Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Физика Другие методич. материалыКраткосрочный план на тему "Дыбыс. Дыбыс сипаттамалары"

Краткосрочный план на тему "Дыбыс. Дыбыс сипаттамалары"

библиотека
материалов


7 Қ.Спатаев атындағы мектеп-лицейі






















Сабақ тақырыбы: Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары















Сыныбы: 9 «Г»

Физика пәні мұғалімі: Нурекешова Айгул











Шымкент 2018



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тербелістер мен толқындар

Мектеп: №7 Қ. Спатаев атындағы мектеп-лицейі

Күні: 16.01.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нурекешова Айгул Насрадиновна

Сынып: 9 «Г»

Қатысқан оқушылар саны: 30

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.2.5.15 – дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын анықтау

Дыбыс сипаттамаларын күнделікті тұрмыста қолдана білу; есептер шығару;

9.2.5.16 – дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды:

Дыбыстың пайда болуын, таралуын түсінеді

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды:

Дыбыстың сипаттамаларын күнделікті тұрмыста қолдана біледі, есептер шығара алады;

Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды:

Дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі мен амплитудасымен сәйкестендіреді;

Бағалау критерийлері

  • Дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын анықтайды;

  • Дыбыстың сипаттамаларын күнделікті өмірмен байланыстырып, қолданады;

  • Дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі мен амплитудасымен байланысты сәйкестендіреді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Құбылысты түсінеді және сипаттай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Камертон, жиілік, амплитуда, дыбыс қаттылығы, дыбыс тоны мен тембрі, тон түрлері

Диалог құруға тақырыптан негізгі ойды анықтауға бағытталған сұрақтар

Сабақта қамтылатын құндылықтар

  • Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, бүкіл сынып) өзгерте отырып және шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы еңбек қоғамы құндылығына баулу

  • «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығына баулу

Пәнаралық байланыс

Музыка, математика

Акт қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Толқын, толқын көзі, толқын ұзындығы мен жылдамдығын анықтай біледі, толқындық қозғалыс графигін түсінеді;


Сабақ барысы:

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дерек

көздер

Cабақтың басы:

10 минут








































Сабақтың ортасы


20минут


























1.Ұйымдастыру кезеңі:

«Теңіз шуын» тыңдату./ видео Теңізден келген «Бөтелкедегі жылы лебіздер» арқылы психологиялық ахуал орнату.

Топқа бөлу: 1,2,3 ке санау арқылы

1-экипаж

2-экипаж

3-экипаж

Әр экипаждан капитандарды анықтау.

2. Оқушылар біз құпия аралда тұрмыз. Бұл аралдан «Мектеп аралына» өздеріңмен 3 экипаждан тұратын кемемен жүзуіміз қажет. Жүзуге экипаж мүшелері дайын ба?

Үй жұмысын тексеру

  1. Өрнектер бүктемесі

  • Математикалық маятник периоды

  • Серіппелі маятник периоды

  • Томсон формуласы

  • Жиілік

  • Период

  • Толқын жылдамдығының периодпен байланысты өрнегі

  • Толқын жылдамдығының жиілікпен байланысты өрнегі

  1. Ой қозғау үшін жетекші суреттер

1 –эсикакипаж 2 – экипаж 3- экипаж


hello_html_4b8b409.jpghello_html_m21bdcc39.jpghello_html_m32f7052b.png


Көрсетілген суреттер қандай ойға жетелейді?

Әр топ жеке тапсырмасы бойынша ой қозғайды, келесі 2 топ қосымша сұрақтар қояды.

Дескриптор

  1. Негізгі формулаларды тауып жазады.

  2. Суреттер бойынша негізгі ойды тұжырымдайды.

  3. Бірін бірі тыңдап, қажеттісін түзейді

Жаңа сабақ

16Гц –тен 20000 Гц жиіліктегі толқындар – дыбыс,

  • инфрадыбыс,

ультрадыбыстар

  1. Камертонды соғу. Балалар не сездік? Неге?

  • Дыбыс қалай пайда болды?

  • Дыбыс көзі не?

  1. Вакуумдағы сағат/ видео

  2. Кесте

    Blimland.kz тен

    hello_html_m4fb8b63d.png

    1. Дыбыс сипаттамалары:

    1. Қаттылығы – амплитудамен сипатталады.

    Б және дБ мен өлшенеді.

    1. Тоны (биіктігі) –жиілікпен сипатталады

    2. Тембрі- дауыс сапасы

    1. Әншілер тембрін сәйкестендіру

    2. Шу – әр түрлі жіиіліктегі толқындардың қабаттасуы. Пайдасы/Зияны

    3. Есептер шығару. 26 жаттығу (2,3,5)

    2.Жиілігі 510Гц дыбыс көзінен толқын ауада 340м/с жылдамдықпен таралады. Толқын ұзындығын табыңдар

    3. Бақылаушы найзағайдың жарқылын көрген мезеті мен күннің күркіруін есту арасындағы уақыт 10с болғанын байқады. Найзағай бақылаушыдан қандай қашықтықта жарқылдаған? Ауадағы дыбыстың таралу жылдамдығы 343м/с

    5. Судағы дыбыс толқынының ұзындығын анықтаңдар. Оның жылдамдығы 1480м/с, ал жиілішгі 740Гц



Бөтелкедегі хаттар












бүктемелер









слаидтар





hello_html_2fddd686.jpg


Интербелсенді тақта

Суреттер топтамасы

























сСабақтың оңы


10 минут

















Сабақты бекіту:

«Адасқан тірек сөздер тізбегі»

Кері байланыс

Рефлексия:«Рефлексивтік нысана» әдісі арқылы оқушының өзiн-өзi бағалайды.

hello_html_m4a71cd6.png


Үй жұмысы: 31-32

26 жаттығу -1,4

Бағалау



Әдістер жинағы


























Қосымша ақпарат

Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өздерінің ойларын айтуда, негізгі ойды анықтап, тақырыпты ашуда қолдау көрсету.

Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсету. Үлгерімі екі түрлі оқушыға жұптық тапсырма беру.

Оқушылардың барлығына ортақ тапсырма беремін , бірақ күтілетін нәтиже әртүрлі болады.

Бірін бірі бағалау, бас бармақ әдісі


Музыка, математика Қауіпсіздік ережесі сақталады

Топтық жұмыста бірін-бірі құрметтеу, ой бөлісу

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?


















Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель физики
Курс повышения квалификации