Инфоурок / Биология / Другие методич. материалы / Сабақ жоспары. "Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы" (6 сынып).
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Сабақ жоспары. "Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы" (6 сынып).

библиотека
материалов

Күні: 16. 10. 14ж.

Сыныбы: 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға тамырдың өсімдіктің вегетативті мүшесі екендігі, тамырдың дамуы, тамыр жүйелерінің типтері,олардың құрылысының ерекшеліктері,тамыр қызметі туралы түсінік беру;

Тәрбиелілігі:Тамырдың өсімдік тіршілігіндегі, табиғаттағы маңызын тамыр күтімін зерттеп, талдау арқылы оқушыларды ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өзара ынтымақтастыққа тәрбиелеу

Дамытушылығы: Өсімдік шаруашылығы үшін тамыр жүйелерін дамыту туралы білімнің маңызын ашу; зертханалық жұмысты сауатты орындау дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: аралас

Оқыту әдістері: индуктивті, дедуктивті, иллюстративтік

Пәнаралық байланыс: сурет,органикалық химия

Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,

тәжірбиелік ыдыстар

Сабақтың жоспары:

Сабақтың жоспары

1. Ұйымдастыру.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

а) Тест жұмысы

ә) Сурет бойынша

3. Жаңа білім беру

4. Бекіту

а) Кітаппен жұмыс

б) Суреттермен жұмыс

в) Құпияхат тапсырмалары

5. Бағалау.

6. Үйге тапсырма беру.

7. Қорытындылау.

Сабақтың барысы :

1.Ұйымдастыру

Сәлемдесу, қатысым тексеру, дайындықтарын бақылау, көңіл – күйлерін көтеру мақсатында балаларды шеңбер ге тұрғызып, бір – біріне жақсы тілектер тілеп, беттеріне қарап күлімсіреу ;

2. Үй тапсырмасын тексеру: интерактивті тақта арқылы бағалау парағына ұпай жинау;

Бағалау парағы

Оқушының

аты – жөні






Үй тапсырмасын

тексеру

Жаңа сабақты бекіту

Оқушы ұпайы

Бағалары

Тест жұмысы

Сурет бойынша

Кітаппен жұмыс


Суреттермен жұмыс


Құпияхат тапсырмалары

Қорытынды

1










2










І. Тест жұмысы.
  1. Ботаника нені зерттейтін ғылым?

А) Жануарларды

Ә) Вирустарды

Б) Өсімдіктерді

В) Балдырларды

2. Өсімдіктерге арналған Қазақстанның қызыл кітабы қашан шықты?

А) 1981 жылы

Ә) 1978 жылы

Б) 1996 жылы

В) 1999 жылы

3. Барсакелмес қорығы қайда орналасқан?

А) Қостанай

Ә) Маңғыстау

Б) Арал

В) Алматы

4. Жасуша ядросын ашқан ғалым?

А)Роберт Гук

Ә) А. Левенгук

Б) Роберт Браун

В) Янсендер

5. Тұқымдар нешеге бөлінеді?

А) 2

Ә) 3

Б) 4

В) 5

6. Жасушаны кім ашты?

А)Роберт Гук

Ә) А. Левенгук

Б) Роберт Браун

В) Янсендер

7. Жасуша қай жылы ашылды?

А) 1681 жылы

Ә) 1665 жылы

Б) 1609 жылы

В) 1610 жылы

8. Қазақстанда қызыл кітап тұңғыш рет қай жылы шықты?

