Инфоурок Начальные классы КонспектыӘдебиеттік оқу пәні 2 сынып Сабақтың тақырыбы:Қар.Бауыржан Жақып

Әдебиеттік оқу пәні 2 сынып Сабақтың тақырыбы:Қар.Бауыржан Жақып

Скачать материал

Бекітемін:

Мұғалімі:

Пәні:

Әдебиеттік оқу    

Сабақтың тақырыбы

               Қар.Бауыржан Жақып.  ІІ тоқсан

Сабақтың мақсаты

Өлеңді оқу кезіндегі балалардың сенімдерін қоса талдауға мүмкіндік беру. Өлең мазмұны арқылы таныс, таныс емес сөздерді талдау

Күтілетін нәтижелер

*Бауыржан Жақыптың «Қар» өлеңінің мағынасын түсінеді.Табиғат тылсым күшін,қардың әдемілігін таниды.

*Сөздік қорларын молайту арқылы сөйлеу тілдері,жазу мәдениеті дамиды.

*Қысқы табиғатты тамашалау арқылы әр жыл мезгілінің өзінше бағалауға,әсемдікті,әдемілікті түсінеді,қастерлеуге үйренеді.

 

 

Сабақ түрі

Аралас сабақ

Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер

Диалогтық әдіс,Жәрмеңке әдісі,топтық,жеке

Керекті жабдықтар

Балалар қолымен жасалған қар түрлерінің  макеттері. Қыс келбетін бейнелейтін суреттер.  Карта, глобус.

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әркеті

Оқушы әркеті

Кіріспе

8мин

 

 

 

 

 

Психологиялық дайындық

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.

1,2,3,

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

Топтасу:Қар түрлеріне байланысты

1-топ:Ұлпа қар

2-топ:Қасат қар

3-топ:Үлпек қар

4-топ:Ақша қар

Үй тапсырмасын  бекіту

«Жәрмеңке »әдісі 

Бағалау парағымен танысу

Топ ережесі:

ü  Бірін-бірі мұқият тыңдау

ü  Ойланып,тиянақты жауап беру

ü  Топта ұйымшыл болу

ü  Тапсырманы тиянақты орындау

ü  Өз ойын ашық айту.

ü  Бірін-бірі әділ бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерийлер

Ұпайы

А

Оқушы ойын толық тұжырымдай алады

2

В

Оқушы ойын анықтап, тұжырымдап шынайы өмірмен

 

байланыстыра алады

2

С

Оқушы теориялық білімін практикада қолданып,сыни сұрақтарға жауап бере алады

3

 

КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ ШКАЛАСЫ

Критерий

Жетістік

деңгейі

Дескрипторлар

А

 

 

0

Оқушы төмендегі критерийлердің біреуін де орындаған жоқ.

1

Қар түрлерін    біледі

1

Өз ойын толық тұжырымдай алды

В

2

Эпизодты еске түсіре отырып, өлең мазмұынының идеясын ашады;ойын тұжырымдап шынайы өмірмен байланыстыра алды

С

3

Бүгінгі алған білімін практикада қолданып,сыни сұрақтарға жауап берді

ҰПАЙЛАРДЫ МЕКТЕП БАҒАСЫНА АУЫСТЫРУ:

Жинаған ұпайлар саны

Баға

7

«5»

5-6

«4»

3-4

«3»

0-2

«2»

                Оқушының өзін – өзі бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

А

В

С

Жалпы

ұпайы

Бағасы

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сабаққа дайындалады,топтасады

 

 

 

 

 

 

 

 

әр топтан бір оқушы шығып түсінігін айтады,

топтық бағалау

 

 

Топ ережесін еске түсіру

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бағлаау парағымен танысады

Тұсаукесер

2мин

 Қызығушылықты ояту.

-Балалар өткен сабақта біз жаңа тарау бастадық.

 

Осы тараудың тақырыбын кім айтып жібереді?

Қазір мен сендерге жаңа тарауды айшықтайтын 

«Қыс қызығы» этюдінен үзінді көрсетемін.

-Қысқы табиғат туралы не айта аласыңдар?

Жұмбақ жасыру.

Аппақ, аппақ ақ мамық,

Жерде жатыр тапталып

Ол не? /қар/

Қар дегеніміз не?

- «Қар-қыста жауатын, ақ түсті кристалдардан тұратын атмосфералық жауын-шашын»

- Жұмбақта қар қандай екен?

- Қардың тағы қандай түрлері бар екен жаңылтпаштан анықтаймыз.

Жаңылтпашты қайтала

Бұл қар – сүр қар

Сүр қар – кір қар

Үстінде ойнама,

Үстіңді былғар.

- Жаңылтпаштан қардың қандай түрлерін білдің?

 Тағы қандай қардың түрлерін білесің?

Қар түрлерін топтастыру.

 

 

 

 


Видеоподекаст

арқылы тамашалау

 

 

 

Жұмбақ шешеді

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңылтпашты жаңылмай айтады

 

 

Қар түрлерін топтастырады

Негізгі бөлім

23мин

 

 II. Мағынаны тану.

Автор туралы мәлімет

Бауыржан Өміржанұлы Жақып (1 мамыр 1963 жыл, Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданы, Аққора ауылы) – ақын, филология ғылымдарының докторы (2004), профессор (2007), Қазақстан Журналистика академиясының (2006) және Қазақстан Республикасы Жоғары мектеп ұлттық ғылыми академиясының корреспендия мүшесі (2007).

