Батыс
Қазақстан облысы
Орал
қаласы
Кешкі
(ауысымды) жалпы орта білім беретін мектебі
География
биология пәнінің І санатты мұғалімі
Жасанова
Айгул Сағынғалиқызы
Сабақтың тақырыбы:
Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері,
генетикалық әртүрлілігі, адамның белгілерінің тұқым қуалау сипаты.
Дамытушылығы:
оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру, кітапқа қызығушылығын дамыту,
мәтінмен істей білу, тақырыптағы негізгі ұғымды тауып, сызбанұсқаны толтыруға
машықтану, олардың қисынды ойлауын дамыту.
Тәрбиелілігі: салауатты
өмір салтын қалыптаструға,топпен жұмыс арқылы оқушылар бірін –бірі сыйлауға,
тыңдай білуге алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі :дамыта
оқыту, топтық жұмыс
Сабақтың типі:
жаңа сабақ.
Сабақтың
көрнекілігі:презентация- слайдтар, тесттер,
тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
1.бөлім:
ұйымдастыру кезеңі.
2 . үй
тапсырмасы: өткенді білу, қазіргіні ұғу. слайдтар арқылы білім тексеру
3 жаңа сабақ: білдім,
ұқтым , меңгердім. ой қозғау сұрақтары. мәтінмен жұмыс. түртіп алу. кесте
толтыру.
4. ой-түйін.
5 бекіту
сұрақтары.
6. бағалау.
7. үйге тапсырма
2бөлім .өтілген
сабақты қорыту.
3.бөлім.қане
ойланайық. (пікір алмасу)
1.генетика ғылымы
қарастыратын өзгергіштік пен тұқымқуалаушылық адамға тән деп ойлайсындарма ?
2.адамның
жануарлардан айырмашылығы неде деп ойлайсыңдар? біз бұл жерде биологиялық
жағынан қарастыра отырып , адам генетикасымен танысып , ерекшеліктеріне
тоқталамыз.
адамның
генетикалық объект ретіндегі ерекшелігі:
1.жыныстық
жағынан кеш -пісіп жетілетіндігі.
2.отбасындағы
ұрпақ сынының аздығы.
3.ұрпақтарының
тіршілік ортасын теңестірудің мүмкін еместігі.
4.хромасома
санының көптігі.
5. адамға тәжірибе
жасауға болмайтындығы.
6.тұқым қуалау
қабілеті мен мінез- құлқының дамуына кедергі келтіретін: а)1ұлтшылдық.б)
2нәсілшілдік.
Жаңалық. XXI
ғасырда – адамның кодының шешілуі.Жаңа сабақ : Адамның тұқымқуалаушылығын
зерттеудің бірнеше әдістері бар. Сол әдістермен танысу үшін оқулықтағы мәтінмен
жұмыс .
Оқушыларды топқа
бөліп тапсырма беру,Толықтыру , Талдау.
Түртіп алу әдісі.
Оқушылар
дәптерлеріне негізгі түйінін жазу;
1.Генологиялық
әдіс негізгі мәні:Түрлі белгілер мен қасиеттердің ,
аурулардың тұқымқуалаушылығымен шыққан тегіне қарай зерттеу , практикалық
мәні: әке-шеше жағынан бірнеше буын бойы мәліметтер жинап, шежірелік
сызба-нұсқа жасау.
2.Цитогенетикалық
әдіс:Сау жане ауру адамның кариотипіне
цитогенетикалық талдау жасалады.Бұл әдісті қолдануы адамның дене және жыныс
жасушада болатын хромосомалардың өзгеруісін байқауға мүмкіндік береді.Медицинада
диогностикалық мақсатта қолданады.
3.Егіздік әдіс:Жалпы
биологиялық проблеманы белгі-қасиеттерінің дамып қалыптасуы үшін тұқым
қуалаушылықпен сыртқы ортаны әсерін зерттеуде ынғайлы материал болып табылады.Тұқым
қуалайтын ауруларға бейімділігін алдын ала анықтауға көмектеседі.
4.Онтогенетикалық әдіс:Адам онтогенезі(жеке дамуы). Тұқым қуалайтың
өзгерістердің бар жоғы анықталады. Ауру тасымалдайтын рецесстивті генді анықтау
арқылы болашақ ұрпақты ауыр зардаптардан алдын – ала сақтандыру. 5.Популяциялық
әдіс:Тұқым қуалайтың өзгерістердің адам популяциясына таралу жиілігі зерттеледі.Адамның
әр турлі популяцияларында тұқым қуалайтын генотиптік өзгерістердің таралу
мөлшері түрлі болады.Туыстық некелесу.
6.Биохимиялық
әдіс:Жасуша құрамын зерттеу ДНК молекуласының
өзгерісі – ген өзгерісі практикалық манызы ; ДНК талдау жасау,ата-анасың дәл
табу.
Қорыта
айтқанда,қазіргі адам генетикасын зерттеуде, аталып кеткендей әртүрлі әдістер
қолданылуда. Соған байланыстыадамның генетикалық тұрғыдан толық зерттелген
обьектілер қатарына қосылатыны сөзсіз.