Инфоурок Начальные классы ПрезентацииӘдебиеттік оқу ашық сабақ "Қысылу"

Әдебиеттік оқу ашық сабақ "Қысылу"

Скачать материал

 

 

    Есенова Ляиля Байтоллақызы

    Атырау облысы Жылыой ауданы Құлсары қаласы

    №9 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

САБАҚ ЖОСПАРЫ

 

Пән

Әдебиеттік оқу

Сыныбы           4 «б»

 

Тақырыбы

Қадыр Мырза Әли. Қысылу.

 

Мақсаты

Оқушыларға өлеңнің мазмұнын меңгерте отырып, тазалықтың адам ағзасына пайдасы туралы мағлұмат беру. Әдеттің пайдасы мен зияны туралы келеңсіз жағдайларды көре отырып, оны өн бойларынан өткізе талдай отырып түсінуге мүмкіндік беру. Ойлау қабілеттерін дамытуға жол салу.

Міндеттері

Өлең мазмұнын жан-жақты талдау арқылы оқушыға білетіндері мен білмейтіндерінің болатыны жайында ой қозғау.

Осы тақырып бойынша білім, білік дағдыларын қалыптастыру.

Қоршаған ортаға деген қызығушылықтарын, сүйіспеншіліктерін арттыру. «Тазалық-денсаулық кепілі" сезімін дамыту.

Күтілетін нәтижесі

Берілген өлең бойынша өз көзқарасын білдіреді.

Салыстырады, негізгі ойды ажыратып, дәлелдейді.

Топтағы оқушылар тығыз ынтымақтастыққа бір-бірімен пікір алмасады.

 "Қысылу"  мен «ұялу» сөздерінің мағынасын ашады.

Түйінді түсініктер

Қысылу, темекінің тұқылы, қарындаштың мұқылы, домбыраның тиегі.

САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ

Сабақ кезеңдері, модульдер

Мұғалім әрекеті

 

Тапсырмалар  мазмұны

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

Ұйымдастыру

 

 

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер

1.Амандасу.

2.Сабаққа себепті, себепсіз қатынаспай отырған оқушыларды анықтау.

3.Оқушыларды топқа бөлу.Топ басшыларын тағайындау.

4.Бағалау критерийлерімен таныстыру.

 

Бағалау критерийлері және оқушының аты-жөні жазылатын кесте беріледі.

 

1.Амандасу.

2.Кезекші оқушының ескертпелері.

3.Тоқа бөлінеді.

4.Бағалау критерийлерімен танысады.

Формативті бағалау

Ынталандыру.

 

Интербелсендітақта, бағалау критерийлері

Қызығушылықты ояту.

СТО-ға үйрету диалогтік оқыту

- Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау;

- Білім беруде АКТ-ны пайдалану;

 

Өтілетін тақырыпқа қатысты «Ой қозғау» тапсырмасын орындату.

Олай болса, бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыздар?

Қысылу сөзін тақтада көрсетіп, осы сөзді оқығанда ойларына не келгенін білу. Қысылу туралы өз ойларын қағаз бетіне жаздыру.

Қысылу қандай жағдайларда болады? Басынан өткен оқиғаны мысал ретінде келтіру.

Мысал тыңдау.

Ой шақыру. «Топтастыру» арқылы.  Қысылу туралы өз ойларын қағаз бетіне жазады. Жазғандарын көршілерімен бөлісу, талқылау, пікірлесу. Шағын топта бір-бірін тыңдап, қысылу туралы өз ойларын қағаз бетіне түсіреді. Топ жетекшісіне сөз ұсынылады.

Критерийлер арқылы өзара бағалау.

Топтан бір оқушы тағайындалып, бағалау парағы бойынша қалған топ мүшелерін бағалап отырады.

 

 

Қысылу сөзі беріледі

 

 

 

 

Мағынаны тану:

 

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер: топтық жұмыс, жеке жұмыс;

Талантты және дарынды балаларды оқыту: шығармашылық жұмыстар.

АКТ-ны пайдалану;

Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау:

критерийлер арқылы өзара бағалау, өзін-өзі бағалау.

 

 

 

 

Бүгін Қадыр Мырза Әлидің «Қысылу» өлеңімен танысамыз.

Автор туралы мәлімет беріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

 

 

Өлең мазмұнын талдау.

 

 

 

 

 

Тапсырма ұсыну

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/kk/1/13/%D2%9A%D0%B0%D0%B4%D1%8B%D1%80_%D0%9C%D1%8B%D1%80%D0%B7%D0%B0_%D3%98%D0%BB%D1%96.jpg

 

Қадыр Ғинаятұлы МырзалиевҚадыр Мырза Әлі (1935 жылы туған) — ақын, Қазақстанның халық жазушысы (1995), ҚР Әнұранының сөзін жазған авторлардың бірі.

Ақын 1935 жылы 5 қазанда Орал облысының Жымпиты кентінде туған. 1958 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін тәмамдаған. Еңбек жолын балалар журналы «Балдырғаннан» бастаған. «Жұлдыз» журналы редакциясында поэзия және сын бөлімінің меңгерушісі, жауапты хатшы, бас редактордың орынбасары, 1968-1973  жылдары  «Жазушы» баспасында қазақ поэзиясы бөлімінің меңгерушісі, «Балауса» баспасының редакторы, кейін Қазақстан Жазушылар одағында поэзия секциясының кеңесшісі болған.

