Инфоурок Иностранные языки КонспектыПлан-конспект открытого урока по английскому языку в 3-м классе по теме «Family.»(Семья.)

План-конспект открытого урока по английскому языку в 3-м классе по теме «Family.»(Семья.)

Скачать материал

План-конспект открытого урока

по английскому языку в 3-м классе

по теме «Family.»(Семья.)

 

Цель урока: ознакомление и тренировка учащихся в употреблении лексики по теме «Family».

 

Задачи урока:

Обучающие – повторить лексику по темам «Порядковые числительные», «День рождения», «Дни недели», «Профессии»,  формировать у учащихся навыки выразительного чтения вслух, практика учащихся в аудировании фабульного текста с целью извлечения необходимой информации, отработка навыков диалогической и монологической речи: а) о семье на основе прочитанного текста, б) о дне рождения; ознакомить учащихся со столицами стран изучаемого языка.

 

Развивающие – развивать наглядно-образное мышление, произвольное внимание, оперативную и долговременную память, зрительное и слуховое восприятие.

 

Воспитательные – формировать у учащихся познавательную активность и интерес к изучению английского языка, воспитывать трудолюбие и ответственность, уважение к культуре и стране изучаемого языка.

 

Тип урока: комбинированный.

 

Оборудование: учебник «English-3», Никитенко З.Н., Долгова Л.А., М.- «Просвещение», 2005; карта и виды городов – столиц стран изучаемого языка, магнитофон, кассета к учебнику, классная доска.

 

Оформление доски:

 

uncle

aunt

twins

cousin

capital

merry

talented

clever

kind

angry

 

The 1st of November, Thursday.

Family.

 

Jane lives in Greentown.

Her brother’s name is Pete.

In October they have their mother’s birthday.

Children never help their father to clean the rooms.

Grandparents make tasty salad.

 

 

 

 

 

Home Task:

PB: Ex.1,2,6(40)

 

 

 

                                                                  

                                                         План урока.

I.Организационный момент/Речевая зарядка.(3 мин.)

II. Фонетическая зарядка.(4 мин.)

 1.Речевая установка.(1 мин.)

 2. Прослушивание стихотворения.(1 мин.)

 3. Снятие трудностей (смысловых и языковых) и чтение стихотворения за диктором.(2 мин.)

 

III Аудирование с детальным пониманием.(4 мин.)

1. Речевая установка.(1 мин.)

2. Прослушивание текста.(2 мин.)

3. Проверка понимания (предложения на доске).(1 мин.)

IV Введение нового лексического материала.(11 мин.)

1. Введение порядковых числительных и названий месяцев.(4 мин.)

2. Введение новых слов по теме «Cемья».(5 мин.)

3. Фонетическая отработка слов (чтение слов хором за учителем и индивидуально по карточкам).(2 мин.)

V. Тренировка новых слов в беседе учителя и ученика.(2 мин.)

VI. Работа с учебником.(5 мин.)

1. Речевая установка и чтение.(2 мин.)

2. Проверка общего понимания (ответы на вопросы).(1 мин.)

3. Проверка детального понимания.(2 мин.)

VII. Короткие рассказы о семье Адамс.(2 мин.)

VIII. Ознакомление детей с названиями столиц стран изучаемого языка (Washington, London).(2 мин.)

IX. Объяснение домашнего задания.(1 мин.)

X. Подведение итогов, выставление оценок.(2 мин.)

 

 

                                       Ход урока.

I.Организационный момент/Речевая зарядка.(3 мин.)

Приветствие. Блиц-вопросы(охватывают весь изученный лексико-грамматический материал). Сообщение задач урока.

T: Good morning, children.                                                              Ps: Good morning, Tatyana

                                                                                                                          Alexandrovna.

T: How are you today?                                                                      Ps: We are OK. And what

                                                                                                                          about you?

T: I’m all right too. Thank you, sit down, please. By the way,

    what day is it today?                                                                      Ps: It’s Thursday.

T: And how many days are there in one week?                                 Ps: There are 7 days in one week

T: Name the days of the week.                                                          Ps: Monday, Tuesday, Wednesday,

                                                                                                           Thursday, Friday, Saturday, Sunday T: How old are you?                                                                          Ps: I’m 8\I’m 9…..

