Сыныбы: 8
|
|
Пәні: Информатика
|
Мұғалім: Қожбанов Жұбаныш
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу, толтыру
маркері, формулаларды енгізу
|
Сілтеме
|
Оқулық: Информатика 8 сынып, Е.ВШевчук,Н.С.Кольева, Алматы «Мектеп»
2012 жыл
|
Мақсаты:
|
MS Excel бағдарлама терезесімен таныстырып, қалай пайдалану
жолдарын үйрету және қолдануға мүмкіндік беру
|
Күтілетін нәтиже:
|
MS Excel туралы біледі, түсінеді, қолданады, талдайды,
жинақтайды, білімін бағалайды.
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас
|
Негізгі дереккөздер:
|
Оқулық, компьютер, электронды оқулық, слайдтар, интернет
материалдары, таратпа материалдар, плакат, маркерлер.
|
Кезеңдері/Әдіс – тәсілдер/Бағалау түрі
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Сабақтың барысы:
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, назарларын
сабаққа аудару, топтастыру, жайлы ахуал қалыптастыру.(3 минут)
|
Оқушылар оқу-құралдарын түгелдеп, топтасып, зейіндерін сабаққа
аударады.
|
І бөлім. «Ғажайып» ойыны. (5
минут).
|
Білу кезеңі
(СТО - Болжау кестесі)
|
Power Point программасында
дайындалған презентациядан сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар Power Point программасында дайындалған презентациядан
сұрақтарға топ бойынша жауап береді.
МАКС-3 ұпай
|
ІІ бөлім. Жаңа сабақты
түсіндіру (10 минут).
|
Түсіну кезеңі
|
1. Жаңа сабақтың тақырыбын жаздыру
2. Camtasia Studio программасымен Excel-дің мүмкіндіктері
дайындалған видеоны оқушыларға көрсету.
3. Оқушылар видеодан не көргендігін, не түсінгендігін
баяндап айту.
4. Activ Studio программасында дайындалған материалдарды
оқушыларға түсіндіріп дәптермен жұмыс жасату.
|
Сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады.
Видеодан түсінгендерін айтады..
Мысалдар келтіреді.
|
ІІІ бөлім. «Практикалық жұмыс».
(8 минут). Жеке жұмыс.
|
Қолдану кезеңі
Компьютермен жұмыс
|
Excel-де
тапсырма орындау
1.
MS Excel программасын ашыңыз.
2.
А1:G1 ұяшығын белгілеп алып, тышқанның оң жағын басып, Формат
ячеек командасын таңдаймыз. Выравнивание - -Объединение ячеек тұсына белгі
қоямыз және ОК батырмасын басамыз.
3.
Белгіленген ұяшықты екі рет шертіп ұяшық ішіне «Қызметкерлер
жалақысы» деп жазамыз.
4.
А2 ұяшығын шертіп «нөмірі деп жазамыз» .Сәйкеснше B2 «Аты-жөні», C2 «Айлығы», D2 «Табыс салығы » , E2
«зейнетақы қоры», F2 «Кәсіподақ », G2 «Қолына алатыны».
5.
Қызметкерлердің аты-жөнін айлығын ойдан алып, кестені
толтырыңыз.
6.
D3 ұяшығын шертіп «=» басып С3*11/100 ұяшыққа жазып Enter пернесін басамыз.
7.
Е3 ұяшығын шертіп «=» басып С3*10/100 ұяшыққа жазып Enter пернесін басамыз.
8.
F3 ұяшығын шертіп «=» басып С3*1/100 ұяшыққа жазып Enter пернесін басамыз.
9.
G3 D3
ұяшығын шертіп «=»
басып C3-D3-E3-F3 ұяшыққа жазып Enter пернесін басамыз.
10. B6 ұяшығын басып «Орташа » деп жазамыз.
11.С6 ұяшығын шертіп алдына “=” белгісін қойып ұяшық адресі тұсынан
СРЗНАЧ командасын таңдап ұяшықтарды белгілеп алып Enter пернесін басамыз.
12.Жұмысыңызды сақтаңыз.
|
Жеке жұмыс жасау.
Компьютерге енгізу.
МАКС – 5 ұпай
|
ІҮ бөлім. «Семантикалық
карта». (6 минут). Топтық, жұппен, жеке жұмыс.
|
Қолдану кезеңі
С»йкестендіру, қызметін табу
|
Әр топқа әртүрлі тапсырма
беремін. Оқушылар тапсырманы орындап, қорғауы тиіс.
1. «Кесте» тобына. Сәйкестендіру
2. «Ұяшық» тобына. Батырмалар қызметін жазу.
3. «Баған» тобына. Терезе элементтерінің аттарын жазу.
|
Топпен жұмыс жасау.
Қорғау.
МАКС – 4 ұпай
|
Ү бөлім. «Ой қозғау». (6
минут)
|
Талдау кезеңі.
Венн диаграммасы.
Постер қорғау
|
Әр топқа
әртүрлі тапсырма беремін. Оқушылар тапсырманы орындап, қорғауы тиіс.
- «Кесте»
тобына. Word мәтіндік редакторы мен Excel кестелік редакторының
ұқсастықтарын
- «Ұяшық»
тобына. Word мәтіндік редакторы мен Excel кестелік редакторының
айырмашылықтарын
- Excel
кестелік редакторы туралы топтастыру жасау
Дәлелдеу.
|
Топпен жұмыс жасау.
Постер қорғау
МАКС – 4 ұпай
|
ҮІ бөлім. «Тест жұмысы». (5
минут). Жеке жұмыс.
|
Жинақтау кезеңі.
Тест тапсырмасын орындау
Компьютермен жұмыс
|
Оқушыларға компьютерден My TestXPro программасында дайындалған
тест жұмысын орындатамын.
|
Оқушылар жеке жеке тест орындайды.
Тест тапсырмасына толық жауап болса 5 ұпай
МАКС – 5
|
ҮІІ бөлім. «Бағалау». (2
минут). Рефлексия. (1 минут).
|
Бағалау кезеңі.
Топтар өздерін және топтарды бағалайды
|
Критерийлер арқылы бағалау.
20-20 дан жоғары ұпай – 5
15-19 – 4 10-14 – 3 1-9-2
Бағалау парағы
№
|
Аты-жөні
|
Ғажайып ойыны – 3 ұпай
|
Практикалық жұмыс– 5 ұпай
|
Семантикалық карта– 4 ұпай
|
Ой қозғау(Постер қорғау) 4 ұпай
|
Тест жұмысы – 5 ұпай
|
Қорытынды
|
Ұпай
|
Баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушылар өздерін және топтарды бағалау парағына бағалайды
|
Рефлексия
|
Оқушыларға кері байланыс
жасау үшін «Стикер» алады.
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын «Шығу парағына»
толтырады
|
Үйге тапсырма.
|
Есептерді үйдеп шығару.
Сыныптағы оқушылардың пәндер
бойынша бағаарын енгізу. Формулаларды пайдалану
|
Күнделікке жазып алу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|