Инфоурок Химия Другие методич. материалы«Электролиттік диссоцияциялану теориясы және электролиттердің қасиеттері» тақырыбына эксперименттік есептер шығару

«Электролиттік диссоцияциялану теориясы және электролиттердің қасиеттері» тақырыбына эксперименттік есептер шығару

Скачать материал

Ж.Жабаев атындағы №4 мектеп-гмназиясы ММ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №15

Өтетін күні: 20.10.2016ж

Сынып  9

Сабақтың тақырыбы:

№1 Практикалық жұмыс

«Электролиттік  диссоцияциялану теориясы және электролиттердің қасиеттері» тақырыбына эксперименттік есептер шығару

Оқып үйренудің негізгі мақсаттары:

Тәжірибе жасау арқылы  «Электролиттік  диссоцияциялану теориясы және электролиттердің қасиеттері» тақырыбына есептер шығару

Оқып үйренудің негізгі міндеттері:

Оқушылардың іскерлік,химиялық есептер шығара білу дағдысын топта бірлесе жұмыс жасата отырып дамыту.

Оқып үйренудің нәтижелері:

Тапсырманы өз бетімен орындайды.

Химиялық есептерді шығару дағдылары қалыптасады.

Алған білімдерін қолданып,талдау жасай отырып, күрделі ойлауды меңгереді.

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Графикалық диктант, сұрақ – жауап, слайд көрсету, тәжірибе, топтық жұмыс,жұптық жұмыс,жеке жұмыс ,кері байланыс.

Сабақ барысы:

 

Кезеңдері

мақсаты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Дерек көздері

Ұйымдастыру кезеңі.

 

Ынтымақтастық  атмосферасын қалыптастыру.

 

Оқушыларды сабаққа қатысуын түгендеп,сабаққа зейінін шоғырландыру

сабаққа зейінін қою

 

 

1мин

Оқулық.

Периодтық кесте.

ЭТ кесте.

Топқа бөлу

 

Жұмбақ жасыру арқылы

 

Катиондар және аниондар көмегімен топқа бөлу.

 

 

 

Топқа бөлініп жұмыс жасау

1.От көмір жейді, тот ... жейді(темір)

2.Автомобиль аккумуляторына тоқ беретін қышқыл ионы (сульфат ионы)

3.Ертедегі жетеудің бірімін, электроника саласында ірімін. (Мыс)

4.Кока кола құрамындағы қышқыл қалдығы (фосфат ионы)

Оқушылар  катиондар және аниондар формулаларын таңдау арқылы топтасады.

 

2 мин

Катиондар мен аниондар формулалары

Үй тапсырмасын тексеру

 

«Менің пікірім дұрыс»

 

 

 

Алған білімді жаңғырту

 

 

 

 

1. Латынша “диссоциация” “ыдырау”деген сөзді білдірмейді

2. Сілтілер- суда ерітін негіздер

3.Спирт,қант, оттек,сутек –тоқ өткізетін электролиттер

4.Тұз, сілті, қышқылдар- ионға ыдырамайды

5.Су молекуласы  бір ғана ионнан тұрады

6.Диссоциациялану дәрежесі мынадай формуламен өрнектеледі

7.Оксоний ионы- негіздерге тән

8.Оң зарядталған иондар аниондар деп        аталады

Сұрақтарға жауап беріп,

өз пікірлерімен бөліседі.

6 минут

слайд

Бағалау критерийлері параметрі:

1.«Менің пікірім дұрыс»

2.Топтық жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4.Сұрақ-жауаптар

5.Жеке жұмыс

6.Қорытынды

 

 

Оқушылар берілген параметрлерге назар аударады.

 

 

Топтық ережені орындау.

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

Жаңа тақырыптың мағынасын ашу:

Мақсатын таныстыру

Оқулықпен жұмыс

61-бет №1-практикалық жұмыс

 

 

Алған білімдерін қолдану.

Эксперименттік есептер     шығару.

  1-тапсырма ион алмасу теңдеулерін жазу

1.Na2SO4+BaCI2=

2.FeCl3+КОН=

 

3.CaCI2+AgNO3=

4.СuSO4+NaOH=

2-тапсырма

Бейтараптану реакциясы

Сілті + қышқыл =тұз + су

3-тапсырма Сутек алу

Мg+HСI=

Зертханалық жұмысты жұптаса жасай отырып, бір-біріне түсіндіреді.

 

 

12мин

 

 

Реактивтер,

қышқылдар мен тұз,сілті ерітінділері,

индикаторлар

Топтық жұмыс:

Өмірде жиі кездесетін

ситуациялық сұрақтардың  мәнін ашу, реакция теңдеулері арқылы дәлеледеу

топта ой бөлісу

 

1.Қыста жол тайғақ болғанда жолға тұз себеді. Неге?

2.Әк, бор жейтін кісілердің асқазанында қандай  газ түзіліп, бауыр мен бүйрегіне қандай  тас жиналады?

3.Кола сусынын  көп ішкен адамның ағзадан қандай  иондары жойылады? Реакциямен дәлелде

4.Натрий карбонаты мен ас тұзы қосылып кетсе қалай олардың біреуін таза күйінде алуға болады?

Реакциямен дәлелде

Әр топ өз жұмыстарын талдайды, ой бөліседі, келесі топ қарсы пікірлер айтады.

Сұрақтарға жауап беріп, реакция теңдеулерін жазады.

 

7мин

 

Плакаттар.

Маркерлер.

Есеп жеке жұмыс

Алған білімін қолдану

1. Массасы 13,5г  мыс (II) хлоридімен темірдің 28г әрекеттескенде түзілген тұз массасын  табыңдар.

2.Масасы 12 магний сульфатымен  40г натрий гидроксиді  рекеттескен.Түзілген ерімейтін негіздің массасын  табыңдар.

Есептерді жеке орындайды.

7 мин

Дәптермен жұмыс

Қосымша:

Дарынды балаларға қосымша есептер (кеңейтілген сұрақтар)

Шығармашылықпен ізденіп жұмыс

жасау

 

Кеңейтілген сұрақтар

1.Гидролиз орталарын анықтап беріңіздер

рН метр көмегімен

рН метр көмегімен тұздардың құрамын анықтайды

2мин

рН метр,тұз ерітінділері

Қорытынды

Жасаған жұмысын талдау

Практикалық дәптерлеріне қорытынды жазуға бағыт береді

Практикалық дәптерлеріне қорытынды жазады

 

5минут

Дәптермен жұмыс

Үй тапсырмасы

Алған білімді өз бетімен оқу

«Электролиттік диссоцация тарауын қайталау»

Тапсырманы күнделікке жазады.

1минут

Күнделік

Кері байланыс

Сабақта қандай сұрақтар қамтылды және не үйрендік?

Сабақтан алған әсерімен бөлісу

Мұғалім оқушылардан сабақтың рефлексиясын сұрайды

Оқушылар не үйренгенін,нені үйренгісі келетінін стикерлерге  жазады.

 

2мин

 

Стикерлер

Келесі сабақта қарастыратын тақырып:

Сандық есептер

Алдыға  мақсат қойып,жұмыс жасау

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Электролиттік диссоцияциялану теориясы және электролиттердің қасиеттері» тақырыбына эксперименттік есептер шығару"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
