Урок в 5 классе «Конкурс диалогов по теме «ЛЕТНИЕ
КАНИКУЛЫ»
(УМК Биболетовой М.З.)
Цели урока: совершенствование навыков диалогической речи по теме
«Каникулы»; актуализация орфографического навыка; тренировка лексических
навыков.
Оборудование: грамоты для конкурса диалогов.
Ход урока
I. Организационный момент
- Good morning, boys and girls (Good morning, Мария Петровна!)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too.) - How
are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
- I am fine, thank you. Who is absent today? (All pupils
are present.)
- Let's remember our new poem to greet each other. Listen
to me, please.
It's time to say «Hello!» (Hello!) It's time to say
«Hello!» (Hello!) It's time to say «Hello!» (Hello!) And start our lesson.
II. Фонетическая зарядка
- All of us like to play different games. Игра «Рифмующиеся слова»
Учитель называет слова, ученики по очереди подбирают рифму
к этим слова. Ученик, назвавший слово, получает жетон. Победителем данного
конкурса является учащийся, набравший большее количество жетонов.
- Better. (Letter.)
- Long. (Song.)
- Play. (Say.)
- Page. (Age.)
- Start. (Art.)
- Uniform. (Form.)
- Go. (No.)
- Kiss. (Miss.)
- Right. (Bright.)
- My. (Buy.)
- Choose. (Use.)
- Mouse. (House.)
III. Речевая разминка
- Imagine we have a new pupil in our class. We shall ask
him different questions about his family, his friends and his summer holidays.
Who wants to be a new pupil? Who is ready to ask the first question?
Учитель сообщает детям, что у них в классе появился новый
ученик, и детям необходимо познакомится с ним. «Новый» ученик выходит к дос-ке,
а остальные учащиеся задают ему различные вопросы.
Примерные вопросы учеников:
- What is your name?
- How old are you?
- Where are you from?
- Do you live in a house or in a flat?
- Have you got a mother (a father, a sister, a brother, a
grandmother)?
- What is your mother (father)?
- Where did you spend your summer holidays?
- Did you go abroad?
- Do you like Maths (Literature, Russian, Information
Technology)?
- When do you usually get up? Etc. IV. Актуализация
орфографического навыка
- Look at the blackboard, please. What can you see there?
There are two columns of English words on the blackboard. Some letters of the
words are missing. Will you fill them up? Now match the words and make up the
word combinations.
Учащиеся по очереди выходят к доске и записывают
пропущенные буквы в слова на доске. Запись на доске:
abroa_ holday
foregn week_nd
_pend count_y
tr_vel s_mmer
stat f_ne
Ключи: abroad, foreign,
spend, travel, start, holiday, weekend, country, summer, fine.
V. Тренировка лексических навыков и навыков письменной речи
- It's time to open our Workbooks, page 12, exercise 31.
The task for you is to complete the story about summer holidays. You have 4
minutes to do the task and then we shall listen to your stories.
Учитель организует выполнение упр. 31, с. 12 из рабочей
тетради. Для выполнения данного задания ученикам дается 4-5 минут, а затем 3-5
учеников зачитывают свои рассказы вслух.
VI. Физкультминутка
VII. Совершенствование навыков диалогической речи по теме
«Каникулы»
- Now you will work in pairs and make up the dialogue about
your summer holidays. You can see the plan of your dialogue on the blackboard.
Don't forget to greet your partner and to thank him for the talk.
Учащиеся делятся на пары для составления диалога по теме
«Летние каникулы». Для подготовки диалога детям дается 5 минут. В качестве
плана диалога можно предложить учащимся следующую запись на доске:
Ask your friend about:
The place
The weather
Activities
People he / she met
Interesting places
VIII. Контроль навыков диалогической речи
- Now it's time to act out the dialogues. You will go to
the blackboard one by one . We shall listen to the dialogues of all the pupils
and choose the best one. Listen to the dialogues carefully because you will
help me to decide whose dialogue is the most interesting one. Try to role play the dialogues artistically.
Учитель предлагает детям разыграть подготовленные диалоги пе¬ред классом и
выбрать лучший диалог. Дети парами по очереди выходят к доске и представляют
свои диалоги. В конце урока ребята - победители конкурса диалогов награждаются
грамотами.
Примерный диалог:
- Hello, Mike!
- Hello, Helen!
- I haven't seen you for ages. Where did you go?
- I went to Great Britain, to London.
- Who did you go to London with?
- I went there with my parents.
- What interesting places did you visit?
- We visited Trafalgar Square and Hyde Park.
- What about the British people? Were they friendly?
- Yes, they were. They were very friendly and polite. I
made friends with two girls there.
- What was the weather like? They say it often rains in
Britain.
- The weather was sunny and warm. We spent a lot of time
outdoors.
- 1 can see you liked your travel very much.
- You are right. Come and see me some day. I shall show you
some pictures.
- Thank you very much. Good-bye, Helen!
- Good-bye, Mike!
IX. Итог урока
- It's time to say «good-bye». Listen to the new poem,
please. Do you like it?
Two little eyes to look around, Two little eyes to hear any
sound, Two little hands to hold hands tight, Two little feet to walk left or
right; Two little lips to say BEWARE! One
little child to cross the roads with care! Учитель знакомит учащихся с новым стихотворением
для прощания, переводит стихотворение и разучивает его с детьми.
- The lesson is over. See you soon. Good-bye, my dear
friends.
Домашнее задание: упр. 17, с. 22, рабочая тетрадь упр. 29,
с. 12.