Сабақ:
|
Мектеп: Космодемьянская
атындағы №23 мектеп-лицейі
|
Пәні: информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Есенова Диана Бахтияровна
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Анимация құру
|
Сабақ негізделген
оқу
Мақсаты
|
5.3.3.1-
ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар анимациясын
мен оқиғаларды құру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Анимация
туралы ұғым алады.
|
·
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Scratch
бағдарламасы арқылы, қарапайым анимация жасау жолдарын практика жүзінде
үйренеді.
|
|
Кейбір оқушылар: Шығармашылық
ойлау қабілетін дамыта отырып, күрделі анимация құра алады.
|
·
|
Бағалау критерийі
|
Скриптілермен
таныса отырып, объектіге енгізіп, түрін өзгерте біледі.
Тақырып
бойынша білімдерін пысықтап, практикада қолданады.
Сабақ
бойынша белгілі бір ой қорытындылар жасайды.
Өз бетінше анимация жасау
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Scratch, Анимация, Правка, Түзету, Файл, скриптер,
костюм
|
Сыныптағы диалог
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Тармақталу командасын
қалай анықтауға болады?
Циклдік командасын
қалай анықтауға болады?
|
Талқылауға
арналған тармақтар:
|
Құндылықтарға баулы
|
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімге баулу.
|
Алдыңғы тақырып
|
Алгоритм не екенін біледі және түрлерін ажырата алады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі – оқылым және айтылым бойынша диолог құру
Орыс тілі – Scratsh бағдарламасы орыс тілінде болғандықтан
терминдерді айтады.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
Уақыт
|
Жоспарлаған
жаттығулар (төмендегі
жоспарланған
жаттығулармен қатар
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
5 минут
«Пирамида» әдісі
арқылы өткенді
қайталау
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу , түгендеу
2. Ынтымақтастық
атмосферасын құрамын
Оқушыларға қима
қағаздар таратылады. «Пазл» әдісі арқылы қима қағаздарды құрастырады.
І. Топта сурет
ІІ. Топта жазу берілген
|
SCRATCH
|
Оқушыларға
«пирамиданың» қиылған парақтарын таратамын. Оқушылар «пирамиданы» құру арқылы
үй тапсырмасы тексеріледі.
Үй тапсырмасын қайталау үшін «Scratch» бағдарламасына арналаған сұрақтар
жасаймын
Жаңа сабаққа кіріспе: Екі топқа екі түрлі
тапсырма таратылады.
І – топ «Адасқан әріптер»
ІІ – топ «Мюнстербург»
Оқушылар әріптерді және сөздерді табу арқылы
сабақтың жаңа тақырыбын ашады.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
«Анимация құру».
|
Үлестірмелер, оқулық,
жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы
15 минут
Терминдермен жұмыс
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Анимация – нысанның қозғалысы немесе өзгерісін, қозғалыстың
әртүрлі кезеңіне сәйкес кескіндер тізбегін экранда жылдамдата көрсету арқылы
дене қозғалысы динамикасын экранда бейнелеу тәсілі. Анимация термині латынның
«anima» - «жан» сөзінен шыққан, жандану,тірілу деген мағынаны білдіреді.
Анимация құрудың 2 жолы бар:
1. Дайын суреттерді қолдану арқылы анимация
жасау классикалық әдіс деп аталады. Классикалық әдіс сурет файлдары арқылы
жасалады.
2. Компьютерлік ойындарды жасау кадрлық
анимациялар деп аталады.
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме
қағаздар,
интерактивті
тақта
|
Практикалық
тапсырмалар
10 минут
|
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
I тапсырма:
Программалау ортасында кез келген кейіпкерді алып, оңға 10 қадам
жүргіземіз. Лого Scratch бағдарламасында Спрайтқа анимация береміз.
II тапсырма:
Программалау ортасындағы анимация берілген
кейіпкерге фон орнатамыз.
(жұлдыша
арқылы бағалау)
IІI тапсырма:
Конвертегі тапсырма арқылы анимация жасайды.
|
Оқулық, дәптер, компьютер
Жұлдышша мен бағаланады.
|
Сабақтың соңы
«Сиқырлы қорапша»
Өзіңді тексер
5 мин
Кері байланыс
|
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі.
Әдістің ережесі:
1.1-ші топ (нөлдіктер)
кестеден сан тандайды.
2. Мұғалім сол нөмердегі
сұрақты оқиды.
3. Жауап дұрыс болған
жағдайда, 1-ші топ сол квадратқа нөлдік қояды.
4. Жауап дұрыс болмаған
жағдайда, 2-ші топ (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа
крестик қоюға мүмкіндік алады.
Сұрақ тапсырмалары:
1. Анимация
жасау кезінде қандай блоктарды белсенді қолданамыз?
2. Не үшін
кейіпкерлердің костюмін ауыстырамыз?
3. Анимация
дегеніміз не?
4. белгішенің қызметі?
5. Ойын
бағдарламасында кейіпкерлерді қалай ауыстырамыз?
6. Ойын
бағдарламасында скиптер неден құралған?
7. Скриптер
бөлімінде қанша бөлімшеден тұрады?
8. бұл белгішенің қызметі?
9.
Scratch программалау ортасында фон қалай қоямыз?
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
«Бес саусақ» әдісі
|
оқулық, дәптер
|
Критерилер
|
Дескриптор
|
Тармақталу
және цикл командаларын ойын ортасында бағдарлама құруын түсінеді және қолдана
алады.
|
1.Scratch-те бағдарлама құрады.
2.Орындалатын алгоритмдерді рет-ретімен
жазады.
3.Берілген скрипттің шартын сипаттайды.
4. Анимация ұғымын түсінеді.
5.Анимация жасау мүмкіндіктерін қолданады.
6. Анимация жасау кезінде блоктарды белсенді
қолданады.
7. Scratch программалау ортасында анимация
құрады.
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде
үлгердім бе?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
|
|
|
|
|
|
|
|
|