Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Қазақ тілінен сабақ жоспары "Мәтін" (2-сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Қазақ тілінен сабақ жоспары "Мәтін" (2-сынып)

библиотека
материалов

Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 2-сынып

Сабақ тақырыбы: Мәтін тақырыбын тиянақтау. Жаттығу жұмыстары

Сабақ мақсаты: 1. Мәтін туралы білімдерін тиянақтау, түрлерін ажырата

білуге баулу.

2. Талдау, жинақтау, ой қорытындысын жасауды игерту,

жазбаша сөйлеу, байланыстырып сөйлеу, сыни ойлау

дағдыларын, сауаттылығын дамыту.

3. Логикалық ойлау мәдениетіне, өз біліміне сыни көзбен

қарай білуге, достыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі:білімді тиянақтау (жаттығу жұмыстары)

Сабақ әдістері: ой қозғау, қызықты грамматикалық тапсырмалар, Венн диаграммасы, семантикалық карта, жұппен, топпен жұмыс

Сабақтің көрнекі-құралдары: сабақ барысы бойынша дайындарған слайдтар, Венн диаграммасы, семантикалық карталар, суреттер.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару, психологиялық жағдай туғызу

1,2,3.

Сынып іші тып-тыныш

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ. Мотивациялық – бағдарлау кезеңі.

1. Ой қозғау «Ия» - «Жоқ» сұрақ-жауап ойыны

  1. Біздің Отанымыз Қазақстан. (Ия)

  2. Біз 1-ші сыныпта оқимыз. (Жоқ)

  3. Қазақ тілінен есептер шығарамыз. (Жоқ)

  4. Сөйлем сөздерден құралады. (Ия)

  5. Мағына жағынан өзара байланысты сөйлемдерді мәтін дейміз. (Ия)

  6. Мәтінге ат қоюға болады. (Ия)

  7. Мен 2-сыныпта оқимын. Бізге Әсем апай сабақ береді. Бұл – сипаттау мәтіні. (Жоқ)

  8. Сипаттау мәтәнәнде қандай деген сұраққа жауап аламыз. (Ия)

  9. Б – ұяң дауыссыз дыбыс. (Ия)

  10. Мәтіннің бес түрі бар. (Жоқ)

2. Үй тапсырмасын тексеру.

148-жаттығу. Жоспар бойынша құрастырған мәтіндерін оқытамын

Мәтін деп нені айтамыз?

- Мәтіннің қандай түрлері болады екен?

- Мәтін қандай бөліктерден тұрады?

ІІІ. Операциялық – орындаушылық кезең

- * Берілген реттік сандар бойынша жаңа сөз құрайық.

С А Б Ы Р

5 2 1 4 3 (Барыс)

149-жаттығудағы барыс туралы мәтінді оқу. (Әр бөлігін бір-бір оқушыға оқытамын)

- Мәтін неше бөліктен тұрады?

- Әр жол қандай жолдан бастап жазылған?

- Мәтіннің басқы бөлігін көшіріп жаз. (оқулықтан жазады) Барыс сөзіне дыбыстық талдау жаса.

Бhello_html_m6f7c0fd8.gifарыс – 5 әріп, 5 дыбыс

hello_html_m263a7596.gif2 буынды сөз: ба – рыс

hello_html_m263a7596.gif1 жағдайда тасымалданады: Ба- рыс

hello_html_m263a7596.gifБ – дауыссыз, ұяң;

А – жауысты, жуан;

hello_html_m263a7596.gifhello_html_m263a7596.gifР – дауыссыз, үнді;

hello_html_m263a7596.gifЫ – жауысты, жуан;

hello_html_m263a7596.gifС – дауыссыз, қатаң.

- Мәтін сипаттау, әңгімелеу мәтіндерінен құралған.

- * Берілген сөздерді оқиық. Артық сөзді тап.

Қарлығаш, қыран, аю, сауысқан, аққу.

  • Келесі жаттығуда яғни аю туралы мәтінмен жұмыс болады. Берілгенін оқытамын.

150-жаттығу. Сөйлемдерді мазмұндық байланысына қарай реттеп жаз. (Интерактивті тақтада, ауызша)

- Берілген мәтін қандай мәтінге жатады? (Сипаттау)

- * Бұл ненің бөліктері? (шаңырақ, уық, кереге)

- Киіз үй туралы не білеміз? ( )

151-жаттығу. Мәтіндегі сөздердің жігін ажырат. Мәтінге ат қой.

Ата-бабамыз киіз үйде тұрған киіз үй көшіп-қонуға ыңғайлы үйдің бөлшектері: шаңырақ, кереге, уық, есік, терезесі – түндік белдеуі киіз үйдің белбеуі сияқты.

(Дәптерлеріне орындайды, ат қояды)

- Бұл – мәтіннің қай түріне жатады?

Сергіту сәті - клип

Өздірің орындаған 150 – 151 – жаттығулардағы мәтіндерді салыстырайық.

hello_html_m435d19b3.gif

- * Ребусты шешейік

Лақ ’ Шыбын ’’’ ‘‘ Күн (Лашын)

- Лашын туралы 152-жаттығудан білетін боламыз.Сипаттау мәтіні екенін дәлелде.

Бұл – сипаттау мәтіні. Себебі, ..................................................................... .

ІҮ. Рефлексиялық – бағалау кезеңі.

- Бүгінгі біздің сабағымызға арқау болған аңдар мен, лашын құсымыздың тапсырмалары бар екен, соны орындайық.

«Барыс» тапсырмасы – Жұптық жұмыс

Чайнвордтан 1 минуттың ішінде сөз тауып жаз. Қай жұп көп сөз жазар екен.

hello_html_m5ce6d4b7.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gifhello_html_m200bc1c2.gif



«Аю» тапсырмасы – Топтық жұмыс.

Топпен мәтіннің түрін ажырат

Күз келді. Күн суыта бастады. СИПАТТАУ МӘТІНІ

Құстар жылы жаққа ұшып барады.


Су сұйық, мөлдір, иіссіз, дәмсіз ПАЙЫМДАУ МӘТІНІ

болады. Су – еріткіш.


Балалардың бәрі сабақта, тек Арман ӘҢГІМЕЛЕУ МӘТІНІ

жоқ. Себебі, ол суық тиіп ауырып қалды.

«Лашын» тапсырмасы – Жеке жұмыс. Семантикалық карта

Сөйлем

Сипаттау мәтіні

Әңгімелеу мәтіні

Пайымдау мәтіні

Менің Отаным - Қазақстан. Мен өз елімді жақсы көремін.





Ара- жәндік. Оқушы құстың суретін салды.





Біздің сыныбымыз– кең, терезелері үлкен, жарық. Төбесі биік, қабырғалары аппақ.





Біз сыныпты таза ұстаймыз. Өйткені, ол – біздің екінші үйіміз. Мұны бәріміз жақсы түсінеміз.





Сабаққа қатыстып отырған оқушылар бағаланады.

Ү. Сабақты қорытындылау

ҮІ. Үйге тапсырма 153 – жаттығу. Өзің қалаған аң немесе құс туралы сипаттау мәтінін жазып келіңдер.


Автор
Дата добавления 09.06.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1503
Номер материала ДБ-116976
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
