Методическая разработка медиа-урока в 9 классе по
теме «Путешествия»
Евтеева
Валентина Николаевна, учитель английского языка
Сценарий урока
Тип урока:
комбинированный.
Форма урока:
индивидуальная, фронтальная, парная.
Цель урока:
развитие коммуникативной компетенции.
Задачи урока:
1.Совершенствовать умения чтения с выборочным
извлечением информации.
2.Развитие умений аудирования с полным
пониманием прослушанного текста.
3.Совершенствование умений говорения
(монологическая форма общения).
4.Совершенствование грамматических и
лексических навыков.
5.Развитие мотивации к изучению английского
языка посредством использования ИКТ.
:
Учебно- методическое обеспечение:
1. Основной УМК-Биболетова М.З.,Английский с
удовольствием,/Enjoy English, для 9 класса
общеобразовательных учреждений.-Обнинск-Титул, 2008.
2.Грамматика, Ю. Голицынский, сборник
упражнений.
Время реализации: 45 минут.
Метод обучения:
поисковый, словесный, практический, использование проектной технологии.
Необходимое оборудование и материалы для
занятия- компьютер, проектор, колонки, экран,
раздаточный материал.
Ход урока:
1. Организационный момент, (фронтальная, 3 мин.)
– Hello, students! I’m
glad to see you. How are you doing today? (учащиеся по цепочке
спрашивают как дела у соседа, последний учащийся спрашивает учителя) Thanks,
fine. Sit down, please, and make yourself comfortable. It’s wonderful we
are together again! Now, let’s begin our English lesson. First of all, look at
the board, please, and say what we are going to do at the lesson (работа со слайдом 1).
2. Вхождение в тему. (5 мин., фронтальная,
индивидуальная)
Учащимся предложено повторить изученные ранее ЛЕ и выразить
свое мнение на тему «Почему люди путешествуют по миру». Такой прием позволяет
эмоционально настроить учащихся на изучение предмета и создать личное отношение
к проблематике урока.
–
On the previous lessons we learnt some word combinations. Let’s revise
them and tell me
–
please:
–
1.Which words and expressions are associated with the meaning
“Travelling”?
–
–
2. Why do people travel? Try to express your own opinion
about it (работа со слайдами)
–
–
3. What means of
transport do you prefer travellig by?
–
–
4.What places do you
mention as ideal for travellig? Why?
–
–
5. Would you like to
travel with your family?
–
–
6. Do you agree, that
travellig is the best way of learning the world? Give your
–
–
arguments.
–
–
7. Travelling broadens
the mind , do you share this idea?
3.Развитие умений чтения с выборочным извлечением
информации.
You have read at home an article about travelling
abroad. And now I want you to answer some questions.
1.What is the main idea of the article?
2.What does David think about
travelling abroad?
3.Is he for or against tourism?
What are his arguments?
4.How does he feel about travelling
with his parents? And what about you? Are your parents different on holidays?
5.What have you learnt from this
article? Was any information new for you?
4. Развитие умений аудирования с извлечением
необходимой информации.
. Учащимся предложены два текста. По заданию необходимо
прослушать и назвать о какой стране идет речь и привести аргументы, почему это
так.
Right now I’d like to suggest you listening to the
people. They are speaking about two countries. You should listen to them and
give the names of the countries and facts which prove your choice. You’ll
listen to it twice.
Проверить индивидуальное задание!
5. Презентация.
One of our students has been abroad this summer. Now he is ready to
tell us about his traveling.
How do you find this presentation?
Ask some questions.
6. Грамматика: употребление определенного артикля с
географическими названиями.
Now let’s do a grammar exercise. Let’s revise when
we use the article THE and when we don’t use it with geographical names.
Divide into two teams. The teams in turn add “THE” where
necessary. Each correct answer gets 1 point. The team with the most points is
the winner.
Eg.Teacher: Panama Canal
Team A: the Panama Canal
1.
Chine
2. Bahamas
3. Regent Street
4. New York
5. Lake Superior
6. United Kingdom
7. Asia
8. Red Sea
9. Moscow - Volga
Canal
10. Tokio
11. Everest
12. Sahara Desert
13. New
Zealand
14. Baltic Sea
15. Baker Street
16. Alaska
17. Hudson River
18. Urals
19. Lake Baikal
20. South America
21. Kalahari Desert
22. Altai Mountains
23. Hudson River
24. Nile
25. Australia.
26. Russian Federation
27. Japanese Islands
28. France
29. Europe
30. Philippines
7. Работа с песней.
It’s time to have a
rest. I see you are tired. Please, relax, close your eyes, listen to the song
and imagine some beautiful places you are going to visit.
8. Рефлексия.
Проверка учащимися уровня знаний по данной теме. Учащимся
предлагается устное задание (высказать свое мнение по изученному материалу на
уроке). Им необходимо подготовить мини-монолог (высказывание 1 минута) с опорой
на текст и таблицу «I knew, I want to know, I’ve known».
–
Good work! The lesson is ending, but you should tell me your opinions
about the lesson. Use your tables and the following plan.
7. Итог урока. Домашнее задание.
В заключение урока учитель предлагает определить полезность
урока, проводит рефлексию, предлагая учащимся сравнить уровень знаний по данной
теме в начале урока и в конце. Идет побуждение к дальнейшему расширению
информационного поля. Диалог между учащимися и учителем ведется на русском
языке.
– Какова была тема урока? А проблема? Что нового по теме вы
сегодня узнали? Что бы вы хотели узнать еще?
В качестве домашнего задания учащимся предлагается следующее
домашнее задание: упражнение на употребление определенного артикля с
географическим названиями и упражнение на закрепление лексических единиц.
8. Приложение.
Reading
Isn’t it wonderful to discover new places? Travel
has always been a part of people’s education. It teaches people about art and
culture. It teaches them to be understanding. You can also improve your
knowledge of foreign languages.
What is more, tourism is the basis of the biggest
business in the world. Tourists spend a lot of money. Rich countries can sell
cars and computers. But what can poor countries sell? Their beautiful beaches
and their wonderful countryside.
Each year our family goes somewhere on holidays. My parenst
are happy, because they do not have to go to work. I am happy too. I see more
of my dad. He is fun on holidays and he gives me more pocket money.
Of course, there are a lot of places to visit in your own
country. But why not have something for change?
I think, thanks to mass tourism, everyone can get the
benefits of travel.
( David Moore, 13)