Берілген уақыт
|
Пәні: Информатика
|
Мерзімі: 13.03.2014 жыл
|
Сыныбы:
8«Ж»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
1. Мәтіндік
процессорда кестелермен жұмыс жасау
|
Сабақтың реті:
|
2-сабақ
|
Жалпы сабақтың мақсаты:
|
Кестелер.
Кестелерді құрады, Кестелерді редакциялайды, кесте ішіне мәлімет енгізеді
және пішімдейді
|
Күтілетін оқу
нәтижелері:
|
Оқушылар мәтіндік
процессорда кесте құра алады,
- мәтін енгізеді
және пішімдейді;
- ұяшықтармен жұмыс
жасауды біледі;
- оқушылар
диаграмма құруды үйренеді.
|
Түйінді идеялар:
|
Мәтіндік
процессорда кесте құру және кестенің барлық мұмкіндігін пайдалана отырып
жұмыс жасауды меңгеруі
|
Сабақтың типі:
|
|
Сабақты
ұйымдастыру түрі:
|
Тренинг-тәжірибе
|
Белсенді оқытуда
қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Сәлемдесу, айналмалы
бекет, ойлан, бірік, бөліс әдісі, ыстық орындық, анкета
|
Жұмыс түрлері:
|
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
|
Сабақтың
дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:
|
Интерактивті тақта,
ғаламтор, слайд, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, компьютер
|
І Қызығушылығын
оятукезеңі:
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
2
мин
|
1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Сәлемдесу» ойсергегін жасайды
|
Оқушылар бір-бірімен төрт түрлі әдіспен амандасады.
|
1 мин
|
2-әрекет . Осы
ойындағы «Танымайтын адам, мұғалім мен оқушы, сыныптастар» арқылы топқа
бөлу.
|
Оқушылар топқа бөлініп, жаңа топ құрады
|
5 мин
|
3-әрекет. «Айналмады бекет» әдісімен үй тапсырмасын
тексеру.
|
Оқушылар әр топқа берілген сұраққа жауап беріп топтарды
айналып шығады, соңында өз тобындағы жазылған жауаптарды түйіндеп, топтан бір
адам жауап береді
|
1 мин
|
4-әрекет . Жауаптар «Бағдаршам» арқылы бағаланады
|
Топтар бір – бірінің жауабын түрлі-түсті қағаздарды
пайдалану арқылы бағалайды
|
3 мин
|
5-әрекет. Топтық жұмыс: Интербелсенді тақтадан жаңа
сабаққа байланысты, мәтіндік процессорда кестелерді құру, кестелерді
түрлендіру туралы слайд көрсету
|
Слайдтағы материалдарды талқылау арқылы, жаңа
сабақтың мағынасын ажыратады
|
10 мин
|
6-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
арқылы топтық жұмыста кестені қолданудағы тиімді жақтарын талқылайды
|
Оқушылар топта кестені не үшін пайдаланады, кестенің
тиімді жақтарын қандай, кестені кандай жолдармен құрады сол жайында постер
дайындайды. Оны топ мүшелері қорғайды, жариялайды, топ арасында талқылайды.
|
1
мин
|
7-әрекет . Стикерді пайдалану арқылы постерді бағалау
|
Топтар бір-бірінің жұмыстарын стикер жабыстыру
арқылы бағалайды
|
|
ІІ Мағынаны
тану кезеңі:
|
5 мин
|
8-әрекет. Жеке,
жұппен, топпен жұмыс:
Компьютерде кестенің
түрлерін құру және оған мәтін енгізу тапсырылады
|
Оқушылар берілген тапсырма бойынша компьютерде жұмыс
жасайды
|
1 мин
|
10-әрекет
. Бағалау
|
Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын орындарын
ауыстыру арқылы бағалайды
|
2 мин
|
11-әрекет
. Сергіту жаттығуын
жасату
|
Оқушылар интербелсенді тақтадан көрсетілген
қимылдарды қайталау арқылы сергіту жаттығуын жасайды
|
8 мин
|
12-әрекет. Жұптық
жүмыс
Ой қозғау әдісі
бойынша оқушылар кестенің басқа да мүмкіндіктерін қарастыру тапсырылады.
|
Оқушылар жұптасып EXSEL бағдарламасында жұмыс жасап,
диаграмма құруды үйренеді
|
1
мин
|
13-әрекет
. Үй тапсырмасы
|
Үйге кестелер туралы оқып келу. Күрделі кестелерді
құру тапсырылады
|
3
мин
|
14-әрекет . «Ыстық орындық» әдісі бойынша белсенді
оқушыны марапаттау
|
Оқушылар ең белсенді оқушыны анықтап, «Ыстық
орындыққа» отырғызады, оған бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қояды, сыйлық
беріледі
|
2
мин
|
15-әрекет. Жеке жұмыс:
«Анкета» әдісі
бойынша кері байланыс жасату
|
Оқушылар күтілетін нәтижеге ойларын анық
жеткізеді, бірін-бірі бағалай алады.
Оқушылар анкета толтыру арқылы кері
байланыс жасайды.
|
|
Мұғалім
|
Байбалақова
Зейнегүл Қырғызбайқызы
|
|
Тренер
|
Есентаева Айжан
|
|
|
|
|
|