- Учебник: «Геометрия», Погорелов А.В.
- Тема: § 2. Смежные и вертикальные углы
- 10.06.2019
- 14542
- 607
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақ №40 | Мектеп 50Тексерілді: | ||||
Күні: 07.02.19ж | Мұғалімнің аты-жөні: Урисбаева Жанат А | ||||
Сынып:8 Б | Қатысқан оқушы саны: 20 | Қатыспаған оқушы саны:1 | |||
Сабақтың тақырыбы | Шеңбердің теңдеуі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу; 8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар біледі: - формуласы центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңберді сипаттайтытын; -берілген теңдеуі бойынша шеңберді салуды; -теңдеуден шеңбер центрінің координаталарын табуды; -берілген теңдеуден шеңбер радиусын анықтауды. қолдана алады: -айқын есмес түрде берілген теңдеуден шеңбердің теңдеуін ажыратып, шеңбердің жалпы теңдеуін айқын түрде көрсетуде; -есептер шығару кезінде ереженің қаситтерін. | ||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: Пәндік лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||
| |||||
Пәнаралық байланыстар | Алгебра пәні. Арифметика. Сызу сабағы. | ||||
Бастапқы білім | Тікбұрышты координаталар жүйесін білу. Пифагор теоремасын қолдана алу. Екі нүктенің арақашықтығы. Толық квадрат. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру кезеңі .а)сәлемдесу, түгелдеу ә) топқа бөлу «Абсцисса», «Ордината» 2.Үй жұмысын тексеру. №207 Төбелері А(2; 3), В(-1; -1), С(3; -4) нүктелері болатын үшбұрыштыңтеңбүйірлі болатынын көрсетіңдер АВ АС ВС АВ,АВС- теңбүйірлі үшбұрыш 3. Нақты мәліметті еске түсіру. 1) Шеңбер. 2) Шеңбердің центрі. 3) Шеңбердің радиусы. 4) Шеңбердің диаметрі. 5) Шеңберге жүргізілген жанама. 6) Тікбұрышты координаталар жүйесі. 7) Екі нүктенің арақашықтығы. | Слайд1 Слайд2 | |||
Сабақтың ортасы | 4. Мағынаны ашу. Жаңа сабақ Aнықтама. Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да бір теңдеуді қанағаттандырса, онда ол теңдеу осы қисықтың (шеңбердің) теңдеуі деп аталады. Теңдеу Ғ(х;у) түрде жазылады.Ғ шамасы х пен у арасындағы орындалатын амалдарды білдіреді.хОу координаталар жүйесінде центрі А(а;в) нүктесінде жатқан радиусы R-ге тең шеңбер берілсін. | Сызғыш, циркуль | |||
| (x-а)²+(y-в)²=R2 Мысал. (x-2)²+(y+1)²=9 теңдеуімен берілген шеңбердің радиусын және центрінің координаталарын табыңдар. В(5;-1) нүктесі бұл шеңберде жатама? Шешуі: А(2: -1), R=3,(5-2)2+(-1+1)2=32+0=9,В нүктесі Мысал. (GeoGebraпр қолдану) Центрінің координаталарыжәне радиусы берілгенде шеңбер теңдеуін жазу. 5.Топтық жұмыс “Ойлан, бірік, бөліс” №1. Центрі координаталар басымен беттеспейтін, бірақабсциссаосінде жататын шеңбердің теңдеуін құрыңдар. №2. Центрі координаталар басымен беттеспейтін, бірақординаталаросінде жататын шеңбердің теңдеуін құрыңдар. Жауабы: №1. А(а; 0)(x-а)²+y²=R2 №2 А(0; в)x²+(y-в)²=R2 6.“Шешімін тап” Оқулықпен жұмыс Есептер шығару№213, жауабы: x²+y²=25,x²+y²=3 №214(ауызша) Үлестірмелі қағаздар тарату
Дескриптор:-шеңбер теңдеуін жазады
| Интерактивті тақта Үлестірмелі қағазлар | |||
Сабақтың соңы | 7.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Радиусы 2, центрі С(2;-1) болатыншенбердің теңдеуін жазыңдар. А(2; -3) нүктесі шеңберде жатама? Шешуі: (x-2)²+(y+1)²=4(2-2)²+(-3+1)²=0+(-2)2 А шеңберде нүктесі жатады Дескриптор:-шеңбер теңдеуін жазады -нүктенің шеңберде жататын, жатпайтынын анықтайды. Кері байланыс . Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үйге тапсырма №216, №217, №218 | Қалыптастырушы тапсырма | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Оқушылар жұптарын және жеке жұмыста өздерін өздері бағалайды. Әрине, мұғалім есептердің жауабын слайдтан ашып қояды. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
6 666 010 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Урисбаева Жанат Алдамуратовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
10 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.