T: What colour is your hair?                                                              Ps: My hair is brown\black\fair.

T: What colour are your eyes?                                                           Ps: They are green\blue\brown…

T: Name 5 things in this classroom.                                                   Ps: books, pens, pencils, rubbers,

                                                                                                                 rulers…

T: Today, at the English lesson we will learn some new words

    to speak about the family, ordinal numbers and names of the months.

 

II. Фонетическая зарядка.(4 мин.)

Чтение стихотворения, отработка произношения.

1.Речевая установка.(1 мин.)

T: В жизни каждого человека, города, села, страны

    есть знаменательный день. Это день рождения.

    This is birthday. Your birthday is your holiday. My

    birthday is my holiday. Today we are going to learn a

    poem about birthdays. You may congratulate (перевод)

    your friends and relatives on it. Open your books to

    page 37, find exercise 2.

  2. Прослушивание стихотворения.(1 мин.)

  T:  Listen to the poem “Happy Birthday to You”.                Ps: слушают стихотворение на кассете

  3. Снятие трудностей (смысловых и языковых) и чтение стихотворения за диктором.(2 мин.)

    T: Listen to the cassette and repeat                                      Ps: повторяют стихотворение за

                                                                                                     диктором, читают самостоятельно                           

    T: Do you like the poem? I do. Recite the poem when

      you are at the birthday party.

 

III Аудирование с детальным пониманием.(4 мин.)

 Учащиеся прослушивают текст, затем учитель с помощью вопросов проверяет понимание текста.

 1. Речевая установка.(1 мин.)

 T: I think you remember Jane Bell and her relatives. Jane

     is going to tell you how they usually prepare for a birthday

     party.

  2. Прослушивание текста.(2 мин.)

 T: Open your books to page 37, find exercise1, look

    at the pictures and listen to the cassette.

  3. Проверка понимания (предложения на доске).(1 мин.)

   T: Jane lives in Greentown.                                                    Ps: It is false, she lives in London.

       Her brother’s name is Pete.                                                 Ps: It’s true.

       In October they have their mother’s birthday.                    Ps: It’s true.

       Jane and Pete never help their father to clean the rooms.   Ps: It’s false, they always help the    

                                                                                                         father                                                                                                                                                                                                                       

      Grandparents make tasty salad.                                           Ps: It’s false, they make tasty cake.

 

IV Введение нового лексического материала.(11 мин.)

1. Введение порядковых числительных и названий месяцев.(4 мин.)

T: Now let’s speak about birthdays’ dates. Open your

    books to page 38, find exercise 4.

    My birthday is in September. When is your birthday? Ps: отвечают на вопрос с опорой на

                                                                                                     таблицу в учебнике

T: September is the 10th month of the year. Isn’t it?        Ps: No, September is the 9th month of the year.

T: Name the 2nd month of the year.                                            Ps: February.

    Name the 4th month of the year.                                             Ps: April.

    ………………………………..                                                ……..

T: I will name the month and you will name it’s

    ordinal number. March!                                                         Ps: The 3rd!

                             June!                                                               Ps: The 6th!

                            January!                                                           Ps: The 1st!

                            September!                                                      Ps: The 9th!

                            ………….                                                        ……….

2. Введение новых слов по теме «Cемья».(5 мин.)

T: You know many words to speak about your family

   in English (повторить быстро с опорой на картинки         Ps: mother, father, sister, brother, son,

   все известные детям слова по теме).                                        daughter

T: I’d like you to listen to the story. Guess the

    meaning of the new words.

(Раскрытие значений новых лексических единиц.)

uncle

T: Let me introduce Mr. Adams. He is Jane’s mother’s

   brother. So he is Jane’s uncle. What’s the Russian

   for uncle? (Дополнительный контекст: Uncle Fyodor

   and Matroskin Cat live in Prostokvashino. What’s

   the Russian for uncle?)                                                             Ps: Uncle – дядя.

T: I have an uncle. My uncle is teacher. What about you?         Ps: I also have an uncle. He is a doctor.

                                                                What about you?          Ps: I have an uncle. He is a worker.

