Қарағанды
обл., Балқаш қ.,
БГТК
колледжінің музыка пәнінің мұғалімі
Аралбаева
Бибинур Толендыевна
Сабақтың тақырыбы
: «Бейбітшілік, бақыт белгілері Қазақстан комзиторларының
шығармаларында»
Сабақтың мақсаты :
Өткен тақырыпты қайталау, жаңа
тақырып бойынша жаңа әнмен танысу, күйді тыңдау барысында жұмыс істеу; вокалдық
және хормен ән айту әдіс-тәсілдерін дамыту, оқушылардың патриоттық сезімдерін
тәрбиелеу,табиғатқа сүйіспеншіліктерін ояту
Қолданған муз.
шығармалар :
1. «Сакура» жапон халық әні
«Хиросима» балетінен, комп. Ғ. Жұбанова
2. «Аққу» күйі комп. Н. Тілендиев
3. «Ақ когершін» әні комп. А.
Жұбанов
Сабақтың
көрнекілігі :
Композиторлардың портреттері: Ғ.
Жұбанова, А. Жұбанов, Н. Тілендиев; аққу, тырна, ақ көгершін құстардың
бейнелері; дискілерге жазылған муз. шығармалар; муз. центр, пианино аспабы,
видео жазбалар, проектор.
Сабақтың барысы :
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, дауыстарына
муз. жаттығуларды жасау,сабақтың тақырыбын айту.
2. Өткен тақырыпты бекіту
-Мен орындаған әуенді тыңдап, ол
әуен сендерге таныс па, қалай аталады екенің айтасындар. (ж.х.ә. «Сакураны»
орындаймын) –(б.жауаптары)
-Бұл ән не туралы?Жапон халқының қандай
дәстүрімен байланысты- (б.жауаптары)
-Қай композитордың шығырмасында осы
ән кездеседі? –Ғ.Жұбанованың «Хиросима» балетінде.
-Балет деген не ? «Хиросима» балеті
не туралы?-(б.жауаптары)
- 1945ж., тамыз айында Жапонияның
екі қаласының үстінен АҚШ мемлекеті атом бомбыларын тастады.Мыңдаған адамдар жазықсыз
қырғынға ұшырады . Жапон халқының бір аңызы бойынша тырна құсы армандарын
орындайды, елге бақыт пен жақсылық әкеледі. Кімде-кім қағаздан мың тырна жасаса
, сол адамның арманы орындалады , бақытты болады . «Хиросима» балетінде Юки
деген қыз өзінің әке-шешесіне қағаздан көп тырналарды жасап сыйлаған , бірақ
мыңға саны жетпеген екен, Хиросимаға тастаған бомбыдан Юки анасымен қаза
болған.
- Комп. Ғ.Жұбанова осы шығармасымен
нені айтқысы келген? –Атом жарылыстары адам өміріне қайғы , өлшеусіз зиян келтіреді.
Сондықтан, бүкіл әлемде атом бомбылары жарылмасын , мәңгілік бейбіт өмір болсын
дегісі келді .
- Жыл сайын атом жарылысы болған
қасіретті күнін бүкіл жапондықтар еске алып өтеді . Бұл күні жапон балалары
қағаздан ақ тырнаны жасап сыйға тартады , дүние жүзінің бар халықтарына бақыт ,
ұзақ өмір т.б. тілектерді айтып тілейді . (осы кезде қағаздан жасаған тырнаны
балаларға көрсетіп, тақтаға ілемін )
3. Жаңа сабақ
- Жер шарында бүкіл халықтар әрине
бейбіт өмір сүруін қалайды , бейбітшілік белгісін басқа құстарға тенейді .
Мысалы: үнді халқы үшін бейбітшілік белгісі –тауыс құсы , жапондықтарға тырна
болса , көптеген халықтарға бейбіт өмірдің рәмізі болып –ақ көгершін құсының
бейнесі саналады . Дүние жүзінің прогресшыл жастары 20-ғасырдың ортасында
бейбіт өмір үшін , атом жарылыстарына қарсы қозғалыс бастады, Дүниежүзінің
Жастар фестивальдары өтті. (видео «Фестиваль») Сол фестивальдардың рәмізі
ақ көгершін болып саналды. Көптеген композиторлар «Ақ көгершін» рәмізіне арнап
шығармаларын жазды . Ол шығармалардың біразі – әндер . Осындай әндердің біреуі
– «Ақ көгершін» әні, атақты Қазақстан композиторы Ахмет Жұбанов жазған ән .
Бүгін біз осы әнмен танысамыз.(Тақтаға ақ көгершін бейнесін ілу.) Оқушылармен
бірге әннің сөздерін оқып , өлен не туралы екенің сипаттау. Содан кейін әннің
әуенімен танысып , жаттау жұмыстарын өткізу, мәнерлеп орындатқызу.)
- Ал, қазақ халқында сұлулықтың ,
тазалықтың , бақыттың белгісі болып саналатын құс –аққу . Аққу құсын қазақ
халқы өте құрметтеген, көптеген әндер, күйлер осы құсқа арнаған . Бүгін біз әдемі
құсқа арналған күй тыңдап көреміз . (Тақтаға аққұдың бейнесін ілу.) - Авторы
–атақты Қазақстанның комп. Нұрғиса Тілендиев , дарынды комп., дирижер,
домбырашы-күйші. Кезінде фольклорлық-этнографиялық «Отырар сазы» оркесторын құрып,
өзі сол оркестрдің бас дирижері болды. Жазған шығармалардың ішінде көптеген
әндер, күйлер, романстар, поэмалары бар. («Аққу» - видео жазбада күйін тыңдатқызып,
сипаттама беру: көңілі қандай, нені бейнелейді , күйдің екпінінде өзгерістері
бар ма , олар нені суреттейді ?)
4. Қорытынды шығару
- Біз бүгін не білдік, не үйрендік
? Қандай жаңа шығармалармен таныстық? Қандай құстардың бейнесімен байланысты
осы шығармалар ? (ақ көгершін, тырна, аққу )
-Осы құстардың аттары ненің белгісі
деп айтуға болады: (оқушылардың жауаптары арқылы мына схеманы шығару)
Бақыт
Достық Бейбіт
Әділеттік
Жақсылық
Сұлулық
Адалдық Тазалық
Сабақтың аяғында оқушыларға ақ қағаздан
тырнаның бейнесін қалай жасау керек екенің көрсетіп , әр балаға жеке таратқан
парақ қағаздан тырнаны жасату. Дайын тырналарын балалар бір-біріне тілектерің
айтып сыйға тартады .
5. Оқушылардың сабаққа қатысуларын бағалап,
үйге тапсырма беру .