Инфоурок Английский язык КонспектыРазработка урока английского языка по теме "Мобильные телефоны" 9 класс

Разработка урока английского языка по теме "Мобильные телефоны" 9 класс

Скачать материал

Разработка урока английского языка

по теме «Мобильные телефоны»

9 класс УМК Вербицкой

Учитель английского языка Кузина И.А.

Цель урока: систематизация лексического и грамматического материала для развития коммуникативных компетенций учащихся.
Задачи урока:
- развивать навыки чтения;
- способствовать развитию навыков употребления лексики по теме;
- совершенствовать грамматические навыки;
- развивать умение отвечать на вопросы;
- сформировать умение строить монологическое высказывание;
- совершенствовать навыки письма.
Регулятивные УУД:
- принимать и сохранять цели и задачи учебной деятельности, находить средства ее осуществления.
Познавательные УУД:
- создавать обобщения, устанавливать причинно-следственные связи, строить логическое рассуждение, делать выводы.
Коммуникативные УУД:
- развивать умение взаимодействовать с окружающими, осознанно строить речевые высказывания в соответствии с задачами коммуникации.
Тип урока:комбинированный с использованием компьютерных технологий.
Оборудование урока:компьютер, экран, проектор, презентация, карточки с заданиями
.

I. Орг. Момент и фонетическая зарядка. Прослушайте и произнесите слова.
 Listen and say after the teacher
mobile, phone, photos, mostly, social, over, grow
grew
thanks, imagine, advantages, disadvantages
share
survey, world, worldwide, prefer, research
subscription, industry, pretty
receive

function
device, reply, reliable

2. Речевая зарядка

You are going to take part in a telephone survey. You have to answer six questions. Give full answers to the questions.
Remember that you have 40 seconds to answer each question.
Представьте, что вы принимаете участие в телефонном опросе. Ответьте на 6 вопросов. Дайте развернутые ответы. Помните, что у вас есть 40 секунд для того, чтобы ответить на каждый вопрос.

1.    How old are you?
2. When did you get your first mobile phone?
3. What do you usually use your mobile phone for?
4. How do you feel when you forget your mobile phone at home?
5. Do you think it’s right that mobile phones are not allowed at some schools?
6. In what places would you recommend people switch off or turn down their phones. Why?

 

3.      Развитие навыков аудирования.

I see that most of your classmates are really fond of their mobile phones. For some of you mobile phone is your most favourite thing.  But there are different opinions.

T. Let’s listen to the dialogue between Richard and Patrick. They will speak about their phones.

At first we’ll do a vocabulary task. Take your Worksheets

Match the words and phrases in the table to their definitions. You’ll have about a minute to do this exercise. Учащиеся выполняют задание перед  прослушиванием.

 

Worksheet A

Task 1.  Before  listening

Match the words and phrases in the table to their definitions.

1.      fresh

 

3. to text

5.  to turn off

7. cheap

2.      an addict

 

4. to be addicted

6. basic

8. emergency

 

Definitions:

a.      Simple and non-complicated

b.      To be doing something as a habit

c.       Dangerous or serious accident which happens suddenly or unexpectedly

d.      To stop using something

e.       New; different or another

f.        A person who cannot stop doing or using something, especially something harmful

g.      Costing little money

h.      To send someone a text message by phone

 

T. Now it’s high-time to listen to the dialogue. Before listening I’m going to give you 30 seconds to look through the questions in Task 2 and to prepare to listen.

Now we are ready to start.

Учащиеся слушают диалог.

T. Now you have 30 seconds to complete the task.

Now you’ll hear the recording again.

Учащиеся повторно слушают диалог.

Now you have 15 seconds to check your answers.

 

V. Развитие навыков говорения

T. So there are two main opinions about mobile phones. Some people are extremely devoted to them while others like Richard and Patrick don’t really care about their phones.

Now let’s discuss the reasons you use your mobile phones for. Take your Worksheets B.

Look at the table below and tick three most important reasons for you. You have 30 seconds.

Учащиеся отмечают основные причины, по которым они пользуются своими мобильными телефонами.

T. Exchange your Worksheets with your classmates and speak about the reasons they use their mobile phones mostly for. Suggest if you classmate a mobile addict or not. You have 30 seconds to prepare to speak.

 

VI.Динамическая пауза

T. I see that you’re a little bit tired. Now sit comfortably, close your eyes and listen to music. It’s time to relax.

Учащиеся слушают музыку.

What are associations connected with this music. What were you thinking about? What is coming to us?

 

VII.Развитие навыков чтения

II. You are going to read the text aloud. You have 1.5 minutes to read the text silently, and then be ready to read it aloud. Remember that you will not have more than 2 minutes for reading aloud. Подготовьтесь к чтению текста вслух. У вас есть 1,5 минуты на подготовку и 2 минуты на чтение текста вслух. Обращайте внимание на интонацию.
The mobile phone has become an important part of our everyday life. We can’t imagine our lives without it now. Thanks to the mobile phone we can keep in contact with our relatives and friends at any time. We use them to text and to send emails, to share photos and videos. We can use the Internet and listen to music and do lots of other things. However, according to surveys, mobile phone users mostly spend their time on games and social networking. Around 80 percent of the world’s population has a mobile phone. The mobile phone industry is the fastest growing industry in the world. From 1983 to 2016, worldwide mobile phone subscriptions grew to over 7 billion.

III. Read the text. Transform the words in CAPITAL letters into the right grammar form. Прочитайте приведённый ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами так, чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста.

