Инфоурок Биология Другие методич. материалыСезім мүшелері -анализаторлар.Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі

Сезім мүшелері -анализаторлар.Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі

Скачать материал

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Координация және реттелу

Мектеп: Ж.Егінбаев атындағы интернаты бар орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің  аты-жөні: Уәлиев Ұлан Бақыткелдіұлы

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Есту мүшесінің құрылысы

Осы  сабақта  қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына  сілтеме)

8.1.7.2 Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық  оқушылар:  Есту мүшесінің құрылысын және гигиена ережелерін біледі.

Оқушылырдың басым бөлігі :Есту мүшесінің құрлысымен қызметін біледі.

Кейбір  оқушылар: Дыбысты қабылдау кезіндегі үрдістердің реттілігін зерттейді.

 

Бағалау критерийлері

Адам өміріндегі есту қабілетінің маңызы, есту мүшесінің қызметі,есту  мүшелері   арқылы қабылдаудың  ерекшеліктерін зерттеу.

 

Тілдік   мақсаттар

Оқушылар:    Академиялық  тілде өз ойларын еркін жеткізе біледі.

Пәнге қатысты  лексика мен терминология:Рецептор,  дыбыс толқыны, дабыл жарғағы, балғаша сүйек, жарғақты лабиринт, перилимфа,анализатор,  жүйке қозу толқыны,вестибула, отосклероз,  неврит

Құндылықтарға баулу

Мемлекеттік және қоғамдық  өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің  ұлттық жүйесін табысты дамытудың  ең басты шарты.

Пәнаралық  байланыс

Физика

Алдыңғы білім

Сүтқоректілердің тіршілік ортасы. Сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері.  (7-сынып)

Сезім мүшелері және анализаторлар туралы түсінік (8-сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5- минут

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

Ұйымдастыру. Сәлемдесу.

Оқушылармен бірге сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтап алу

Сабақтың тақырыбын жағдаят сұрақ арқылы табу, оқу мақсатына өздігінен жетуге ұсынады.

Оқушылар қойылған сұрақ арқылы сабақтың тақырыбын табады және мақсатын ұсынады.

Топқа бөлу: адасқан әріптер бойынша топтарға бөлу

        І. Өткен сабақты пысықтау, қайталау.

Тапсырма №1 Терминдермен жұмыс

Домино ойны

Көру анализаторы бойынша үш тілде терминдерді сәйкестендіру. Жауаптарын мұғалім презентациясы бойынша дұрыстығына көз жеткізеді.

 

Бағалау:оқушылар бірін бірі ауызша бағалайды.

 

Тапсырма №2  ФАКТ немесе ПІКІР

Оқушылар оларға ұсынылған нәрсе факті ме, әлде қарапайым пікір болып (құндылық туралы ойға негізделген) табыла ма, соны шешуге тиіс. Ұсынылған сұрақтар факт болса көк карточканы пікір болса кызыл карточканы көтеру арқылы жауап береді.

Дұрыс жауабы көп оқушыларды мұғалім «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

people-talking.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Похожее изображение

 

Сабақтың ортасы

10  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Топтық жұмыс.

Тапсырма №3

«Джигсо» әдісі.Оқу мәтін мен жұмыс

І-топ. Биологтар:Есту мүшесінің құрылысы

ІІ-топ. Физиктер:Дыбыс қасиеттері

ІІІ-топ. Дәрігерлер:Есту мүшесінің гигиенасы

Әр топ өзіне берген тапсырмалар бойынша постер жасап қорғайды.

Осы жұмыс барысында ұтымды болғаны жаңа терминдер дайын күйінде берілмей, өзара талдау нәтижесінде өз бетімен меңгерілгені. Оқушылар терминдерге өз сөздерімен түсінік берді.Оқушылар құлақты күту жөнінде постер дайындайды. Олардың сонымен қатар жеке құлаққаптарды пайдалану және есту қабілетін үнемі тексертіп отыру туралы материалдарды енгізулеріне болады. Каммертон құралының ерекшелігі жайында баяндайды.Тоқыма жіппен стакандардың көмегімен телефон жасап оның ерекшелігі жайында баяндайды,вертуалды лаборатория арқылы дыбыс толқындарын түсінеді.

       Топтар екі жұлдыз бір тілек арқылы бірін бірі бағалайды.

 

Тапсырма №4 Жұптық жұмыс

Зерттеу  әдісі. Оқушыларға алдын ала дайындалған мәтін беріледі. Мәтінді оқып өзара талқылап буклет құрастырады. Буклетте есту мүшелерінің гигиенасы ережелері және маман кеңесі болуы шарт.

Дәрігерге сұрақ:Бала кезімде құлағым жиі ауыратын. Әсіресе, су тисе болды, түнде тыныш ұйықтай алмайтынмын. Құлаққап арқылы сүйікті әуендерді еш үзіліссіз тәулік бойы тыңдағанды ұнататынмын.Анам дәрі тамызып, мақта салып қоятын. Ал мен сыныптастарымнан ұялып, мектепке жеткенде мақтаны алып тастайтынмын. Бірде мектепке дәрігерлер келіп, оқушыларды медициналық тексеруден өткізді. Сонда дәрігер анамды шақырып, «құлақпен ойнауға болмайды» деп қатты сөйлеген еді. Дәрігер құлағымның ауру себебі мен аурудың алдын алу шарттарын айтсаңыз.