                                                         ……………….                …………………………………

cousin

T: These are Bill and Betsy Adams. They are sister and

    brother. Bill and Betsy are Jane’s cousins. What’s

    the Russian for cousine?(провести аналогию с                  Ps: cousin – двоюродный брат\сестра

    русскими словами «кузен», «кузина»)

T:I have 2 cousins. And what about you?                                  Ps: I have 1 cousin.

                                                                                                         I have three cousins.

                                                                                                          ……………………..

twins

T: Bill is nine years old. Betsy is 9 years too. They

   are twins. What’s the Russian for twins?                            Ps: близнецы

T: Translate: Jane likes her uncle.                                          Ps: Джейн любит своего дядю.

    He is talented (аналогия с русским языком)                   Ps: Он талантливый и умный.

    and clever (Znaika is clever).

    Bill and Betsy are kind and clever.                                    Ps: Билл и Бетси добрые и умные.

    They are merry.                                                                  Ps: Они веселые.

aunt

T: My mother has got a sister. She is my aunt.                      Ps: Она моя тетя.

 

3. Фонетическая отработка слов (чтение слов хором за учителем и индивидуально по карточкам).(1 мин.)

T: Repeat after me(читает слова).                                         Ps: повторяют за учителем.

T: Now read yourselves.                                                         Ps: читают самостоятельно.

 

V. Тренировка новых слов в беседе учителя и ученика.(2 мин.)

T: I have 2 uncles (показ картинки со словом) and

   aunts (картинка со словом).And what about you?            Ps: отвечают по образцу

    My uncle is a talented engineer. And what about

    your uncle? My aunt Rosy is a kind woman. And

   what about your aunt?

 

VI. Работа с учебником.(5 мин.)

1. Речевая установка и чтение.(2 мин.)

 T: I’d like you to open your textbooks to page 39

     and find exercise 5. Read the title of the story and

     say where the Adams live.                                                 Ps: They live in Greentown.

    Right you are. They are from Greentown. Now

    read the story silently (to yourselves) and say how

    many the Adams are in the family.                                      Ps: читают текст

2. Проверка общего понимания (ответы на вопросы).(1 мин.)

 T: How many are you in the family?                                      Ps: We are 4 in the family: father,  

                                                                                                        mother, sister and me

 

3. Проверка детального понимания.(2 мин.)

  T: Now I’d like to see if you have a good memory.

     Answer my questions. What is Mr. Adams’ name?

     What is Mr. Adams by profession? Is Mr. Adams

     clever and talented? Who is Mr. Adams to Jane?             Ps: отвечают на вопросы

 

VI. Короткие рассказы о семье Адамс.(2мин.)

 T: What can you tell us about Mrs. Adams?                          Ps: She is  Jane’s father’s sister. She      

 (Если затрудняются сказать: Find it in the story                   is a housewife. She is very kind.

  and read aloud.)

T: What can you tell us about Mr. Adams?                            Ps: He is Jane’s uncle. His name is

                                                                                                     Harry. He is an artist. He is clever

                                                                                                     and talented.

 

VII. Ознакомление детей с названиями столиц стран изучаемого языка (Washington, London).(2 мин.)

1. Речевая установка.

 T: So the Adams live in Greentown. Jane Bell

     lives in London. London is the capital (перевод)

     of Britain. The capital of Russia is Moscow.

    Jane Bell has relatives in the USA. Do you know

    the name of the capital of the USA? It is

    Washington. (показывает картинки с видами

    этих городов)

T: So what’s the capital of Britain?                                     Ps: The capital of Britain is London.

    What’s the capital of the USA?                                       Ps: The capital of the USA is                                                                                                                                        s                                                                                                       Washington.

T: What’s the capital of Russia?                                          Ps: The capital of Russia is Moscow.

 

VIII. Объяснение домашнего задания.(1 мин.)

T: Open your diaries and put down your                              Ps: открывают дневники и

   Home task.                                                                               записывают домашнее задание

                                                                                                    (списывают с доски)

 

Ex.1(40) – learn the poem about birthday

                  by heart.

Ex.2(40) – learn the words and be ready

                  for the dictation.

Ex.6(40) – describe members of your family

 

IX. Подведение итогов, выставление оценок.(2 мин.)

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект открытого урока по английскому языку в 3-м классе по теме «Family.»(Семья.)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Электронный архивариус

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
