Инфоурок Биология Другие методич. материалы"Раушангүлділер тұқымдасы" (6 класс)

"Раушангүлділер тұқымдасы" (6 класс)

Скачать материал

  Сабақтың тақырыбы: Раушангүлділертұқымдасы. Гүлі мен жемісінің құрылысындағы

ерекшеліктер,  тіршілік  формалары.  Жабайы  өсетін,  мәдени, дәрілік, маңызды халық шаруашылығының өсімдіктері.№23 зертханалық  жұмыс. Күрделігүлділер  тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Оқушыларды биология пәнінеқызығушылығын артырып,алған білімдерін жүйелеуге  үйрете отырып, өсімдік түрлерін анықтау мен тұқымдас белгілерін талдауда  тұрақты білімін қалыптастыру.

Дамытушылық мақсаты:Оқушылардың білімді өздігінен меңгеруі мен кеппешөппен, оқулықпен жұмыс істеу дағдысын дамыту.  Тез ойлауға, шапшаңдыққа , өз бетімен ізденуге үйрету .

Тәрбиелік мақсаты:Оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру , табиғатты аялауға оған түсінікстікпен қарауға оқушылардың  табиғи – ғылыми көзқарастарын қалыптастыра тәрбиелеу

Сабақтың типi:  жаңа сабақты оқыту бiлiм –бiлiктi-лiгiн қалыптастыру және қолдана бiлу, бекiту,дамыту, қайталау сабағы, қайталау-жалппылау сабағы, бiлiм тексеру сабағы, аралас сабақ)

Сабақтың әдiсi: оқыту әдiсi, (әңгiме, лекция, дискуссия, кiтаппен жұмыс, демонстрациялау, видео әдiсi, жаттығу лаборато-рия,практикалық әдiс, таным-дық-ойын әдiсi, ситуация қою әдiсi, бақылау әдiсi, оқыту әдiсi, программалау әдiсi, экскурсия сабақ, семинар сабақ, ауызша сұрау, жазбаша сұрау,  бақылау жұмысы,зачет сабақ)

 Қажеттi  көрнекiлiктер: суретттер

 

 

Сабақ барысы

І.  

Ұйымдастыру кезеңі 

ІІ

Үй тапсырмасын тексеру -

1.

Ой қозғау

І деңгей
1. Бақша деген не? онда қай өсімдіктер өсіріледі?
2. Шаршыгүлдер тұқымдастарының ерекшеліктері, оның түрлері.

ІІ деңгей
1.Бақшада  кездесетін крестгүлділер   тұқымдас . Сипаттама бер?
2.  Крестгүлділер  тұқымдастары не себептен шаршыгүлділер тұқ ымдас  деп аталады?

ІІІ деңгей
1.Крестгүлділер тұқымдасының халықшаруашылық  маңызы қандай?
2.  Крестгүлділердің өкілдерінен жасалатын салат түрлерін,жасалу жолдарын айтыңдар

2.

Сәйкестендіру тесті: Шаршыгүлділер  тұқымдасы

1.Дәрілік өсімдігі

1.рапс,қыша

2.татымдық түрі

2.жұмыршақ

3.Көкөністүрі

3.ақбасқурай

4.тағамдық түрі

4.шомыр

Жауабы:13,22,31,44

ІҮ.

Жаңа сабақ

 

1. Раушангүл тұқымдастарына сипаттама.
2. Раушангүл жапырақтары.
3. Раушангүл жемістер
4. Гүл формуласы
5. Табиғаттағы пайдасы


1. Қорытындылау мақсатында Раушангүл тұқымдастар. Раушангүлділердің гүл шоғыры
Гүлсеріктері қосқабатты Т - 5, К - 5 А Ж1н/е
Раушангүл тұқымдасы
Тағамдық Өте бағалы
Сәндік Хош иісті заттар
2. Жаңа материалмен жұмыс.
Ұзын, үйлесімді. сөйлем құрастыру.
Раушангүл 3000 астам гүлінің, жапырақтары, аталық, аналық - 1көп, тостағанша 4, күлте 5, тұқымдастары, ағаш, шөп, бұталы, Жемістері әр түрлі, жай жапырақ, тұқым, эндосперм, күрделі, Саусақ салалы жапырақ.

Топтық жұмыстар

І топ  Раушангүлділер тұқымдасының гүл құрлысы

ІІ топ Раушангүлділер   тұқымдасының өкілдері,

ІІІ топ  Раушангүлділер  тұқымдасының  маңызы

Салыстыру кестесі

 

Раушангүлділер

ұқсастығы

бұршақтұқымдасы

 

 

 

 

 

 

 

Сәйкестендіру тесті

1.Т(5)К5АЖ

1.Алма

2.Т(5)К3+(2)А(9)+1Ж1

2.Жабайы Алхоры

 

3. Т(5)К5АЖ(5)

3.Бұршақ

 

4. Т(5)К5А20Ж1

 

4.Итмұрын

 

 

Бекіру жұмысы:

Кері байланыс      Тест.

. Тест жұмысы

 1. Жабықтұқымдылар қанша класқа бөлінеді?

            а) 2     б) 4      в) 3         

 2. Раушангүлділер тұқымдасы қай класқа жатады ?

            а)  даражарнақты б) қосжарнақты  в) даражарнақты, қосжарнақты

  3. «Табиғатты жүйелеу» атты еңбектің авторы?

           а) Ж.Ламарк  б) К.Линней    в) Р.Гук    

     4. Бұршақ тұқымдастардың ең ірі күлтежапырақшасы қалай аталады ?

           а)  қайықша   б) желкен  в) ескек

     5. Тұқымдарында раушангүлділердің не болмайды ?

          а) акуыз және көмірсу б)  эндосперм  в) жарнақ

            6. Түйнек бактериясы қай тұқымдас тамырымен селбеседі? ?

                  а) Бұршақ б) алқа в) раушан

            7.   құрамында ақуыздық заттар көп болатын?

                   а)раушан б) Бұршақ   в)  алма

             8.  Қазақстанда бұршақ тұқымдастардың қанша түрі белгілі?

                    а) 550    б) 650    в) 700

             9. Мәдени өсімдіктерді тап?

                а) алма, өрік, итмұрын б) шабдалы, шетен, тікенгүл   в) Тікенгүл, итмұрын, шетен  

             10.  Бұршақ тұқымдасының формуласын тап?

           а) Т(5)К5А∞Ж∞  б) (5)К3+(2)А(9)+1Ж1)  в) Т(5)К5А20Ж1

 

 

  • Үйге тапсырма:  Раушангүлділер тұқымдастар.

2. Жұмыс дәптерлерінді толтыру

 

Тексерiлдi: ____________ “____“ _____________20___ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Раушангүлділер тұқымдасы" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Логопед

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