By today’s standards, my mobile phone is pretty basic. It’s a Nokia. It’s a small device that receives telephone calls and sends text messages. Other than that, my phone _________NOT/DO_________ much. Most of my friends wish they _________HAVE_________ smartphones because they are cool and trendy. They say the _________GOOD_________ thing about a smartphone is that you ‘can do everything with it!’ That’s right, smartphones have many more functions than a simple phone, however, not all of them are needed. In everyday life, smartphones _________USE_________ mainly for checking social networking sites, replying to emails, and playing games. Grown-ups as well as ________CHILD__________ like playing games. Anyway, I prefer my good old Nokia. It’s my ________ONE__________ mobile phone. When I bought it, it didn’t cost _________I_________ very much. And I am not afraid anyone will ever steal it. It’s also very reliable. Yesterday I dropped it. It _________FLY_________ down the staircase and hit the wall. I thought that _________BE_________ the end of it and I would have to buy a new one. But nothing of the kind – it still works properly!

IV. Read the text. Transform the words in CAPITAL letters into the right grammar and lexical form. Прочитайте приведённый ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами в конце строк, так, чтобы они грамматически и лексически соответствовали содержанию текста.

People spend hours talking on their mobile phones. There is an opinion that it may be _____HARM_____ to their health, but it is difficult to know for sure. Some research shows that mobile phones may cause brain problems. On the other hand, some doctors say mobiles are not ____DANGER____ at all. No matter what doctors say, it’s just _____POSSIBLE____ to live without a mobile phone today. It has become a very _____USE_____ device and people can’t do without it. It makes our life _____COMFORT_____ and saves time. People can get in touch with each other quickly. Mobile phones make ______COMMUNICATE____ easier.

Home assignment. Домашнее задание.
You have received a letter from your English-speaking pen friend, Emma.
Вы получили письмо от своей англо-говорящей подруги Эммы.
…My mum still can’t download new music into her mobile phone. She says when she was young, there were no mobile phones at all. I just can’t imagine that!…
... What do you use your mobile phone for? Can you do without your mobile phone and why? What other gadgets do you find the most important for you?...

Write her a letter and answer her 3 questions.
Write 100–120 words.
Remember the rules of letter writing.
Напишите ей письмо, ответив на 3 вопроса. (100-120 слов).

В последнее время некоторые люди обеспокоены тем, что удивительная популярность текстовых сообщений среди молодежи оказывает негативное влияние на их орфографические и грамматические навыки. Однако недавнее исследование, проведенное в лондонском Городском университете, сравнило орфографию и пунктуацию 12-и 13-летних текстеров и нетекстеров, не обнаружив существенных различий между этими двумя группами. Это важно, когда текстовое сообщение является быстрым и коротким. Это позволит сэкономить время и пространство. Читатель, не знакомый с текстовыми сообщениями, будет чувствовать себя потерянным, когда он увидит аббревиатуры и специальные кодовые слова. Для текстовиков этот "язык" легко читать и легко писать. Дебаты о вреде текстовых сообщений начались несколько лет назад. Учителя начали замечать примеры текстового языка в экзаменационных работах своих учеников. Один случай, 13-летняя шотландская девочка, которая написала полное описание своих летних каникул на языке текста, стала знаменитой. Ее учитель отправил образец эссе в национальную газету, а читатели прислали сотни писем с изложением своего мнения.

Прочитайте текст еще раз и обведите правильный вариант.

1. Некоторые люди думают, что молодые люди, которые не отправляют / отправляют много текстовых сообщений, плохо пишут.

2. Недавнее исследование сравнило результаты орфографии / экзамена детей, которые пишут и детей,которые не пишут.

3. Результаты анализа текста показали, что между этими двумя группами практически не было / довольно большой разницы.

4. Текстовики пытаются написать свое сообщение в коде / используя очень мало слов.

5. Шотландская девушка-учительница прислала в газету сообщение.

III. Read the text. Transform the words in CAPITAL letters into the right grammar form. Прочитайте приведённый ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами так, чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста.

By today’s standards, my mobile phone is pretty basic. It’s a Nokia. It’s a small device that receives telephone calls and sends text messages. Other than that, my phone _________ NOT/DO _________ much. Most of my friends wish they _________HAVE_________ smartphones because they are cool and trendy. They say the _________GOOD_________ thing about a smartphone is that you ‘can do everything with it!’ That’s right, smartphones have many more functions than a simple phone, however, not all of them are needed. In everyday life, smartphones _________USE_________ mainly for checking social networking sites, replying to emails, and playing games. Grown-ups as well as ________CHILD__________ like playing games. Anyway, I prefer my good old Nokia. It’s my ________ONE__________ mobile phone. When I bought it, it didn’t cost _________I_________ very much. And I am not afraid anyone will ever steal it. It’s also very reliable. Yesterday I dropped it. It _________FLY_________ down the staircase and hit the wall. I thought that _________BE_________ the end of it and I would have to buy a new one. But nothing of the kind – it still works properly!

IV. Read the text. Transform the words in CAPITAL letters into the right grammar and lexical form. Прочитайте приведённый ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами в конце строк, так, чтобы они грамматически и лексически соответствовали содержанию текста.

People spend hours talking on their mobile phones. There is an opinion that it may be _____HARM_____ to their health, but it is difficult to know for sure. Some research shows that mobile phones may cause brain problems. On the other hand, some doctors say mobiles are not ____DANGER____ at all. No matter what doctors say, it’s just _____POSSIBLE____ to live without a mobile phone today. It has become a very _____USE_____ device and people can’t do without it. It makes our life _____COMFORT_____ and saves time. People can get in touch with each other quickly. Mobile phones make ______COMMUNICATE____ easier.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока английского языка по теме "Мобильные телефоны" 9 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор по управлению персоналом

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
