Тэма ўрока:
Складаныя сказы з рознымі відамі сувязі
Мэты ўрока:
замацоўваць атрыманыя веды пра складаныя сказы, вучыць вызначаць сэнсавыя
адносіны паміж часткамі ў сказах камбінаванай будовы, сродкі сінтаксічнай
сувязі, будаваць гарызантальныя і вертыкальныя схемы, перабудоўваць простыя
сказы ў складаныя.
развіваць вусную і
пісьмовую культуру мовы, садзейнічаць развіццю ўмення зносін, выхоўваць
працавітасць, настойлівасць у дасягненні пастаўленай мэты.
выхоўваць павагу да
мінулага і сучаснага беларускай зямлі, яе гістарычных асоб, выхоўваць
патрыятычныя пачуцці, садзейнічаць развіццю гуманізму, дабрыні.
Тып урока:
камбінаваны
Абсталяванне:
падручнік “Беларуская мова” 10 кл. пад рэд. В.У.
Протчанка, В.П.Протчанка, Мінск:
НІА, 2006; карткі з заданнямі;
Эпіграф: Няхай
жыве ўсясветная дбайнасць пра чалавека, і чорнае пракляцце таму, хто паліць і
разбурае
К. Чорны
Ход урока
- Арганізацыйны момант
Н.: Добры дзень. Дзяжурны, хто сёння
адсутнічае?
В.: Усе ёсць
Н.: Добра, пачнём урок
- Уступнае слова настаўніка
Н.: Запішыце дату. Сёння пятага снежня. Тэма
нашага ўрока “Складаныя сказы з рознымі відамі сувязі”.
- Паўтарэнне вывучанага
Н.: Запішыце сказ, пабудуйце яго схему.
¹Павольна ўзыходзіла сонца, ²пачынаўся
новы дзень, ³каб прынесці любоў і дабрыню, радасць пазнання і ўдачу.
-
Які гэта сказ па будове? (Складаны сказ
камбінаванай будовы з рознымі відамі сувязі)
-
Колькі сказаў умяшчае? (Тры сказы)
-
Як звязваюцца сказы? (Інтанацыяй і злучнікам)
-
Якія сэнсавыя адносіны? (Адначасовасці і
мэтавыя)
-
Якія знакі прыпынку ставяцца ў складаных сказах з
рознымі спосабамі сувязі частак? (Такія ж, што і ў сладаназлучаных,
складаназалежных і бяззлучнікавых сказах)
-
Зверце, ці правільна вы пабудавалі схему сказа (¹
[ ], ² [ ], (каб… ) )
Н.: А наколькі вы ўжо засвоілі матэрыял на
папярэднім уроку, вам дапаможа высветліць невялічкі дыягнастычны тэст, які я
прапаную вам выканаць. У час выканання задання ў якасці падказкі можна
карыстацца табліцай на фарзацы падручніка.
Дыягнастычны тэст
Адзначце нумары складаных сказаў з рознымі
відамі сувязі частак, пабудуйце схемы.
1.
Нямала навальніц бачыла
ліпа, і не адзін раз перуны білі яе ў верхавіну, але яна ўсё вытрымала.
2.
Паходня трымаў у руках тэлеграму, і хлапчук,
што прынёс яе, бачыў, як загарэліся ў старшыні вочы.
3.
Шлях цяжкіх мук прайшоў Даніла, канца ж таму
шляху няма.
4.
Падпалкоўнік ведаў, што барацьба за той
бераг будзе цяжкай: немцы зробяць усё, каб затрымаць наша наступленне.
5.
Я павесялеў, калі ўбачыў, што палітрук таксама не
курыць.
Самаправерка (
схемы: гарызантальныя, вертыкальная – 4 сказ )
2. [ ], і [наз. (што ) дз.], (як...).
4. [ ], (што ) : [
], (каб...).
[дзеясл.]
: [ ]
што? што?
(што) (каб)
а) вызначаем сродкі сувязі і сэнсавыя адносіны
паміж простымі сказамі ў складзе сказаў камбінаванай будовы.
б) растлумачваем правапіс слоў з падкрэсленымі
арфаграмамі.
- Праца над эпіграфам
Н.: У якасці эпіграфа я ўзяла словы К. Чорнага
“Няхай жыве ўсясветная дбайнасць пра чалавека, і чорнае пракляцце таму, хто
паліць і разбурае”.
-
Як вы разумееце сэнс гэтага выказвання, што
абазначае слова “дбайнасць”? (Турбота, хваляванне)
-
Растлумачце будову сказа. (Складаны сказ з
рознымі відамі сувязі. Першая і другая частка звязаны злучальнай сувяззю,
другая і трэцяя – падпарадкавальнай.)
- Праца з карткамі
Картка №1
Прачытайце верш, раскажыце аб будове
сказаў, вызначце стыль.
