Урок
в 4 классе
по теме
«Travelling and Transport»
Тема
урока: Путешествие и
транспорт
Методическая цель урока: Формирование
умений и навыков в устной и письменной речи по теме «Путешествие и транспорт»
Задачи
урока:
·
активизировать
в речи лексический материал по теме "Путешествие и транспорт";
·
развивать
навыки аудирования и говорения;
·
развитие навыков диалогической речи;
·
развитие творческих способностей.
Планируемые
результаты:
Личностные:
– формирование основ
коммуникативной культуры;
– развитие умения
самостоятельно ставить и решать личностно-значимые коммуникативные задачи и
использовать имеющиеся в распоряжении речевые и неречевые средства, соблюдая
правила этикета общения;
– формирование
интереса, учебных и познавательных мотивов к изучению английского языка,
желанию изучать этот предмет в будущем.
Метапредметные:
– самостоятельно
ставить учебные задачи, планировать свою деятельность;
– анализировать объекты изучения с целью
выделения существенных признаков и синтезировать информацию;
– управлять своим речевым поведением;
– извлекать, обрабатывать и представлять
информацию;
– учиться логически мыслить, пользоваться
образцами и формулами для построения собственного речевого высказывания;
– осуществлять рефлексию при сравнении
планируемого и полученного результатов;
– развивать умение
организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и
сверстниками, учиться работать индивидуально и в
группе.
Предметные:
– развивать навыки
говорения;
– развивать умение воспринимать на слух
фразы и тексты;
– развивать иноязычные коммуникативные
умения в говорении, чтении, письме и аудировании;
– приобретать знания о фонетической,
лексической, грамматической и орфографической сторонах речи, а также навыки
оперирования данными знаниями.
Тип урока: Урок комплексного применения знаний и умений (урок
закрепления)
Оборудование:
УМК
“English” О. В.
Афанасьева 4 класс, компьютер, проектор, картинки., видеофильмы и презентация
Этапы
урока
1.
Организационный момент
2.
Целеполагание
3.
Фонетическая и речевая зарядка
4.
Актуализация
5.
Первичное закрепление в знакомой ситуации
6.
Физкультминутка
7.
Творческое применение и добывание знаний в
новой ситуации
8.
Домашнее задание
9.
Рефлексия
10.
Окончание урока
Ход
урока
1.
Организационный момент
Good morning, boys and
girls. Sit down, please. I’m glad to see you. My name is Ekaterina
Alexandrovna. I’ll be your English teacher today.
2.
Целеполагание.
Let’s start our lesson.
Look at the screen, watch the video and say what the theme of the lesson will
be. What do you think?
Travelling and Transport
(название темы
на
доске)
OK. You are right. Today
we will be talking about different kinds of transport and travelling.
3.
Фонетическая зарядка.
And now let’s have a
phonetic exercise, will you repeat after me
[a:] car fast
[ʌ] bus luggage
[i] ship trip
[eɪ] plane train
[aɪ] bike fly
[ɔ:] horse port
Good. Now will you read
and translate these words one by one. Let’s start.
Well done. Thank you
Речевая
разминка
Look at the pictures.
How can people travel? (вопрос
на
середине
доски)
Complete my sentences (на
доске
записаны
предложения)
People can travel by/on…
People can ride a…
Who can start?
4.
Актуализация
Thank you. Will you open your books at page 40
exercise 2. Your task is to read words in the box and then divide them into 4
groups. The fist row chooses the word about travelling by bus, the second about
travelling by train and the third about travelling by sea.
By bus
by train by sea by plane
One word can be used more
than once.
Your time is over. Let’s
check it up.
Will you read the words
and translate about Travelling by bus (by train, by sea)
Are you sure? Who can
help? Who can correct?
And what about plane.
Let’s choose together
5.
Первичное закрепление
в знакомой
ситуации.
Thank you very much. Will
you take pink cards. Let’s read and translate the task. Complete the sentences
use the words in the box. Do it yourself.
ships
voyage luggage buses train
|
1. A
… is a journey by sea.
2. There
were many … in the port.
3. The
… arrived at the station.
4. London
… are often red.
5. I
don’t like to travel with a lot of … .
Who
is ready raise your hand. (записать ответы на
обратной стороне доски)
1. Voyage
2. Ships
3. Train
4. Buses
5. luggage
6.
Физкультминутка.
I see you are tired. Sand
up, look at me and follow me.
Hands up! Hands down!
Hands on hips, sit down!
Stand up, hands to the sides -
Bend left, bend right.
Hands on hips,
one, two, three, hop,
one, two, three, stop.
7.
Творческое применение и добывание знаний в
новой ситуации.
Thank you very much.
Let’s continue our lesson. So imagine that you are at the airport and want to
buy a ticket. Take blue cards. We have a dialogue. But the phrases are mixed.
Put them into correct order. Do this task in pairs. Look
at each other, smile each other and do the task together. You
have 2 minutes. ( фразы диалога
в
хаотичном
порядке)
If you are ready, raise
your hands.
Are you ready? Let’s
check it up. Look at the screen. If you have any mistakes, correct them.
Let’s read and translate
the dialogue, please. Who wants?
- Can I help you?
-I would like a ticket to Moscow, please.
- When are you going to fly?
- Today.
- Just a minute. Here it is.
- Thank you. How much is the ticket?
- That will be 14 pounds.
Now your task is to make
and act out your own dialogues. Work in pairs for three minutes. I’ll give
papers and you should use this information.
Paris
15 pounds tomorrow
Pskov
20 pounds
Liverpool
10 pounds tomorrow
Leeds
5 pounds
Brighton
7 pounds tomorrow
Kursk
14 pounds
London
tomorrow 9 pounds
London 15 pounds
Who
is ready?
Your time is over… OK,
act out your dialogues. Well done.
8.
Домашнее задание.
Thank very much.
I
have an interesting home task for you today. Look at the yellow card. Will you
read and translate the task. Do the crossword and find out the seventh word.
9.
Рефлексия.
Давайте вспомним наш урок.
Какое задание было самое трудное?
Какое задание было самое легкое?
Какое
задание вам больше всего понравилось?
Thank
you. As for me, I like your work today . I’m happy to have such bright pupils.
10. Окончание урока
Now our lesson is over. Thank you
for your active work.
Stand up. Look at the screen. Let’s sing and follow the
man. Good bye!