Инфоурок Информатика Научные работыСабақ жосапары информатикадан тақырыбы "Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау" (8 класс)

Сабақ жосапары информатикадан тақырыбы "Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау" (8 класс)

Скачать материал

                                                                        Бекітемін:

Мектеп директоры: А.Ч. Кадирова

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «Ахмер орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің    аты-жөні: Хамитова Ж.Д.

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қолжетімді ақпарттың негізінде мәліметтерді талдау

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.3 Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функциясын қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Excel программасында кіріктірілген функциясын пайдалана отырып график құрады .

Көпшілігі: Excel программасында кіріктірілген функциясының Коррел функциясы арқылы есептің өсуі мен кемуін анықтай алады.

Кейбіреулер:

Excel программасында кіріктірілген функциясының Предсказ функциясы арқылы есептің шешуін болжай алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, саралау

Бағалау критерийі

·         Электрондық кестесінде кіріктірілген функцияларды пайдаланады

·         Электрондық кестесінде шығарылған есептерге диаграмма құру арқылы болжау жасайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар электрондық кестені қолдана отырып, есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдануын ауызша түсіндіре алады.

Лексика және терминология:

Кесте, ұяшық, фукция, диограмма, қатар, баған, парақтар, коррел, предсказ

Диалогтaр мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  Коррел – (арақатынас, өзара байланыс)

Предсказ – (х; у-тің белгілі мәндер аралығы)

 Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.Бірлесе отырып, топтық жұмыс жасау

Пәнаралық байланыс

Математика, орыс тілі

Алдыңғы білім

Кіріктірілген функциялар

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

1.       Ұйымдастыру кезеңі:

«Топқа талас» әдісі

Әр топтан топ басшылары шығып, өтілген материалдар бойынша сұрақтар қойып, топ мүшелерін жинайды.

Бағалау үшін шоколад түрлерін  қолданамын

Топ аты (функциялар және диаграммалар)

2. «Артығын алып таста» әдісі. Төмендегі функциялардың ішінен білетін функцияларды алып таста

    1.Сумма     2.Егер      3.Макс       4.Мин

 

   5.Коррел  6.Ақиқат 7.Предсказ   8.Жалған      

Жаңа тақырыпқа көпірше салу

 

Шоколад суреттері

Albeni, Snickers

http://www.kansas.com/living/food-drink/sgthvp/picture181029391/alternates/LANDSCAPE_1140/LIFE%20HALLOWEENCANDY-TOPTEN%202%20MCThttp://www.sadikoglugida.com/wp-content/uploads/2018/01/0006370_AD.png

 

 

 

1 слайд

Сабақтың ортасы

2 мин

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

(Болжау ағашы) әдісі

Оқушылар  бүгінгі сабағынан нені білгісі келетінін стикерге жазып «Болжау ағашына жабыстырады»

«DEAL» әдісі

Жаңа сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

3. D – Describe. (Жаңа сабақты меңгерту үшін екі функцияны түсіндіремін)

1. Анықтама: Excel де Коррел (корреляция) функциясы бар. Корреляция функцияның мәні R мен белгіленеді.  Корреляция (көне лат.corelation – қатынас, өзара байланыс) деген мағынаны береді. Корреляция функцияның мәні R>0, оң өсуші байланыс болса, R<0 болғанда теріс кемуші байланыс болады.

2. Анықтама: Excel де Предсказ функциясы болжау үшін қолданамыз. Предсказ функциясы (х;у-тің белгілі мәндер аралығы)

Дескриптор:

·         Анықтама оқиды

·         Анықтаманы жазады

Бағалау  «Мадақтама»

4. E –Explain (теориялық білімдерін практикамен байланыстырады)

Топтық жұмыс

«Джигсо»  әдісі бойынша топ ішінде орындап келесі топқа практика жүзінде көрсетеді

 

1) Тапсырма 

І топқа Коррел функциясы

 Қанат әлеуметтік  желідегі блогерлердің беттердің қарау барысында оны қарайтындардың  санының артуы, бетке жарияланған мақалалар санына тәуелділігін байқады. Жарияланған посттар саны 100ге жеткенде бетті көрушілер саны 228 мыңға жеткен.Жарияланған мақалалардың санына қарай сайтқа кірушілердің санын қалай болжауға болады.

=Коррел(В1:В8;С1:С8)

1)  Тапсырма

ІІ топқа Предсказ функциясы  Өздерің орналасқан аймақтағы ауа-райының өзгеруінің10 күндігі берілген. 11-ші күнгі ауа температурасының қалай болатындығын болжа?

=Предсказ(2;В3:С3;В4;С4)

 

       1)                  2)

Дескрипторы:

·          Берілген  кестені құрады.

·         Берілген функция арқылы есептер шығарады

·         Енгізген кестені ерекшелеп график  құрады

·         Диограммаға тренд сызығын қосады

Бағалау   «Смайлик»

5. A – Anallуse (саралау)

«Бірге ойлаймыз»  әдісі. (жұптық жұмыс)

2) тапсырма Курс валюталары

І .Топқа  теңге мен рубльдің  Предсказ функциясы арқылы аптада өсуінің аралығын анықта

ІІ. Топқа доллар мен теңгенің Коррел функциясы арқылы  өсуі мен кемуін анықта

 Дескрипторы:

·          кестені құрады.

·         Берілген функция арқылы есептер шығарады

·         Енгізген кестені ерекшелеп график  құрады

·         Диограммаға тренд сызығын қосады

 

6. L – Links(қорытындылау)

Жеке жұмыс

Функциялар

              Коррел              Предсказ         

Дискрипторы:

·         Функцияның анықтамасын айтады

·         Функциялардың қызметін жазады

(Болжау ағашы) әдісі

Оқушылар  болжау ағашындағы стикерлерді алып, мақсатқа жеткен-жетпегендіктерін айтады.

 

 

 

8 сынып оқулығы

 

 

 

 

 

 

2 слайд

 

 

http://mektep-news.kz/images/11.jpg

 

8 сынып

Информатика оқулығы

Алматы кітап баспасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 қағазы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://55341418bc55394fbe0f-65d6d0e87ce8126fb80e16752287ad6c.ssl.cf1.rackcdn.com/bf3bd524-6409-11e7-853e-08606e697fd7/large.jpeg

 

 

Тапсырмалар жазылған парақтар

 

Сабақтың  соңы

3 мин

 

Кері байланыс: «Рефлексия пирамидасы»

·         Еске сақтау керек маңызды бір нəрсе

·         Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе

·         Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе

·         Сіз үйренген төрт нәрсе

 

Үйге тапсырма:Күнделікті өмірде кездесетін мәселелерден болжам жаса

Стикерлер

Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Топқа талас» әдісі оқушылар қалаған топ басшының сұрағына жауап беруге талпынады «Джигсо»  әдісін қолдануда өз ойын ашық жеткізуге үйрету, өз бетінше оқуға функционалдық сауаттылықты арттыру, ынтымақтастықты орнату. «Бірге ойлаймыз» әдісін қолдануда елеусіз отырған оқушыларды сабаққа тартуда тиімді

Ø  Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау.

Ø  Шоколад арқылы бағалау

Ø  Мадақтау арқылы бағалау

Ø  Смайликтер  мен бағалау

 

Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

                                                                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Болжау ағашы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия  пирамидасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жосапары информатикадан тақырыбы "Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Спортивный психолог

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
