Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока "Welcome to Australia"

Конспект урока "Welcome to Australia"

Скачать материал

Тема урока: «Discovering Australia»

Тип урока: Урок открытия нового знания

Цель: формирование метапредметных и компенсаторных умений и навыков учащихся при работе с текстами социокультурной направленности.

Задачи:

· воспринимать письменные и устные тексты,

· преобразовывать содержащуюся в них информацию,

· представлять информацию в сжатом виде,

· расширить страноведческие и лингвистические знания учащихся,

· совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком,

· закрепить лексический и грамматический материал.

 

Формы работы: фронтальная, групповая, парная

Ресурсы: Карта Австралии, презентация PowerPoint, раздаточный материал, видеофрагмент, электронная доска

Формирование УУД:

Личностные:  укрепление интереса к овладению английским языком, воспитание уважительного отношения к зарубежной культуре, формирование бытовых навыков (знание географических названий, особенностей страны изучаемого языка, фразы клише по теме: «Путешествия»);

Регулятивные: применение знакомого языкового материла по теме «Путешествия» в речевой ситуации (высказывание собственного мнения); умение решать проблемные ситуации и принимать решения;  умение планировать свои действия, умение распознавать в тексте нужную информацию, умение распознавать речь на слух, развитие творческой деятельности, памяти, догадки, воображения, способности логически излагать, работать в группах и самостоятельно.

Познавательные: умение делать выводы, выявлять языковые пробелы, умение строить гипотезы, отстаивать свою точку зрения, умение анализировать средства по достижению поставленной цели; увеличение словарного запаса обучающихся (отработка ЛЕ по теме «Путешествия»), совершенствование техники чтения.

Коммуникативные: способствовать формированию готовности к иноязычному общению,  воспитанию доброжелательного отношения друг к другу и культуры поведения; уметь воспринимать  иноязычную речь на слух (речь учителя, ученика, диктора); владение монологической  речью, практическая подготовленность ученика (подставить новые слова  и выражения в текст);

Методы обучения: проблемный метод с элементами имитационной игры.

Ход урока

1. Организационный этап. Цель– настроить на общение на английском.(3 мин)

Hello, my dear friends, I'm glad to see you. As usual you will get points for you activity and in the end of the lesson we will exchange them for marks. Are you ready to work? Let’s begin.

Do you like travelling? Today we are going to travel. It is one of the most mysterious countries of the world. There are some pictures which will help you to know the place to visit

What can you see in the pictures?

What are they connected with?

What country are we going to speak about at our lesson?

 (The teacher shows some pictures on the smart board- Kangaroo, aborigines, Sydney, koala…)

2. Постановка цели и задач урока с использованием фонетической зарядки. Мотивация учебной деятельности учащихся. (3 мин)

 

Have you guessed what country it is? Certainly you're right, it’s Australia. Open your SB at page 14 and read the title of our lesson.

What is the aim of our lesson?

Look at the smart board and continue some phrases

At the lesson we should learn…

We will practise …

We will …

3. Актуализация знаний и осуществление пробного действия. (3 мин)

Phonetic drill. 

And before our trip we should prepare for it and learn some words. Look at page 17 and listen to the recording. Then pronounce the following words. (ex.8, p.17)

4.Фиксирование локальных затруднений (3 мин)

 Watching the video  (2 minutes)

And now let’s watch the video about Australia. Be very attentive, please, because you will have to have some questions based on the contents of the video.

https://www.youtube.com/watch?v=f0PvMmTAUAQ&ab_channel=NationalGeographicKids 

After listening (watching a video).

What can you do in your free time in Australia? What places can you visit there? What nickname does it have? What animals can you see in Australia?

5.Решение учебной задачи (5 мин)

Reading comprehension. (фронтальная)

Have you ever been to Australia? What do you know about Australia?

Let’s read some information about our destination.

 

It is the world's largest island and it’s the smallest continent. The continent is south of the Equator. Australia is situated south of Asia, between the Pacific and the Indian Oceans. Australia is the world's driest continent. Much of the land is a useless desert. Most of the continent is sunny most of the year. Its population is very small for such a huge country. Many people live far away from towns in the outback.

The country consists of 6 (six) states and 2 (two) territories. 16 million people live in Australia. The capital is Canberra. The official language is English.

Captain James Cook discovered Australia in 1770. He was sent to discover the huge land that many people believed was south of the equator. The first people to live in Australia were Aborigines.

Australia is an important producer and exporter of primary products: wool, meat, sugar, coal, iron, copper, lead, gold and so on. There are unique animals. They are a koala and a kangaroo.

Sometimes Australia is called “upside down world”. Because Australia lies in the Southern Hemisphere, where winter comes in July and summer begins in December. During the Christmas holidays people often sunbathe on the beach or swim and surf in the ocean

Good for you! Thank you children! Let’s work in pairs and complete the text (парная с самооценкой по эталону)

Australia lies in the_______________________________

_________ consists of __states and ___territories.

____________ is the capital of Australia.

Its population is____________________.

Sometimes Australia is called_____________.

The first people to live in Australia were ___________.

Australia has a unique wildlife: _____ and _____ live only in Australia.

Check your answers and write them on the smart board.

6.Моделирование (4 мин) (групповая)

 During our trip to Australia we’ll find out the new information about it.

Now, we’ll find your partner for the trip to Australia. Ask the question “Why are you going to visit Australia?” your classmates and find your partner. Use the structure to be going to.  You may stand up and go around the classroom.

Use these phrases to answer

I ‘m going to visit Australia because….

-                     I’d like to see new places.

-                     I’d like to visit Sydney

-                      I’d like to see a koala and a kangaroo

-                     I’d like to surf

-                     I’d like to visit Tasmania

-                     I’d like to visit the Great Barrier Reef

-                     I’d like to swim in the Pacific and the Indian oceans

Perfect!  You have a partner and now we can write our aim of travelling. Scan this QR-code and other students will see your choice.

Now I think you are tired a little. I want you to relax, to listen to lovely music, enjoy some pictures and go out if you need. Let’s have a break time. https://www.youtube.com/watch?v=bkTLIO2zanM&list=PLN1sxnLrEdzOd0Ij8coPK34yof3PaaH-J&index=15

7.Применение полученных знаний на практике. (6 мин)

Analysis (самостоятельно с взаимопроверкой)

As you know, there are a lot of programmes about travelling. Now we will listen to a radio talk and learn some more interesting places to visit. They are national parks and rivers. First of all look at the map and read their names in your Workbook at page 67. Then you should match the place (a-f) with the number of parks and the right rivers. We will listen twice. Are you ready? Let’s start.

8.Контроль применения полученных знаний. (7 мин)

Speaking (диалог)

Well done! Now you are ready to travel. Let’s go to the airport and buy your ticket. Try to make a conclusion and say why you are going to visit Australia. Use some words and phrases from your lesson plan

9.Рефлексия (подведение итогов занятия) (4 мин)

Thank you for your work today. Let's remember what was the aim of our lesson?

Who can tell me the general facts about Australia? Begin your answer with the phrase “Now I know how to speak about …”or “Now I know that…”

Perfect! Next lesson we’ll continue talking about the history of Australia and native people.

10.Сообщение домашнего задания (2 мин)

Your homework is the quiz (ex.1, p.15-16) in your Student’s book and ex.3, p.67 in your Workbook.

Thank you for your work and let’s exchange your points for marks

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока "Welcome to Australia""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Системный администратор

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
