Инфоурок Литература Другие методич. материалыБ.Соқпақбаев "Менің атым Қожа"

Б.Соқпақбаев "Менің атым Қожа"

Скачать материал

                                                Қысқа мерзімді жоспар

Күні:07.02.2017

Сыныбы: 6

Пәні: әдебиет

Сабақтың тақырыбы

Б. Соқпақбаев «Менің атым-Қожа» Қожа бейнесі

http://tonykok.kz/uploads/posts/2013-04/1365677707_0804fa3d0640a3d1521f00d56ac40d9a.jpg

Сілтеме

6-сыныпқа арналған оқулық

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға жазушы өмірі,әлемге танылған әйгілі шығармасы туралы білім беру, толықтыру; сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту;сөйлеу мәдениетін қалыптастыру; тәртіптілікке, адамгершілікке тәрбиелеу;

Оқытудың нәтижелері

Барлық оқушылар орындай алады:

  Оқушылар  жазушы өмірі,әлемге танылған әйгілі шығармасы туралы және  мазмұнын біледі

Оқушылардың көпшілігі  орындай  алады:

Шығарманың  негізгі идеясы мен тақырыбын ашады. Повестьке қатысты сұрақтарға жауап бере алады, түсінеді.

Кейбір  оқушылар  орындай  алады:

Кейбір оқушылар  негізгі ойы  мен өмірді  байланыстырып, тұжырым жасайды.Сауатты сөйлейді.

Тілдік мақсат

 

 

 

                       

Негізгі идея:

«...Алыстан  арбалап  материал  тасымаймын, архивтің  шаңын  жұтпаймын.  Жақыннан  өз  басымнан кешкенді, өзім  байқап  түйгендерімді  өз  айналамды  дорбалап  жинаймын.  Бір  сөзбен  айтсам:  өзін  жазатын   жазушымын.   Мінез-құлық  жағынан  Қожа  өзге   емес ,  өзіме  ұқсайды»

                               Бердібек  Соқпақбаев

Пəнге  қатысты сөздікқор мен терминдер: Есім. Шілдехана.  Қара Көже

Диалог құруға  арналған пайдалы тіркестер: Сендерге қандай есімдер ұнайды? Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма?

Талқылауға  арналған  сұрақтар: Қожа  кім?

Қолданылатын  ресурстар

Оқулық, кеспелер,плакатнтерактивті тақта, электрондық  оқулық, Б.Соқпақбаевтың  “Менің атым Қожа” кітабы, Абдолла Қарсақбаевтың “Менің атым Қожа” фильмінен үзінді, слайд арқылы кесте, тірек сызба, суреттер                                         

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл, блум таксаномиясы, «Хикаят шеңберіі» ,

«Т-кестесі»,

                                                                                 Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің кезеңдері

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін нәтиже

Басы

Ұйымдастыру кезеңі

 

Топқа бөлу

Сыныпқа жағымды ахуал туғызу

 

Психологиялық дайындық.  .

 

 

 

Оқушылар арсында ынтымақтастық орнайды

Үйге тапсырма

М.Әлімбаев «Ана тілім ғажап деп айта ал амын»

Өлеңді мәнерлеп айтады.

Оқушының мәнері,есте сақтау қабілетін артады

 

 

Ортасы

 

Блум таксаноми

1.Миға шабуыл.

(«Менің атым...» тақырыбында  әр оқушы  өз  ойын  жеткізеді)

Сендерге қандай есімдер ұнайды?

Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма?

2. «Болжау» әдісі

Повесть қалай басталатын еді? Қожа өз атына риза ма?

«Шілдеханаға келгендер маған пәлендей әйдік ат бермеген», -дейді кейіпкер. Ол кім? (Қожаберген). «Шілдехана».  Бұл  қандай  дәстүр?

Оқушылар мұнда берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

 

 

 

 

 

Интерактивті тақтадан «Менің атым-Қожа»фильмі туралы үзіндіні көреді.

X3T8BCALGDOM4CAZAEVIXCAW3VLZ2CACOWAY5CA53ORT2CA35PP5XCAO7XBF2CAYQL7GVCALXSLX3CAJRLOVCCAME2RX9CAB1MVVVCAYDZEQHCAI68M56CAP1Y2PBCA5PJMJBCA7071AZCAUA1XHK

Сол арқылы сабақтың тақырыбын ашады.

Білу.

 

 

Қызметі:

Шығармалары:

1. Ауыл мектебінде бала оқытқан

2. Алғашқы қаламгерлік жолын өлең жазудан бастаған жазушы «Пионер»  (қазіргі «Ақжелкен») журналында қызмет етті

3.«Қазақ әдебиеті» газетінде жұмыс істейді

4. «Балдырған» журналында қызмет етті

5. Қазақстан Жазушылар одағында балалар  әдебиеті жөніндегі  әдеби кеңесші болады.

