбелекке кәдімгі

қарасыңыз анықтап,

Жаны бар Ж ұшып жүр,

Жапырақша қалықтап.

  • Ж – дыбысының таңбасын жазып үйренейік.

  • Ж – баспа және жазба түрімен таныстыру.

  • Ж- дыбысының артикуляциясын меңгерту.

  • Суреттегі сөздердің атауын жаз .

Тақтаға шығарып, жаздырту.

Жылқы,жаға,жалау,жол.

  • Ал, енді мына суреттерге мұқият қарап шығып,құрамында Ж дыбысы бар сөздерді тінтуір көмегімен көрсет.

Оқулықпен жұмыс:

Кілемнің түрлеріндей жүндері бар,

Айбатты жан шыдамас үндері бар.

Шаршы бой,сұлу құйрық, қысқа құлақ,

Кететін зиян қылып бір жері бар. (Жолбарыс)


Жазда тұрып жоғары,

Күзде жерге қонады . (жапырақ)

Жапырақ сөзіне , -жа,-жу,-жо буындарына дыбыстық талдау жасату.

Бағандағы сөздерді оқытып , әр сөздің мағынасымен таныстыру.

«Жуан», «Жарыс» мәтіндерін оқытып,мазмұнын сұрау.

Сергіту сәті; «Жау,жау,жаңбыр» әнін тыңдату.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

Жаға, жағалау, жарқылдады,жалаулар ( сурет бойынша сөздердің мағыналарына түсінік беру)

«Буынна сөз жаса» ойынын ойнату

«Жайылым» сөзіне тоқталып өту.

4. Жаңа сабақта түсінгенін тексеру кезеңі.

Дәптермен жұмыс:

  • үлкен,кіші әріптерін үлгі бойынша жаздыру;

  • Суреттерді боятып,жоқ әріптерді жаздыру;

  • Ж әрпі бар сөздер мен сөйлемдерді оқыту, жаздыру,дұрыс жазылуын тексерту


Ж ж


5. Бекіту кезеңі.

- Балалар, бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстыңдар?

- Ж дыбысына байланысты сөздер ойлап, сөйлем құрастырыңдар,



Шығыс Қазақстан облысы

Семей қаласы

Алғабас ауылы


Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 11.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров83
Номер материала ДВ-443368
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх