Инфоурок Естествознание КонспектыСабақ жоспары жаратылыстану 2 сынып тақырыбы: Ауа толы айнала

Сабақ жоспары жаратылыстану 2 сынып тақырыбы: Ауа толы айнала

Скачать материал

19.12.2018.

Жаратылыстану

 

 3-күн

 

 2 сынып

 

Сабақ тақырыбы:

  Ауа толы айнала

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

 2.3.2.3 - ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылу өткізгіштігін зерттеу

 2.1.2.3 - бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.        

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау  критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған әуе шарлары, топтық тапсырмалар, ой-толғаныс, жұптық жұмыс, кері байланыс, стикер.

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер

СТО

АКТ

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. БЛУМ таксономиясы,

 

Дерек көздері:

Оқулық және интернет материалдары,bilimlend

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

Армысың, алтын күн!

Көгілдір көк аспан!

Бармысың, құстарым!

Қанатты достарым!

Суларым таза ма?

Орманым аман ба?

Ауамыз таза ма?

Өмір берген баршаға! - деп сабағымызды бастайық. Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау.

Бағдаршам әдісімен бағалаймын, топ өзара бағдаршам түстерімен бағалайды.

Топқа бөлу

-Адамдар не үшін саяхаттайды? /Оқушылардан жауап алған соң, оқушыларды әуе шарлары салынған сурет арқылы топқа бөлу.

- Балалар, қазір біз Негеш және Эврика жаңа тарауды меңгеру үшін, әуе шарымен  бірге саяхатқа шығамыз. Ол үшін өзіңізге ұнаған суретті алып, топтарға бөлінеміз. / қызыл, сары, жасыл түсті шарлар парта үстіне бекітілген/.

Дескриптор

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап бере алады.

Әуе шарларын таңдай отырып, топқа бөліне алады.

Оқушылар өлең жолдарымен қоса көңіл- күйлерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.Әуе шарлардың түстерін таңдау арқылы    3 топқа бөлінеді.

ІІ. Тұсау кесер  

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 минут

Құпия шарды жарайық,

Таң-тамаша болайық.

Ішіндегі жұмбақтың

Жауабын тез табайық.

Жұмбақ:

Бар ма, жоқ па, оны анық білмейсің.

Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.

-         Қалай ойлайсыңдар, бүгін сабақта не жайлы сөйлесеміз?

-         Біздің мына шарларымыз немен толтырылған?

Оқушылар тапсырманы орындап, жұмбақтың жауабын шеше біледі. Сабақтың тақырыбын таба біледі.

ІІІ. Жаңа тақырып 

20 минут  

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  Білу кезеңі

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну кезеңі

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану кезеңі

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау кезеңі

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау кезеңі

4 минут

Қызығушылығын ояту

-Балалар Негеш пен Эвриканың әуе шары қайда қонды?

-Солтүстік полюске

-Негеш пен Эврика тоңып қалмау үшін не істеу керек?

-Жылы киіну керек.

-Адамдар үйлерін қалай жылытады?

Қазіргі таңда Солтүстік полюсте полюсті зерттеушілер үйлерін маймен жұмыс жасайтын электростанциясымен жылытады. Ал, далаға шыққанда үстеріне 3 қабат киім киіп шығады. /

-Ақ аюлар мен солтүстік бұғылар неге тоңбайды?

Бұғылардың  жүні өте қалың әрі ауамен толтырылғандай ұлпа секілді. Сол себепті бұғылар солтүстік полюсте тоңбайды. Ақ аюлардың білезіктері және табаны жүнмен қапталған. Төменгі температураға бейімделген / тері асты майы жануар салмағының 40 % жетеді/.

Бейнежазбаға назар аударайық

Оқулықпен жұмыс

Ыдысты толтыр / тірек сызба арқылы орындату/

 

Негеш сумен           құтыны            стақанды          шелек      кастрюль

Эврика кәмпитпен          қағаз пакетті            қоқыс жәшігі            шелек           кастрюль

Дескриптор

Оқушылар суретке қарап, суды  және кәмпитті қандай ыдыстарға толтыруға болатынын айта алады.

 

Сергіту сәті:

-         Балалар, қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» дегенде қимыл-қозғалысты менің артымнан қайталаңдар.

   Бір орнымыздан тұрамыз.

   Екі ауаны ішке тартамыз.

   Үш ауаны қолмен ұстаймыз.

   Төрт орнымызға отырамыз.

 

Топтық жұмыс:

1-топ

Бос пакеттің ішін ойыншықтармен  толтыру.
-Пакет қандай болды?
-Пішінін өзгертті ме?
-Ол қандай болды?
2- топ

Бос пакеттің ауыз жағын бүріп тастау.
-Не байқадыңдар?
Пакет жиырылған сайын томпайып, үріледі.

Пакетті тесіп жіберу, ішінде не бар?
Пакетті толтырып тұрған не деп ойлайсыңдар?

3-топ

Шарды үрлеу.

Шарға не болды?  (Оның көлемі үлкейді)

Сендер оны немен толтырдыңдар? (Ауамен)

Шарды жібере салу. Не болды? (Шар ұшып, зыр қақты, оның саңылауынан ауа үлкен күшпен шыға бастады.)

Оқулықпен жұмыс / «Сен білесің бе?» айдарын дауыстап хормен оқыту.

Дескриптор

Оқушылар пакетті заттармен толтыра алады, пакет пен шарды үрлей алады. Қойылған сұрақтарға жауап бере алады.

1.        

2.        

3.       Әр топқа сұрақтар беріледі, сол сұрақтарға жауап беру.

4.       1- топ

5.       Неліктен тон, тоқыма киім, пима денені жылы ұстайды?

-Олардың түгінің арасында ауа бар. Сол ауа денеңнің қызуын сыртқа шығармай ұстап тұрады. / Пима жұмсақ жүннен тоқылып немесе киізден басылып жасалатын аяқкиім. Қазіргі пималарды әшекейлеп шығарған./

6.       2- топ

7.       Қайсысы жылырақ: қалың жүннен тоқылған қолғап па, әлде бірінің сыртынан бірін киген жұқа қолғап па? Қалың жүннен тоқылған қолғаптан қолың тоңбайды.

 

3- топ

 Тар аяқкиім кигенде неліктен аяғың тоңады?

Тар аяқкиімде ауа қабаты аз немесе мүлдем болмайды. Сондықтан адамнан бөлінетін жылу тез шығып кетеді. Ауаның бойынан жылу нашар өтеді. Ауа жылуды сақтайды деген қорытынды шығарамыз.

Күнделікті өмірмен байланыстыру. Егер пештегі ағаштың , көмірдің жануын күшейту керек болса, оған ауаның мол кіретіндей ету керек. Мысалы ақырын жанып жатқан отты үрлесең , ауа мол кіріп, жану күшейеді. Егер жанып тұрған отқа ауа жібермесең , ол сөнеді. Үйімізде аналарымыз адыраспан тұтады. Сол адыраспанға үрлемесек ол жанып болмай, сөніп қалып жатады.

I.             

II.            Топтастыру стратегиясы / жұптық жұмыс

III.             

 


                                                                                        

 

 

 


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ой-пікірлерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар ой-пікірлерін айта алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар мұғалім айтқанын тыңдап, қимыл -қозғалыстарды қайталайды.

 

 

Оқушылар пакет ішіне ойыншықтар салады.

 

 

Оқушылар болжамдарын, ойларын айтады .

 

 

 

 

Оқушылар оқулықтан «Сен білесің бе?» хормен оқиды.

 

 

 

 

Оқушылар топ ішінде сұрақтарды талқылап, оларға жауап беруге тырысады.

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысын беру

1 минут

42-43 беттегі «Ауа толы айнала» мазмұндау

Оқушылар түртіп, белгілеп  алады.

VI. Қорытынды

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау кезеңі

1 минут

Бірін-бірі бағдаршам түстері арқылы  бағалау, түстермен бағалау

Рефлексия

1 минут

 Image result for бағдаршам суреттеріКартинки по запросу үкілер кері байланыс

 

                                               Мұнайлы аудандық
білім үйлестіру орталығы

 

 

 

 

 

 

 

                                                       Жаратылыстану 2-сынып
Тақырыбы: « Ауа толы айнала »
Аудандық семинар
№ 9 жалпы білім беру орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі: 
Коптерева Базаркан Джумаевна

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 2018 оқу жылы

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары жаратылыстану 2 сынып тақырыбы: Ауа толы айнала"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
