Математика 3-сынып
Тақырыбы: 5-
ке көбейту және бөлу кестесі.
Мақсаты:
5- ке көбейту және бөлу кестесін түсіндіру;
көбейту,бөлу
амалдарының компоненттерімен таныстырып,есептеу дағдысын және логикалық ойлауын
дамыту;
ұқыптылыққа және
өздігінен жұмыс істей білуге баулу.
Сабақтың типі:
жаңа түсінік беру сабағы.
Әдісі:
түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекілігі:
суреттер, кестелер,сызбалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Психологиялық бейімдеу
Соғылды тағы
қоңырау,23
Қош келдіңдер
сабаққа.
Қайталайық
өткенді,
Білгенің ұмыт
қалмап па.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру: № 6, 11. (балалардың жазба жұмысын
тексере отырып, жауабын салыстыру)
ІІІ. Өткенді
қорыту: Өткен сабақта біз немен таныстық? Заттың
бағасын, құнын, санын табу үшін не істейміз?
ІҮ. Мақсат қою
кезеңі: сабақтың мақсаты мен міндетін хабарлау.
Жаңа сабаққа даярлық кіріспе. Ауызша жұмыс:
а) Ойын. Жылдам
есептеу. Үлестірме карточкалармен жұмыс.
ә) Көбейту
амалының компоненттерін қайталау.
б) Кестені
толтырыңдар:
Көбейгіш
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Көбейткіш
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
Көбейтіндінің
мәні
|
4
|
6
|
8
|
10
|
12
|
14
|
16
|
18
|
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен
жұмыс. №1 Ұжымдық талдау.
5-ке көбейтулерді
қарастыр, көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсініп ал.
Теңдіктің оң және
сол жақтарын салыстыр.
Неге әрбір келесі
жолдағы өрнектің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?
№ 2. Ауызша. 5-ке
көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір.
6 ∙
5 = 5 ∙ 6 7 ∙ 5 = 5 ∙ 7
8 ∙
5 = 5 ∙ 8 9 ∙ 5 = 5 ∙ 9
№ 3. 5-ке
көбейту кестесін аяқта. (Өздік жұмыс)
№ 4. 5-ке бөлу
кестесін құрғанда неге 5-ке көбейту кестесін пайдаланады? Схеманы пайдаланып
құрастыр. (10 : 5= 2 2 ∙ 5 = 10)
Ү. Өткен
материалды пысықтау:
1. Ойын «Белгісіз
санды ата» (6, 5, 30, 5.)
2. тақтада қатар
бойынша. № 6. Өрнектер құр және мәнін тап:
5 ∙ 6
=30 10 : 5 = 2
5 ∙ 4 =
20 20 : 5 = 4
5 ∙ 3 =
15 15 : 5 = 3
5 ∙ 8 =
40 30 : 5 = 6
3. Өздік жұмыс. №
9.
4 ∙ в ,
мұндағы в = 1, 2, 5, 8, 9, 0. 4 ∙ 1 = 4 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 5
= 20 4 ∙ 8= 32 т.с.с.
1. Есеп
шығару. № 10 (1)
1
орындыққа – 2 шұңқыр Шешуі: (6 + 4) ∙ 2
= 20
Түске дейін – 6
орындық ? шұңқыр Жауабы: 20 шұңқыр қазды.
Түстен кейін – 4
орындық
№
10 (2).
Жұлдызгүл
1қ. -10 г. – 5қатар Шешуі: 10 ∙ 5 + 42 = 50 +
42 = 92
? жауабы: барлығы 92 гүл
Күзгүлі - 42 гүл
2. Жұптық
жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
6 : 5 = 1(қалд.
1) 7 : 5 = 1(қалд.2) 8 : 5 = 1(қалд.3) 9 : 5 = 1(қалд.4)
1 ∙ 5 + 1 =
6 1 ∙ 5 + 2 = 7 1 ∙ 5 + 3 = 8 1 ∙ 5 + 4 = 9
3. Сергіту
сәті.
Қостық біз, көбейттік біз,
Қатты шаршап кеттік біз.
Кәне, тұра қалайық,
Қимылдасын қол-аяқ.
Кірпікті де қағайық,терең демді
алайық,Орнымызға отырып,
Сабаққа назар салайық.
Ауызша талдау. № 12. (тік төртбұрыш пен
бұрыш, дөңгелек пен қисық сызық, шаршы мен тік төртбұрыш қиылысады; Р = 1 + 1
+ 1 + 1 = 4(см) немесе Р= 1∙ 4 = 4
ҮІІ. Бүгін не
білдік? Шығармашылық жұмыс. № 13. Қандай
сан жазу керек?
(жауабы:
0,1,2,3.), (45, 44, 43, 42, 41.), (9), (2, 3, 4, ...)
ҮІІІ .Үйге
тапсырма: № 8,. 102 бет. Бағалау