Прямоугольник: скругленные углы: Себеп,
алдын алу
Прямоугольник: скругленные углы:  Прямоугольник: скругленные углы: Гигиенасы
 

 

 

 

 

 


Оқушылар бірін бірі «От шашу» ынталандыру әдісі арқылы бағалайды.

 

  ІІІ."Брейн-ринг"

Тапсырма №5

Логикалық сұрақтарға жауап беру.Жауаптардың дұрыстығын видиороликтер арқылы тексеріледі.

Есту мүшесінің гигиенасы:

ü  Л.Бетховен қалай керең болды?

Оқушы сөзі

Есту мүшесінің бұзылуының алғашқы себебі: есту жүйкесінің бұзылуы.

ü  Есту жолында құлық қалай пайда болады?

Оқушы сөзі

Екінші себебі – құлықтың пайда болуы.

ü  Дабыл жарғақшасында саңылау пайда болуы мүмкін бе?

Оқушы сөзі              

Үшінші себебі : дабыл жарғақшасының бұзылуы, микроағзалардың ортаңғы құлаққа түсуі салдарынан мұрын-жұтқыншақ жолының қабынуы .

ü  Үнемі қатты дыбыстар – есту жолдарының бұзылуының себебі?  

Оқушы сөзі

Төртінші себебі: өте қатты дыбыс дабыл жарғағының созылмалылығын бұзады. 

Оқытушы плеер мен құлаққаптың үздіксіз пайдаланатын оқушыларға  мән береді. Себебі үздіксіз қатты дыбыстардың келуі нәтижесінде дабыл жарғағының зақымдалуына алып келеді.

ü  Есту жолдарының халықтық медицина арқылы емдеу жолдары бар ма? 

Оқушы сөзі

Аурикулодиагностика және  аурикулотерапия арқылы құлақ қалқанына диагностика мен емдеу жолдарын жүргізеді.                       

Дескриптор

1.Естіп қабылдау  ерекшеліктерін саралап, зерттеп, сипаттай алады.

2.Есту мүшесінің ауруларын біледі

3. Есту  мүшесінінің гигиенасын түсіндіріп, ойын  қорытындылай алады

Оқушыларды мұғалім ауызша бағалайды:

«Бұл-жақсы жауап»

«Сен жетістікке жетудесің»

«Сенде аз болса да ілгерлеу бар»

Тоқыма жіп,

камертон құралы

Картинки по запросу телефон из стаканчиковКартинки по запросу камертон

 

Вертуалды лаборатория «Дыбыс»http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/5778-dybys

 

 

img33.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

видеоролик «Есту мүшесі» https://twig-bilim.kz/film/animal-senses-5287/

«Людвиг ван Бетховен»

http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/18855-24_lyudvig_van_betxoven_marko_polo_bedrzhix_smetana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1453301715_diritto-iniziativa-cittadini.jpg

Сабақтың соңы

5 мин

«VAK» әдісін пайдалана отырып, сабақты қорытындылау

-Көзіммен не көрдім? 

-Құлағыммен не естідім?

-Ой түйгенім?

Қосымша 3

Қосымша ақпарат:

 

 

 

Үйге тапсырма

Есту мүшелерінің ауруларын сипаттау

 

Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

.


Барлық оқушылар:

Есту мүшесінің құрылысы туралы біледі

Оқушылардың көпшілігі:

Есту мүшесінің гигиенасы туралы ережелерді біледі

Кейбір оқушылар:

Естіп қабылдау  ерекшеліктерін саралап, зерттеп, сипаттай алады

Қабілеті  жоғары оқушылармен слайд арқылы жұмыс жасап, ағылшын  тілінде білімдерін  дамыту

 

Оқушының жеке ойын жеткізе алуы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ұсынуын бағалау

Оқушының дербес жұмыс жасауы, көздеген нәтижеге қол жеткізуі

Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін  жетістік критерийі мен жұмыс жасаймын.

 

Қосымша материалмен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың көңілдерін көтеріп отыру, мадақтау сөздерін пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

Мақсат шынайы қойылды

Саралау шаралары тиімді жоспарланды

Уақыт кезеңдері толықтай сақталды

Сабақ SMART талапқа сай жоспарланды

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:Сабақ барысындағы тәжірибелер табысты болды

2: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия

 

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? 

      Биология пәнінен қызуғышылығы төмен оқушылар физика пәні арқылы өту барысында сабаққа деген белсенділігі артты.Сабақ жоспарын құруда оқушылардың оқу мақсатына жетуі үшін топтық жұмыс ұйымдастыру, әр топқа деңгейлік тапсырмалар беру, сыни ойлауға арналған сұрақтар қою басты мақсат болған еді. Сабақтың әр кезеңі қызықты, оқытудың түрлі технологиясы қолданылып, уақытқа сай өтті деп ойлаймын. Оқушылардың сабаққа қатысуы белсенді жүрді. Жаңа тақырып бойынша материалды меңгеру оқушылардың өздеріне жүктелді. Топтық жұмысты әр топ бір-бірінікін бағалады. Сабақты қорытындылау, рефлексия, бағалау жүзеге асты.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сезім мүшелері -анализаторлар.Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Бренд-менеджер

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