БУЙНІЦКАЕ ПОЛЕ
Зямля палымнела жытнёва, Святлеюць
над полем бярозы
Апаленая вайной,
За хмаркі нябёснай бялей.
За ўсходняй сцяной Магілёва У
возера “Матчыны слёзы”
Само поле стала сцяной. Углядаюцца
дрэвы з алей.
Захопніку ў цэнтры Еўропы Буйніцкае
поле! З табою
Змагло яно безданню стаць, Нясём
сваю квецень вясне,
Траншэі свае і акопы Каб
толькі цябе полем бою
Амаль цэлы месяц трымаць Не
бачыць нам болей у сне!
Пятро
Прыходзька
(Мастацкі стыль вершаванай формы
прадугледжвае ўжыванне простых і складаных сказаў рознай будовы)
Картка №2
Выпісаць з тэксту сказ камбінаванай будовы,
вызначыць сэнсавыя адносіны паміж часткамі, лічбы замяніць словамі.
Абарона Магілёва праводзілася часцямі 61-га
стралковага корпуса 13-ай арміі Заходняга фронту, якім кіраваў генерал Бакунін,
і народнымі апалчэнцамі.
На абарончых работах вакол горада з 26 чэрвеня
па 10 ліпеня штодзённа працавала 30-40 тысяч граждан і жыхароў вёсак, якія
спяшаліся на падмогу з навакольных вёсак, і таму за кароткі тэрмін быў выкапаны
проціватанкавы роў на 25 кіламетраў. Утварыліся атрады народнага апалчэння –
ужо 10 ліпеня ў іх налічвалася да 12 тысяч жыхароў. Гэтыя атрады аказвалі
вялікую дапамогу дзеючай арміі.
Картка №4 (Работа
па варыянтах) Перакласці тэксты на беларускую мову, вызначыць стыль, выпісаць
сказы, якія адпавядаюць схемам:
[, (які ) ], (што… ), - і [
]; (калі… ), (якім… ), [ ]: [ ]
Варыянт І
Батальон, сформированный из
сотрудников Могилёвского областного управления, Могилёвского и Бобруйского
городских, Могилёвского районного отделов, курсантов и преподавателей Минской и
Гродненской школ милиции поклялся, што будет защищать город на Днепре до
последней капли крови, - и солдаты в синих шинелях сдержали своё слово.
Их подвиг – это пример массового героизма. Из 250 в живых осталось лишь 19.
Варыянт ІІ
Наверно, бой вообще
трудно описать близко к истине. Если бы в гуще боя вдруг появился какой-то
неуязвимый человек, способный спокойно наблюдать всё, что вокруг него делается,
наверно, только он смог бы написать потом всё близко к истине. А когда
вспоминаешь, каким ты был и что делал в бою, сам себе не веришь: неужели всё
это так и было с тобой? (К. Симонов)
Н.: Вольга, пойдзе да дошкі і запіша сказ і
пабудуе яго схему
“Подзвіг магіляўчан, - пісаў Герой Савецкага
Саюза маршал Андрэй Іванавіч Яроменка, - з’явіўся правобразам гераічнай абароны
Сталінграда, дзе прыклад абароны беларускага народа быў паўтораны ў іншым,
больш буйным маштабе”. “П, - а, - п” (Простая мова ўяўляе сабой
складаназалежны сказ)
Н.: А зараз перапрацуйце мову ва ўскосную,
адзначце сэнсавыя адносіны паміж сказамі.
В.: ( [ ], (што), (дзе...). Сэнсавыя
адносіны дапаўняльныя (аб чым?) і акалічнасныя (дзе?).
Н.: Перапрацуйце простую мову у бяззлучнікавы
сказ, апусціўшы словы аўтара, растлумачце пастаноўку знакаў прыпынку.
В.: Подзвіг магіляўчан з’явіўся правобразам
гераічнай абароны Сталінграда: прыклад абароны беларускага народа быў паўтораны
ў іншым, больш буйным маштабе. (Другая частка у складзе бяззлучнікавага
складанага сказа раскрывае сэнс першай).
Н.: Утварыце сказы з рознымі відамі сувязі па
пачатку:
1.
Народ жыве, пакуль жыве яго памяць…
2.
Будучыня нашай Радзімы залежыць ад нас…
- Падвядзенне вынікаў урока
- Дамашняе заданне
Н.: Дома вам патрэбна выканаць практыкаванне
276. Вам патрэбна спісаць тэкст і вызначыць складаныя сказы з рознымі відамі
сувязі, пабудаваць схемы.
- Выстаўленне адзнак
Маша, добра адказвала на пытанні і выканала
заданні без памылак, таму ёй дзевяць. Міша, таксама добра выканаў заданні, але
крыху былі памылкі ў адказах таму яму восем. Вольга, адказвала добра, але ў яе
былі памылкі пры выкананні задання каля дошкі, таму ёй сем балаў.