Управление образования и науки липецкой области
ГОБПОУ
«ЛИПЕЦКИЙ ТЕХНИКУМ ОБЩЕСТВЕННОГО ПИТАНИЯ»
Методическая разработка.
Викторина «Culinary battle». («Кулинарный поединок»).
преподаватель иностранного языка
Огнева Е.В.
Липецк - 2021
Викторина по английскому языку
в группе 1 курса ПК-20-2
«CULINARY BATTLE »
Группа: обучающиеся группы ПК-20-2
Место
проведения:
учебный кабинет (музей).
Цель: повышение мотивации учащихся
к изучению английского языка, применению его в профессиональной
деятельности.
Задачи:
1.
Актуализировать
лексические навыки обучающихся.
2.
Совершенствовать
навыки диалогической речи и аудирования.
3.
Тренировать грамматические
навыки и навыки чтения.
4.
Способствовать
созданию командного духа, развивать творческие способности, креативное
мышление.
Оборудование: таблички с названиями команд, раздаточный
материал с заданиями, музыкальное сопровождение.
Форма
проведения: игра-викторина.
План
мероприятия.
1.
Организационный момент. Вступительное слово учителя.
2. Раунд
1 «Find the answer». (“Найди, как ответить”)
3. Раунд 2 «Reading and listening». («Послушай и
прочитай»)
4. Раунд 3 «What do you know about The British and
American cuisine?» (Что
вы знаете о британской кухне)
5. Раунд
4 «Tongue twisters».
(«Скороговорки», конкурс капитанов).
6.
Подведение итогов.
Заключительное
слово учителя. Награждение.
Ход мероприятия
1.Организационный
момент.
Вступительное слово учителя.
Teacher: - Hello,
my students! Today we are going to have a team competition at our lesson! Let’s
get ready. Make two teams. Great! Now choose captains for your teams!
The
purpose of the event is to increase your motivation to learn English. Today
you`ll do some tasks which are divided into 4 rounds. You`ll listen to the
text, you`ll ask and answer some questions.
Здравствуйте! Сегодня у нас командная викторина. Вы сформировали 2
команды. А теперь, представьте свои команды – их названия и капитанов!
(Команды
по очереди встают и представляют свою команду и капитана).
Цель сегодняшней викторины – повысить вашу мотивацию и интерес к
изучению английского
2. Раунд 1 «Найди ответ».
Teacher: So, let`s start ROUND 1 «Find the answer».
As you know, the
English people are polite. Now you will get the task to choose and circle the
suitable variant of your answer in each situation. You have only 5 minutes to do
this.
(Как вы
знаете, англичане очень вежливы. Сегодня
мы побудем немного англичанами. Каждой команде нужно подобрать правильный
вежливый ответ для каждой из предложенных ситуаций.)
(Каждая
команда получает задания на карточках. Звучит спокойная музыка).
Time is over. Please, our judges, value the task. The
maximum score for Round 1 is 11. (Максимальное количество баллов в этом раунде - 11)
Are you ready, judges? Let us count the results and see who won
this round.
3. Раунд 2 «Аудирование и чтение».
Teacher: Let`s go on. Round 2 «LISTENING AND READING».
Listen to the text and find ten differences in the given text on your tables.
You will get maximum of 10 scores for this task. (На столе лежат листы с текстами задания).
Прослушайте
текст и найдите различия между ним и вашими текстами. Максимальное количество баллов
-10.
Be attentive! We
wish you good luck! (Выполняются задания командами).
Teacher: Let us count points of each team. Thank you.
4.
Раунд 3 «Что вы знаете о кухне Великобритании и США?»
Now we are going
to have a quiz about The UK and the USA.
The team whose
members rise hands first, gets the opportunity to answer.
Сейчас
мы проведем мини-викторину о блюдах США и Великобритании. Команда,
представитель которой поднимет руку первым, получает возможность ответить
первой.
5. Раунд 4 «Скороговорки».
Teacher: It is time for the last ROUND 4 which is
called «PRACTISE TONGUE TWISTERS» (Music). (КОНКУРС ДЛЯ КАПИТАНОВ)
Пришло
время конкурса капитанов. Каждый из капитанов получает скороговорку, которую
через 2 минуты они должны будут озвучить максимально быстро и правильно.