 

1. 1950 жылы «Бұлақ» атты жыр жинағын шығарған

2. Жиырмадан астам әңгіме, повесть, роман кітаптарын ұсынады

3. «Менің атым ‒ Қожа», «Балалық шаққа саяхат», «Бозтөбеде бір қыз бар», «Он алты жасар чемпион», «Қайдасың», «Гауһар», «Аяжан», «Дала жұлдыздары», «Жексен ‒ жекеменшік» сурет кітапшасы жарық көреді

 

 

 

Шыққан жылы: 1963
Режиссер: Абдолла Қарсақбаев
Әңгіме авторы: Бердібек Сокпақбаев
Сценарий: Б. Сокпақбаев, Н.Зелеранский
Сазгер: Нұрғиса Тілендиев
Кейіпкерлерді сомдаған:
Қожа - Н.Сегізбаев
Сұлтан - М.Көкенов
Жанар - Г.Құрабаева
Жантас - Е Құрмашев
Миллат- (Қожаның шешесі) - Б.Римова
Рахманов - Қ.Қожабеков
Майқанова – Р.Мұхамедиярова
Қожаның әжесі - З.Құрманбаева

«Мені атым Қожа» фильмінен үзінді көрсетіледі

 

 

 

 

 

Түсіну.

 

2.Мағынаны таны.

Б.Соқпақбаев «Менің атым-Қожа» сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады

1-топ.

Жазушы келбеті

 

 

2-топ. «Менің атым-Қожа»фильмі

 

3-топ. Шығарма кейіпкерлері

 

 

 

 

 

 

 

 

Б. Соқпақбаевтың өмірі  мен  шығармашылығы туралы                

 «Менің атым-Қожа»фильмі туралы айтады.

Шығарма кейіпкерлері туралы шолу жасау.

 

Берілген тапсырманы уақытылы орындайды, сұрақтарға нақты жауап береді.

 

 

 

Жылдамдыққа , тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиеленеді.

Есте сақтау қабілеттерін көрсете алады.

Қолдану

Оқулықпен жұмыс

«Джигсо» әдісі

Жалпы мәселені алдымен жұпта, сосын ұжымда талқылау.

Әрбір оқушы бір сәт өзін мұғалім ретінде сезінеді, оқуға деген жауапкершілігі артады.

Талдау

1-топ Бірінші  тарау “Менің атым...”

 

 

 

 

 

 

2-топ. Екінші тарау “Ағаттық аяқ астында”

 

 

3-топ. Қожа қандай бала?

 

 

4-топ.Деңгейлік тапсырмалар

 

  1 Жоғары идеялы есімдер

2 Қолайсыз есімдер

3 Қытайда ат қою жайы

4 Шын есімім

5 Екі Қожа

6 Қадыров

7 Қайран әкем!

Диалог бойынша кейіпкер бейнесін сахналау

А  Қожа мен Жантас

Ә Қожа мен мұғалімі

 

 

Қожа бейнесін сипаттап беру

 

А деңгей. «Венн диаграммасы » Қожа мен Жантасты салыстыру 

   С деңгей.  Повестен  мақал – мәтелдерді  табу, оның мағынасын  ашу.

    В деңгей.   Қожаның өзіне  жақын  көретін кейіпкерлерін  атап  бер.

 

Алдыңғы сияқты оқушыларды ұжым болып, жұмыс жасауға үйретеді.

 

 

Оқыған мәтінді түсіну, оны түсінікті етіп айтып беру, оған қатысты ойын, пікірін рөлді сомдау арқылы оқушының тілі дамиды.

 

 

Сөз астарын, құдіретін түсінуге бағыттайды.

Аяқталуы

Жинақтау

 

 

 

 

 

 

 

Ой толғау. Сол кездегі мектеп өмірі мен қазіргі мектеп өмірінің айырмашылығы бар ма?

Алғыр, пысық, өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті, ақын, әзілқой, арамза, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі, жағымсыз

https://i.ytimg.com/vi/2c7YLpFMhvc/hqdefault.jpg

Оқушылар ізденеді.

 

 

 

Пікір алмасады

Рефлексия.

Сабақ қандай қызығымен есіңде қалды? Қандай әсер алдың?

Оқушылар сабақ үдерісі бойынша алған әсерлерін  «Бес саусақ» әдісі бойынша айтады

Оқушылар сабақ үдерісі бойынша алған әсерлерін жазады

Бағалау. .

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өздеріне бағалату

Өзін – өзі бағалайды, бағалау парақшалары арқылы

Бағалау үдерісін түсінеді

Үйге тапсырма беру.

Әңгімені оқып, мазмұнын айту.

Тапсырманы белгілеп алады

Ізденеді, ережелерді жатқа айтады

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Б.Соқпақбаев "Менің атым Қожа""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Дефектоскопист

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
