Тәрбиеші:Тажикенова Бахытгул Балгабаевна
№ 37 «Арман» балабақшасы
Ұйымдастырылған
ашық оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім
саласы: «Коммуникация»
Білім
бөлімі: «Сауат ашу»
Тақырыбы:
«Дыбыстар әлемі»
Мақсаты: Сауат
ашу арқылы балалардың білімін толықтыру.
Дамытушылық: Ойын
арқылы балалардың шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды ұйымшылдыққа, әдептілікке, тәрбиелеу. Сабақтың
көрнекілігі:Суреттер, буындар, үлестірмелі карточкалар,текшелер,видео
көрсетілім.
Әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,әңгімелесу,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
-Балалар, барлығымыз жылулық шеңбер бойына тұрып, амандасып алайық.
Шаттық шеңбері:
Біз балдырған тең
басқан,
Дос құшағын елге ашқан.
Тілегіміз тыныштық,
Ашық болсын кең аспан.
Мықты болсын іргеміз,
Бәріміз де біргеміз.
Балалар шаттық шеңберіне тұрып сәлемдеседі.
Балалар сауат ашу әлеміне
барғыларың келеме.Онда қызықты тапсырмалар,ойындар бар.Бүгінгі күнді жақсылап
өткізейік. Ханшайым сөзі: Сауат ашу әлеміне,
қош келдіңдер.Менің тапсырмаларым өте қызықты,менің әлемімне білім нәрін
аласыңдар деп сенемін.
Өткенді
қайталау
1.Әріп дегеніміз ? 2.Дыбыс
дегеніміз не
?
3.Дыбыстар нешеге бөлінеді
?
4.Дыбыстан не құралады ?
05.Буыннан не құралады
?
6.Сөзден не құралады
?
7.Сөйлемнен не
құралады
Балалар
тапсырманы қызығушылықпен ойнап, сұрақтарға жауап береді.
-Әріп
– дыбыстардың таңбалануы.
-Әріпті
көреміз, жазамыз.
-Дыбыстарды
айтамыз, естиміз.
-Дыбыстар
екіге бөлінеді.
-Дыбыстан
буын құралады.
-Буыннан
сөз құралады.
-Сөзден
сөйлем құралады.
-Сөйлемнен мәтін құралады
Ханшайымның
ендігі тапсырмасын балалар мұқия орындауымыз керек.
1.тапсырма: Бұл ойынның шарты балалар берілген
дыбыстарды ажыратып сандыққа бөліп орналастыру керек.
Мысалы: Дауысты дыбыстар қызыл сандыққа (А,О,Ы,І,Е,Ә) Дауыссыз
дыбыстар(Б,Т,С,П,Қ,Н,Ң,Ғ,Л) тақтадан сиқырлы қаламен апарып орналастырады
2. Жұмбақ өлеңдер шешейік.
Ойынның
шарты: Балалар дыбыстарды ойлап табады
Алма, алмұрт егеміз Бала отыр партада
Айға сапар шегеміз Оқы, үйрен
шаршама
Аспандағы
айда да Пеналь,портфель білесің
Бұл
дыбыста бар деп білеміз Ешқашанда тастама
Қандай дыбыс деп ойлайсың
Тайға
мініп шабамыз Ғасыр, ғылым ғаламшар,
Тау мен тасты табамыз. Ойлаған ғалым
адамдар
Тарақ тайлақ тауықтан Ғарышкерлер ұшқанда
Қандай дыбысты табамыз Жасайды ғажап қадамдар
Қандай дыбыстарды естідің
Нан
- әлемнің азығы Ризамыз оқуға
Дастарқанның қазығы Ретімен тоқуға
Нар - түйенің асылы, Қиындау айтуға, қиын
–ақ оқуға
Өрісі
ел жазығы Кейбіреулер
қорқуда
Нанда,Нарда,найзағайда
Қандай дыбыс деп ойлайсың.
Кезікті
қандай дыбыс
3.Суретті
ребус шешу:
а) Тас + бақа - Тасбақа
ә) Ай + гүл - Айгүл б)
Айна + гүл – Айнагүл
в) Түйе+ құс – Түйеқұс г)
Сары + ағаш - Сарыағаш
4.Етік сөзіне дыбыстық талдау жасау. Шапалақ ұру арқылы буынға бөлдіру.
Е дыбысына келетін сөздерге мысал келтіру
--Дауысты
дыбыс
Сөздерін тауып кеспе текшелермен қойып шығады,сөйлем
құрайды.Балалардың әрқайсына дыбыстық талдауға тапсырма текшелермен
беріледі.
Балалар тапсырманы қызығушылықпен орындайды.
5.
Д. ойын «Буынды жалғастыр»
Әуеннің
қимылымен билеп,тоқтағанда көрсеткен буынды жалғастырып сөз айтады.
- Ай-гүл, Ай-ран, Ай- сұлу, Ай-на, Ай-ман т.б
- Са-ғат, Са-на, Са-мал, Са-бақ, Са-ғыз, Са-бина,Са-бын т.б
- Та-ғам, Та-на, Та-рақ, Та-мақ, Та-у, Та-уық,Та-ры,т.б
6. Сөйлем неше түрге
бөлінеді?
Осы сөйлем түріне байланысты тапсырма
Д/ойын: Сөз ойла,тез ойла
Сөздердің модулін пайдаланып сөйлем
құрастыру.
1.Әжем маған айран берді.
2. Алақай,анам машина әперді!
Ханшайым сөзі:Балалар сендер тапсырмаларды дұрыс орындап жатсыңдар.
Балалар ханшайымның тапсырмасын дұрыс
орындап шығады.Балалар сендер ақылды,білімді,алғыр екендеріңді көрсеттіңдер.
Қортынды:Балалар
сендерге ханшайымның тапсырмалары ұнады
ма? Қандай тапсырма қызықты
болды?