А) 1981 жылы

Ә) 1999 жылы

Б) 1996 жылы

В) 1978 жылы


ІІ. Суретпен жұмыс

Микроскоптың құрылысын жазыңдар


hello_html_m7702e99e.jpg

Микроскоп

құрылысы


1- окуляр

2- көру түтігі

3- объективтер

4- заттық үстелше

5- айна (лампа)

6- табан

7- тұтқа

8- бұрандалар



Гүлді өсімдіктердің мүшелері

hello_html_5d8e3dcf.gif

Тамыр

Сабақ

Жапырақ






hello_html_7499a5bb.gif

Гүл

Тұқым






Жаңа тақырыпты оқып – білу: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы


Сұхбаттасу кезеңі:

Дара

Қос


жарнақтылар



қауыз

Қабық


қалқанша

эндосперм


Жарнақ



Ұрық

қ

Ұрық


hello_html_7ad73c91.gif

Ұрық

Құрылысы

hello_html_61171fa2.gifhello_html_79ebe228.gif

hello_html_mb60b119.gif

Бүршікше



Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу

Бүгін біз тамыр туралы айтамыз

1.Тамыр қандай мүше болып табылады?

2.Тамырдың негізгі қызметі қандай?

3.Тұқымда қандай мүше ең бірінші пайда болатынын еске түсіріңдер

4.Бақбақты тамырымен бірге жұлып көрдіңдер ме? Қиын ба? Неліктен?


Тамыр

жүйесі

Негізгі

Жанама

Қосқалы


hello_html_20395863.gifhello_html_m8de550a.gifhello_html_m8de550a.gifhello_html_m8de550a.gifhello_html_6b11c135.gif

Тамыр типтері hello_html_41a5ce79.jpg hello_html_m2dcd2760.jpg

Қос және дара жарнақты өсімдіктердің

Кіндік

Шашақ

тамырларын салыстырыңыз


hello_html_45e0d5be.jpghello_html_m6b1caeca.jpghello_html_m4106c350.jpghello_html_75b19138.jpg

Кеппешөппен жұмыс жасау. Өсімдіктердің тамырын қол әйнегімен қарап қай тамыр жүйесіне жататынын анықтау.


Бекіту кезеңі.


І. Кітаппен жұмыс. Берілген өсімдіктердің тұсындағы санын дәл келетін тамыр жүйесінің бағанына жазыңдар.

1.Пияз 2. Сәбіз 3. Асқабақ 4. Асбұршақ 5. Қауын

6. Жүгері 7. Күріш 8. Қамыс 9. Сұлы



Кіндік тамыр жүйесі


Шашақ тамыр жүйесі


 

 

 

 

 

 

 

 

 




 


ІІ. Суреттермен жұмыс. Бұл тапсырмада өсімдіктердің суреттеріне қарап мына сұрақтарға жауап беру

1. Мына өсімдік қандай өсімдік деп ойлайсыз?
2. Қандай тамыр жүйесіне жатады?


ІІІ. Құпияхат тапсырмалары


Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.

3

6

9

5

1

10

15

1

13

8

3

13

4

2


9

14

11


7

12



1-Р, 2-У, 3-Т, 4-Н, 5-Ы, 6-А, 7-С, 8-К, 9-М,

10-Қ, 11-Ш, 12-І, 13-Е, 14-Ү, 15-О

5 ұпай.



Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.

3

12

9

11

5


1

4

2

9

6

2

7

3

2

5

8

10

2



1-Ө, 2-І, 3-Т, 4-С, 5-Р, 6-Д, 7-К, 8-Е, 9-М,

10-Г, 11-А, 12-А . 5 ұпай.


Біз

Бүгін

нені

білдік ?


hello_html_177bbe2e.gif Тамыр- өсімдіктің вегетативті мүшесі

Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.

hello_html_683ce18d.gifӨсімдік тамыр арқылы су мен минералды заттарды алады,

hello_html_655ab0bd.gifhello_html_m460784d4.gifТамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.

Өсімдік тамыр арқылы су мен минералды заттарды алады,

  • Тамырға қандай жүктеме түсетінін елестету үшін, күшті жел кезінде

қолшатырды ашып, ұстап тұру керек.

Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа тамырлары түзіліп, ескілері өсіп

отырады. Өсімдіктің барлық тамырларының жиынтығын тамыр жүйесі

деп атайды.


Оқушыларды бағалау

Қорытындылау

Үйге тапсырма беру


Үйге тапсырма беру

§ 7 оқу. 31-беттегі кестені толтыру.

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!





Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
