№14 орта мектеп – гимназиясы Бастауыш
сынып мұғалімі Нуртазина Карлыгаш Сейфолдина
МАТЕМАТИКА 3
СЫНЫП.
ТАҚЫРЫБЫ: АУДАНДЫ ӨЛШЕУ.
Мақсаты: Геометриялық фигуралардың ауданын
өлшеу,«көзбен» және беттестіру арқылы табуды түсіндіру, өз бетімен практикада
қолдануға үйрену.
Күтілетін нәтиже: А).Геометриялық фигуралардың
ауданын өлшеу, «көзбен» және беттестіру арқылы табуды түсінеді.
В).Анықтамасын меңгеріп, іс жүзінде талдап
дәлелдейді.
С). Геометриялық фигуралардың ауданын тиімді
тәсілмен тауып, тұжырымдайды, қорытындылайды.
Тапсырмалар:
Жаңа тәсілдер: «Ойлан/жұптас/талқыла» түрткі
сұрақ, қайта бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, диалогтық оқыту,постер,мәртебесі
жоғары және төменгі сұрақтар .Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Ассоциация», «Ыстық
орындық», «Венн диаграммасы», «Конверт сұрақ» . АКТ-ны қолдану:белсенді
тақтамен таныстырылым, электронды оқулық, ғаламтор желісінін материалдары
(сергіту сәтін ұйымдастыру).Оқыту формасы:Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Сабақтың модулдері:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.2.Сыни
ойлауға үйрету.3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.4.АКТ. Бағалау:
Формативті бағалау: Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету «Критерий бойынша
бағалау», «Басбармақ»,«Екі жұлдыз бір тілек». Жиынтық бағалау. Кері байланыс:
«Талқылау бойынша серіктестер».
Сабақтың барысы: Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы
әрекеті
Кіріспе: Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал,
сергіту жаттығуы белсенді тақтадан «Геометриялық
фигуралар» таңдау арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісімен
тексеріледі. Мұғаліммен сәлемдеседі, сергіту жаттығуын
жасайды. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді. «Басбармақ» арқылы
бағалайды.
-Суретте нені көріп тұрсыңдар?
-Сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? т.б. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжап айтады.
Сұраққа жауап береді.
Негізгі бөлім: Жаңа сабақ:Сабақтың мақсаты
хабарланады. Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы есептің түрлерімен жұмыс.
1-тапсырма: Геометриялық фигуралардың ауданын
«көзбен» және беттестіру арқылы тап.
2-тапсырма: Аудан өлшем бірлігін ата. Ауданды
өлшеу үшін нені білу керек?
3-тапсырма: Тіктөртбұрыш және шаршы пішіндес
емес фигуралардың ауданын ненің көмегімен өлшеуге болады?
101-беттегі анықтаманы оқы; 2).Көршіңнен көмек
сұра; 3).Мұғалімнен көмек сұра;
4-тапсырма: №3 Палетканың көмегімен
фигуралардың ауданын тап.
Көмек:1).101-беттегі анықтаманы
пайдалан;2).Мұғалімнен көмек сұра;
Бағалау
Топтық жұмыс:
3 топқа тапсырмалар
таратылып, бағыт беріледі.
Топтық жұмыста «Ассоциация», «Венн
диаграммасы» әдісі алынады.
Оқулықтан №4 амалдардың орындалу тәртібін
анықтап, есептеу.
№5 есепті топта
талдап,шығару. №6 тиімді тәсілмен есептеу.
Кеңейтілген тапсырма: А).Анықтамасын оқы.
В).Формуласын жаз.
С).Мысал келтір, шығар.
Топшамалар. Сұрақтар беріп, сұрақтарға жауап
береді.1,2,3-топ: Ресурстарды оқып, танысады.
Беттестіргенде фигураның ішіне сыйып тұрған
фигураның ауданы кіші болып саналады. Ауданның өлшем бірлігі –шаршы сантиметр
(см2). Ауданды өлшеу үшін, ол неше шаршы бірлікті алып жатқанын білу керек.
Ауданды шаршы сантиметрлерге бөлінген түссіз,
мөлдір палетка көмегімен өлшеуге болады. S=a+b:2, мұндағы
a-толық шаршылардың саны,
b-толық емес шаршылардың саны.
Толық шаршаларды санап, толық емес шаршылардың
санын екіге бөліп және шыққан нәтижелерді қосып фигуралардың ауданын табады.
Ынталандыру мақсатында қолдау көрсетеді. Екі
жұлдыз бір тілек» арқылы бірін-бірі бағалап отырады.
Бір-бірімен мәлімет алысады, жазады шығарады,
дәлелдейді, қорғайды.
Оқулықта берілген тапсырмаларды мұғалімнің
көмегімен талдап, өз бетімен шығарады.
Қорытынды: «Ыстық орындық» арқылы сабақ
қорытындыланады. Сұрақ беріп,сұраққа жауап береді.
Бағалау:
Жиынтық бағалау: Кері байланыс: «Талқылау
бойынша серіктестер».
Үйге тапсырма: Математика оқулығы, №7 Үй
тапсырмасын күнделікке жазады.