План-конспект урока по английскому
языку в 10 классе
Урок
67
Дата: 20.02.2018
Тема урока: Reports (Доклады)
Тип урока: комбинированный урок.
Цель урока: совершенствование навыков письменной речи.
Задачи урока:
Образовательные:
формировать умение
использовать прошедшие времена при написании доклада;
формировать умение делать
доклад по образцу.
Развивающие:
развивать навыков
написания докладов.
расширять
социокультурных компетенций.
Воспитательныe:
формировать интерес
учащихся к познанию окружающего мира.
Формы и методы: словесный (беседа, рассказ, инструктаж),
практические, дискуссия
Материальное
обеспечение урока: учебник Spotlight 10, рабочая
тетрадь, книга для учителя, словарь
Ход урока
Организационный
момент и приветствие:
Good morning, students! I’m
glad to see you. Hope you are Ok today. So, let’s begin. First of all, let me
know who is on duty today?
- Students, look at the
blackboard. The topic of our today’s lesson is writing stories. Today we are
going to learn how to do it and what makes a good story.
Формулировка цели урока.
Today we shall:
-
get the information about writing reports
-
learn for details
-
practice in writing a report
Проверка домашнего задания.
Now show me the exercises you
were to do at home. (checks the notebooks).
Alright, I see you’ve all done
your homework very well. Have you got any questions? Was it hard for you?
Актуализация знаний
при помощи речевой разминки.
But before we start we will
warm up a little bit. Read the comments. Which are positive and which are
negative?
Ex.1 p.110
Read a theory box and write
down a plan:
1.
Introduction (purpose and content of
the report)
2.
Main body (presenting the positive and
negative aspects of the place/ event etc
3.
Conclusion (summarizing the content of
the report)
Reports are usually written in
a formal style.
Первичное
закрепление нового материала.
Now answer my questions,
please.
·
What is a report?
·
What tenses do we use to write a report?
·
How many paragraphs should a report
include?
Now I see that you have
understood how to write a good report.
Закрепление теоретической части.
Now let’s take a look at an
excellent example of an interesting report and answer some questions after
reading it. Who wants to read it out loud to everybody?
Ex. 2 c) p.111
1. Introduction (Введение)
2. Food & Prices (Еда и
цены)
3. Service (Обслуживание)
4. Atmosphere (Атмосфера)
5. Conclusion (Заключение)
Work in groups. Imagine, you are food critics. Write a short report about
a restaurant you have visited.
List the positive and
negative aspects of the food court in the table
Positive:
tasty dishes,
reasonable prices, beautiful presentation, friendly staff, self-service feature
adds to the experience, informal & relaxed atmosphere, popular place (вкусные
блюда, разумные цены, красивые
презентации, дружелюбный персонал, функция
самообслуживания добавляет
новизны в еде, неформальная
и спокойная атмосфера, популярное
место)
Negative:
some dishes rather
expensive, queuing necessary for some stalls, waiting involved for particular
dishes, busy at times (некоторые блюда
довольно дороги, очереди
у некоторых киосков, ожидания, связанные
с отдельными блюдами, иногда
переполнен)
Home task: Ex.12 p.114 (choose one of the rubrics below, find the
key words. Write your report );
Подведение итогов,
рефлексия
·
What did we do on the lesson?
·
Was it interesting for you?
·
Your marks today are… Thank you for the
lesson. I liked you very much. See you.
2