1966 жылы «Ой орманы» жинағы үшін Қазақстан Ленин комсомолының сыйлығы берілді.1980 жылы «Жерұйық» жыр кітабы үшін Қазақ КСР Мемлекеттік сыйл-ң лауреаты атанды. Ол- Қазақстанның халық жазушысы.  2001 жылы Тәуелсіз «Тарлан» сыйлығын алды.

 

Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу.

 

 

Өлеңдегі ақынның айтпақ болған ойы не?

Өзіндік ой түю

Жұпта талдау

Топта талдау.

 

1.Өзің тазалық сақтауға қалай қарайсың, ол үшін не істейсің?

 

2.Өлеңде айтылғандай келеңсіз жағдайларды көрсең, қандай әрекет жасар едің?

 

 

 

 

 

 

 

Автор туралы мәліметпен танысады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы өлеңді түсініп, мәнерлеп оқып шығады.

 

Өзіндік ой түйеді. Жұпта, топта талдайды. «Топтастыру» арқылы қағаз бетіне түсіреді.

 

 

 

Өз ойларын, пікірлерін білдіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау, критерийлер арқылы өзара бағалау, өзін-өзі бағалау.

Топбасшы  бағалау парағы бойынша  топ мүшелерін бағалап отырады.

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақтадан

Қадыр Мырза Әлидің суреті, ақын туралы деректер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,таза беттер, түрлі түсті бояулар, т.б оқу құралдары.

Білім беруде АКТ-ны пайдалану.

 

Бейнефильм ұсынылады.

Бейнефильмді көре отырып, қандай ойда қалдың? Саған қандай әсер қалдырды?  Қандай ой түйдің?

Топ мүшелері өзара ақылдасып, алдымен қағазға мәтіндік жоба жасайды.

Жасаған жобаларын топ бойынша қорғайды.

 

 

Бейнетаспа

 

СТО-ға үйрету

Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.

 

 

«Сабақтан түйген ой...»

 Жасалған жұмыстары бойынша қорытынды жасау.

 

І топ:

Өлеңдегі автор көтеріп отырған проблема қандай?

Ол проблеманың шешімін автор қалай тапты екен?

ІІ топ:

Өлеңнің мазмұнына қандай мақал- мәтел, нақыл сөз сай келеді екен?

ІІІ топ:

Өлеңнен қандай тәлім- тәрбие алуға болады?

IҮ топ:

Бұл болған жағдайды ұялу деп атаса бола ма? Қысылу мен ұялудың айырмашылығы бар ма?

 

 

Оқушылар топ бойынша берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Орындаған  жұмыстарын қорғайды.

 

 

Формативті бағалау, критерийлер арқылы өзара бағалау,  ынталандыру.

 

 

Тапсырмалар

 

 

 

Қорытынды

Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады:

Әртүрлі заттардың қиқым- қалдықтарын қалай атайды? (Темекінің тұқылы, қарындаштың мұқылы, қарағайдың жаңқасы, шаттауығы шиенің т.с.с.)

Бұл сөз тіркестерін бүгінгі сабақта қалай қолдандық?

Автор неліктен осы тақырыпты таңдады деп ойлайсыңдар? Себебі не?

Бүгінгі сабақтан алған әсерің?

Не ұнады?

Не көңіліңе жақпады?

 

 

Өз ойларын ортаға салады.

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексияларын жазады.

 

 

Оқушыларды бағалау.

Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау

 

Бағалауды қорытындылау

ұсынады

 

Оқушылардың сабақтың әр кезеңдеріне қалай қатысқаны бағаланады.

Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бірін-бірі қалай бағалағанын түсіндіріп береді.

«8»- «9» балл      «5»

«6»-«7» балл       «4»

«4»-«5» балл       «3»

«0»-«3» балл       «2»

 

 

Бағалау парақтары

Үйге тапсырма беру

Үй тапсырмасын беру

Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу.

"Қоршаған ортаны қорғауға менің қосар үлесім" тақырыбына эссе жазу

Күнделікке үй тапсырмасын жазып, бүгінгі бағаларын қояды.

 

Оқулық

 

 

 

 

 

Бағалау  парағы

 

 

Оқушылардың аты-жөні

Бағалау өлшемдері

Жалпы балл саны

Бағасы

Өткен тақырыптарды бекітуге қатысуы

Сабақта өз ойын қосты

Тақырыпты анықтау үшін сұрақтар қойды, жауап берді.

Сабақтағы белсенділігі

Ойын жазуы

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20-25 балл – «5»

16-19 балл – «4»

12-15 балл – «3»

 

 

 

 

Оқушылардың аты-жөні

Бағалау өлшемдері

Жалпы балл саны

Бағасы

Өткен тақырыптарды бекітуге қатысуы

Сабақта өз ойын қосты

Тақырыпты анықтау үшін сұрақтар қойды, жауап берді.

Сабақтағы белсенділігі

Ойын жазуы

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

                Оқушылардың сабақ барысындығы жұмысы

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Әдебиеттік оқу ашық сабақ "Қысылу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
