Сабақ: Кремний
және оның қосылыстары. Силикаттар. Кремний негізіндегі жартылай өткізгіш
материалдар. Қазақстанның силикат өнеркәсібі.
|
Мектеп: Қоғалытүбек
НЖББМ
|
Күні: 9.12.2016ж
|
Мұғалімнің
есімі: Султашова
Ж.К.
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаттары:
|
Кремний
және оның қосылыстарының ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқулылар:
Кремний
және оның қосылыстарының ерекшеліктерін біліп түсінеді.
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Кремний
және оның қосылыстары бойынша теңдеулер жаза алады.
|
Кейбір
оқушылар:
Кремний
және оның қосылыстарын салыстырып қарытындылайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
кремний және оның қосылыстарын ажыратып, тапсырмалар орындай алады
|
Негізгі сөздер
мен сөз тіркестері: силикагель, кварц,метакремний қышқылы,шыны,
цемент, қыш, лағыл
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Силикат
өнеркәсібі маңызды ма?
Не
себепті …. деп ойлайсыз?
|
Алдыңғы
оқу
|
Көміртегі
және оның қосылыстары
|
Дереккөздер,
құрал-жабдықтар
|
Химия:
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.
Әдістемелік
нұсқау. Маркер, қарындаш, плакаттар, слайдтар. 9-сынып электронды оқулық.
|
Сабақтың
барысы
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3 мин
«Түйіндеме»
толтыру
4 мин
|
Сыныпта жағымды психологиялық
ахуалтуғызу.
Кәмпиттер үлестіріліп, түсіне
байланысты 3 топқа топтасады.
«Көміртегі
және оның қосылыстары» тақырыбы бойынша элементке түйіндеме толтырту.
Қосымша
1
|
Шеңбер
жасап тұрып, жанындағы көршісіне жақсы тілек айту.
Өз тобын тауып, топтасады.
Түйіндеме
толтыру арқылы үй тапсырмасы бойынша ойларын жинақтап, дұрыс толтырады.
|
Тұсаукесер
|
«Бұл қай
элемент?» жұмбақ шешу
2 мин
|
Бұл элемент табиғатта бос күйінде және қосылыс
түрінде кездеседі. Таралуы жағынан оттегіден кейінгі екінші орынды алады. Кең
таралған қосылысы кварц құмы қыш, шыны және цемент жасауда қолданылады. Бұл
элемент «Химиктер» қаласының Менделеев көшесінің 28 үйінің 4 подьезінің
III қабатының 14 пәтерінде тұрады. Бұл қай элемент?
|
Қойылған
жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасалады.
|
Негізгі бөлім
|
«Ойлан,
Бірік, Бөліс» әдісі
20 мин
«Сәйкестендіру тесті» жеке жұмыс
2 мин
«Шығарма-шылық
тапсырма
«Кремний және оның қосылыстары» (Сурет
арқылы тақырыпты жинақтау, бағалау) 5 мин
|
Оқушылар
тақырыпты өз беттерімен оқып шығады, содан соң тақырып бойынша берілген
тапсырманы орындап, алған теориялық білімдерін практикамен дәлелдейді.
І топ Кремний
ІІ Кремнийдің қосылыстары
ІІІ топ Силикат өнеркәсібі
«Бағдаршам» арқылы
бағалау
«Жасыл»
- түсінікті тиянақты,
«Сары» -
жауап толық емес
«Қызыл»
- дұрыс жауап берілмеді
Сәйкестендіру тесті
1.SiO2 +…=>
Si + 2CO А.O2
2.SiO2 +
…=> Si + 2MgO В.CaO
3.Si + … => SiO2 С.2Mg
4.SiO2 + …...
=> CaSiO3 Д.2C
5.SiO2 + …...
=> Na2CO3 + H2O Е.CaCO3
6.SiO2 +
=> CaSiO3 + CO2 Ж.CaCl2
7.Na2SiO3 + …. => Na2CO3
+H2SiO3 З.2.NaOH
8.Na2SiO3 +... => CaSiO3 + 2NaCl И. H2CO3
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты суреттер мен
тапсырма қағаздарын таратады, топпен оқушылар реттеп жазып көрсеттеді
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау
|
Оқушылар
ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан
кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында
мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).
Оқушылар бір-бірін бағдаршам түстері арқылы
бағалайды.
Оқушылар тапсырмаларды
орындап болған соң экрандағы дұрыс жауап бойынша өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың мақсаты берілген
сұраққа өз ойларын сурет арқылы жеткізу, суретті сипаттау
|
Қорытынды
|
5 мин
1 мин
2 мин
1 мин
|
«Кезбе
тілші»
әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
Оқу
үрдісінің барлық аспектілерінде оқушыларды белсене қатысуға мүмкіндік
жасайды, оқушылардың өз түсінігі мен пікірін қалыптастыруды көздейді
Бағалау
«Блоб ағашы» әдісі
Үйге тапсырма
§24-26 (25-26)
|
Оқушылар
ролдік ойындарды ойнайды, сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.
Топ
басшылар бағалау шкаласы бойынша ұпай санына қарай оқушыларға тиісті
бағаларын бағалау парағына қояды.
|
Оқушылар
сабақта алған білім деңгейлеріне қарай өздерін сурет ішінен тауып бояйды.
Неге
сондай деңгейде тұрғанын түсіндіріп кетеді.
|
|
|
|
|
|
|