Максимальное
количество баллов в этом конкурсе – 3: 2 за правильность и 1 за скорость.
Teacher: It`s the end of the ROUND. Let us count
the points for each team.
Teacher: (обращаясь к обучающимся) It`s
interesting to find out what team is the winner today?
Викторина
закончена! Время подсчитать очки каждой из команд и определить победителя.
Подведение
итогов. Вручение призов.
Заключительное
слово учителя.
TEACHER: Thank
you for your work, dear
students. You were so active
today. I hope you liked the competition. We have remembered words and
expressions, revised grammar, asked and answered some questions competing in
teams. My congratulations! Here are some souvenirs for the most active of you.
Приложение 1.
ROUND ONE
1. Can I speak to Sam, please?
a) No problem.
b) Hold the line, please.
c) He's fine. Thank you.
2. Hello, Walter! What's up?
a) Someone has stolen my bike.
b) Hello! It's nice to see you.
c) The same to you.
3. Let's have lunch today.
a) That doesn't matter.
b) That would be nice! Where shall we meet?
c) Yes, I'd love one.
4. Could me why he doesn't go to the cinema?
a) I have no idea, I'm afraid.
b) You're welcome.
c) He looks wonderful.
5. How's your Dad?
a) Thanks, you too.
b) Fine. And how is your father?
c) Nice to hear that.
6. Thanks a lot, officer
a) I'm awfully sorry.
b) You are welcome.
c) Sure.
7. I'm cold.
a) Shall I close the window?
b) Is it my turn?
c) Do you really like it?
8. I think, there is a good show on television.
a) Just so.
b) No, thank you. I've had a lot.
c) Great! Can we watch it?
9. Have a nice weekend.
a) Tastes differ.
b) I'm glad you enjoyed it.
c) Thanks. And you!
10. You look great!
a) He's fine, thank you.
b) Well, have a good trip.
c) Thank you! So do you!
11. I’m sorry. I’m late.
a) It is OK. Don't worry about it.
b) I'm sorry.
c) You are very kind.
ROUND TWO
When we cook, we boil, roast, fry or stew our food. We
boil eggs, meat, chicken, fish, milk, water and vegetables. We fry eggs, fish
and vegetables. We stew fish, meat, vegetables or fruit. We roast meat or
chicken. We put salt, sugar, pepper, vinegar and mustard into our food to make
it salted, sweet, sour or simply tasty. Our food may taste good or bad or it
may be tasteless.
The usual meals in England are breakfast, lunch, tea and
dinner or, in simpler houses, breakfast, dinner, tea and supper.
ROUND THREE
1. What is the national dish of the UK?
a) Fish and chips
b) Hot dog
c) Pork chops
2. What meat do Americans cook for Thanksgiving
Day?
a) Chicken
b) Beef
c) Turkey
3. What is the traditional British and American
sauce?
a) Tomato sauce
b) Gravy
c) Apple sauce
4. What is not a part of English breakfast?
a) Beans
b) Sausage
c) Cucumbers
5. What does C stand for in KFC?
a) Chicken
b) Cow
c) Corn
6. What do the British cook at
weekends?
a) Roast beef
b) Sandwiches
c) Tomato soup
7. Which of these dishes appeared in
the USA?
a) Pizza
b) Fish and chips
c) Burger
8. Where did hot dog originally come from to
the USA?
a) France
b) The UK
c) Germany
9. What is the name of the traditional American
dessert?
a) Truffle
b) Banana split
c) Yorkshire pudding
ROUND FOUR
Robert Rowley rolled
A round roll round,
A round roll Robert
Rowley rolled round;
Where did the round roll roll
Robert Rowley rolled round?
A flea and a fly in a flue
Were imprisoned, so what could they do
Said the fly, "Let us flee,"
Said the flea, "Let us fly,"
So they flew through a flaw in the flue.
There was a young fellow named Fisher,
Who was fishing for fish in a fissure,
When a cod with a grin
Pulled the fisherman in;
Now they are fishing the fissure for Fisher.