 

Енді осы қар туралы Бауыржан Жақыптың өлеңін оқып, «топтастыруымыздағы» қар түрлері бар ма екен, жоқ болса, тағы да қосып жазалық.

Өлеңді шумақпен оқушыларға тізбектетіп оқыту.

Әр шумақты оқыған оқушы қандай қар түрі суреттелгенін айтады және өздері құрастырған «топтастыруға» қосады немесе егер бар болса, бояп қояды.

Ақша,үлпек ,күртік, жұлдыз,мамық, қасат, омбы.

Сөздік жұмысы

үлпек- жеңіл ұлпа қар

үркек- кез келген нәрседен шошығыш

мамық қар-жеңіл қар

ақша қар- жаңа жауған таза қар

шаһар- қала

омбы қар- боран үйіп тастаған ат бауырлайтын қар

қасат қар- тығыздалып қалған қатты қар

күрті қар- беті қатқан қалың қар

 

-Қар туралы тағы не айтылған? Тауып оқу

Өлеңнің әр шумағын талдау

-Балалар жылы күндер қар жапалақтап жауса, аязды күндері ұсақ қиыршық болып жауады.

- Қармен ойналатын ойын түрлерін ата.

- Қар барлық елде бар ма? Сен сияқты барлық елдің баласы ойнай ала ма екен? (Африка және Австралия құрлығында орналасқан елдерде, Турция, Үндістан, Оңтүстік Шығыс, Индонезия)

Картамен, глобуспен жұмыс.

Сергіту сәті «Аққала соғамыз»

Ойтолғау.

1.      «Қар» өлеңіне байланысты дәптердегі берілген тапсырмаларды орындау.

2.      Қыстың суығын қалай сезінесің?Жаз

2.Қызық мәлімет.

«Қыстың көркі - қар» демекші, жер-дүниені аппақ мамыққа орап жатқан қардың да өзіндік әсемдіктері бар, өзіне ғана тән ерекшеліктері жетерлік.

Ғалымдар қанша ғасыр бойы қардың құпиясын ашуға ұмтылып келеді. Еріген 

кезде суға, ал аязды күні мұзға айналатын қардың қалай пайда болатынын біз білеміз. Алайда оның түйіршектерінің 5 мыңнан астам түрі болады екен. Жай көзбен қарағанның өзінде әр қар түйіршігінің бір-біріне ұқсамайтынын көреміз. Олардың әрқайсысы әртүрлі симметриялы ою-өрнекпен безендірілген хрусталь тәріздес .

Уилсон Бертлей деген ғалым XIX ғасырда 46 жыл бойы «Фотомикрофик» фотоаппараты арқылы қар түйіршіктерін түсіріпті, артынан «Қар түйіршіктері» атты кітабын жазған. Ол өзі түсірген 5300 суреттің бір-біріне ұқсамайтындығын және қардың әр түйіршігі алты бұрышты болып келетінін таңғала айтады. Мұндай алты бұрыштар тек қарда ғана емес, ара ұяларында да кездеседі. Ал олар қалай пайда болады, бұл – әзірге жұмбағы көп мәселе. - Болашақта қар ұлпасын, болмаса араның ұясын зерттеймін десеңдер, бұл әлі ешкімге сырын ашпаған ғылым екен. Ойланыңдар!

3. Шығармашылық жұмыс

1-топ. Қардың суретін салу.

2-топ. Қар сөзіне 5 жолды өлең жазу.

Қар

Жұлдыз, ұлпа

Жауады, толтырады, орнатады.

Қар жапалақтап жауып тұр.

Жауын-шашын.

3-топ:Түсті қағаздардан қар түрлерін жасау

4-топ:Ермексаздан Аққала жасау

4. Қарға байланысты халық болжамдары.

-Қыста бұлт желге қарсы көшсе, көп кешікпей қар жауады.

-Қыста торғайлардың қауырсыны үрпиіп көрінсе, кар жауады

-Күн қораланса, қар қалың түседі.

Қардың пайдасы бар ма?

1-2топ. Қардың пайдасын дәлелдеу.

3-4топ. Қардың зиянын дәлелдеу

Автор туралы

қосымша мәлімет

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

Топ арасынан өз бетімен іштей оқу,мәнерлеп оқу,талдау,

Топтастыру

Сөздік жұмысы

 

 

 

 

 

 

 

Теріп оқу

 

 

 

 

Сыни сұрақ

 

 

 

 

 

Сергіту бейнеролик арқылы жасайды

 

Қызық қосымша ғылыми мәлімет беру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығармашы-

лық жұмыс

Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

10мин

 

-Балалар, бүгінгі сабақтан не үйреніп, не білдіңдер?

-Қардың қандай түрлерін білдік?

 Формативті түрде өзін-өзі бағалау

Мадақтау

 

Үйге тапсырма

1мин

73-бет,жаттау.

 

Рефлексия

1мин

 

-Балалар, бүгінгі сабағымызды қандай түспен көрсетер едіңдер?

-Балалар, жалпы ақ түс өте жақсы түс. Ақ түс- әділдіктің, ізгіліктің, мейірімділіктің, тазалықтың белгісі. Ендеше, мен сендерге кіршіксіз ақ өмірлеріңе ақ жол тілеймін. Әрдайым аспанымыз ашық болсын, ашық аспаннан жапалақтап 

ақ қар ғана жаусын.

 

 

 

 

Өзіндік талдау 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Әдебиеттік оқу пәні 2 сынып Сабақтың тақырыбы:Қар.Бауыржан Жақып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий отделом архива

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
