Инфоурок Другое Другие методич. материалыСызықты алгоритімді программалау 7Ә класс

Сызықты алгоритімді программалау 7Ә класс

Скачать материал

Күні :                                           

Мектеп:                  Ахмет Байтурсынов  атындағы орта мектеп - КММ

Мұғалімі :                                     Ильясова  Азима   Ilyasova  Azima

Сабақтың тақырыбы:

Theme of the lesson

       «Сызықтық алгоритмдерді программалау»

                Programming  linear algorithm

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1-алгоритмді программалау тілінде жазу

7.3.3.2-сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда жазу

Сабақтың мақсаты

Lesson objective

      Сызықтық алгоритмдерді программалау

               Programming  linear algorithm

Жетістік критерийлері

·         Сызықтық алгоритмнің программалау тілінде жазылуымен танысады

·         Берілген есептерге программа құрады

 

Ойлау дағдыларының                                                 Білу және түсіну

деңгейі

   Білу, түсіну, қолдану

 Білімділік

 Education

 

 

 

 Дамытушылық

 Developmental

 

 

 Тәрбиелік:

  Bringin up

 

 

 Тілдік мақсаттар

 Language objective

Сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, блок-схемасын, программасын құру дағдысын қалыптастыру;

 

 

Есте сақтау қаблетін дамыту, теориялық білім негізін практикамен ұштастыра білуге үйрету;

 

 

Пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының алғырлық, зеректік қасиеттерін дамуына жол ашу

 

 

Лексика мен терминология: Lexis and terminology

 Сызықтық алгоритм, программада қолданылатын қажетті сөздер

Сызықтық алгоритм деп  –берілген  әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм

 (Сызықтық алгоритм Programming algorithm)-деп енгізу, шығару операторларынан және орындау командаларынан тұратын қарапайым программаны айтамыз (Сызықтық алгоритм программасы Programming  linear algorithm)

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды мамандыққа баулу: программа құру компьютерлік технология саласындағы мамандар үшін маңызы бар екенін айтып өту

Пәнаралық байланыс

Математика жане ағылшын  тілдеріне байланысты алгоритміне программа құру кезінде қолданылады

Алдыңғы оқу

Оқушылар 6-сыныптан сызықтық алгоритмді біледі.

Қолданылытын тәсілдер

Топтық жұмыс   Group work

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

    5 минут

 

 

      

       

         2 мин

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    7   минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

  

 

     Жаңа сабақ

      10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Practice

 

 

Сабақтың ортасы

 

5- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                        

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру:  Organize

Оқушыларға қолайлы орта жағдайын жасау.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу,қауіпсіздік ережесін еске түсіру

Жылы лебіз:  «Сәттілік тілеу»  Good luck

Топқа бөлу:    Divide into groups

1-топ  Монитор   Monitor

2-топ  Процессор  CPU

3-топ Пернетахта   Keyboard

 

Үйге берілген тапсырманы тексеру:

 «Ғажайып қоржын» әдісі арқылы экранда пайда болған  сұраққа жауап бере отырып, өткен тақырыпқа шолу жасаймыз.

 

12- Өрнек -деп  арифметикалық амал таңбаларымен біріктірілген айнымалының  функциясын  айтады

 

23 -Арифметикалық функциялар-дегеніміз не? 3-ке бөлінеді Математикада жазылуы, паскальда жазылуы,функция типі.

 

67 -Стандартты функциялар-  Програмалары жасалып стандартты модульге жинақталған  объектілерді  айтады.

 

82  -Тип дегеніміз  не?– шамалардың қабылдайтын мәндеріне берілетін сипаттама.

 

 

28  -  Мәліметтердің  типі -деп, мәндердің  немесе олармен  орындауға болатын амалдардың жиынын айтады.

 

37  Типтер нешеге бөлінеді   2-ге Қарапайым жане күрделі болып  Қарапайымға  типтер 5-ке бөлінеді күрделі  типтер 4-ке бөлінеді

 

 

33-Қарапайым типке нелер жатады  Бүтін сан, Нақты сан, Символдық шама, Логикалық шама, Мәтіндік шама

14-Күрделі типке нелер жатады Жиымдар, Файлдар, Жазбалар, Жиындар

Қалыптастырушы бағалау:  Дұрыс жауап берген оқушыны  жұлдызша арқылы бағалау.

Сабақ тақырыбын "Мозайка" әдісі арқылы ашамын.  3 топқа «Сызықтық», «алгоритмді», «программалау» сөздерін әріп түрінде үлестіріп, құрастыру тапсырмасы беріледі.

Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

«Сызықтық алгоритмдерді программалау» Слайдтар және оқулық арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

Сызықтық алгоритм-Іс-әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм сызықтық алгоритм деп атаймыз .

Мысалдар келтіру

Мектепке бару алгоритімі

 

Әр түрлі ойындар    Different tasks

 

1-Тапсырма  Task-1

«Құрастыру»  Compilation

Оқушылар  берілген  қағаз  қыйындыларын  құрастырады  жане  қандай  фигура жане  қандай сөз шыққанын  табуы   қажет

1.Фигураларды .Құрастырады

2.Сөздерді  дұрыс  орналастырады  жане  жазады

3.Қандай  алгоритм шыққанын  түсіндіреді 

                                                                                                                                                                 

   2-Тапсырма   Task-2

   «Стикердегі  қызықты сұрақтар»                                  «Interesting questions on the sticker»

    1.Бүкіл дүние жүзлік  желі?    Интернет

2,MS  офис  бағдарламасының құрамын атаңыз? Excel. Access,Power Point

3 Компьютер ауыруы  Вирус

4 Компьютердің миы  Процессор

5   Іске қосу батырмасын ата   Пуск

6    Ақпарат өлшем бірлігі  Байт, бит

7  Вирустарды табуға жане жоюға мүмкіндік беретін программа      Антиверустық программа

8  Адам мен компьютер арасындағы қарым қатынас   Интерфис

Ақпараттық процессрді жүзеге асыратын негізгі құрал  Компьютер

10  F1 пернесінің қызметі    Анықтама ,көмек беру

11 Компьютер жанында тұратын өсімдік? Кактус

12 Компьютердің негізгі құрылғыларына нелер жатады? Манитор Пернетақта  Жүйелі блок

13 Компьютердің қосымша құрылғыларына нелер жатады? Тінтуір, Веб камера , Сканер Принтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://fs03.metod-kopilka.ru/images/doc/63/64417/img6.jpg

 

 

 

 

 

Сандар арқылы

 

 

 

Интербелсенді тақта

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/07aa/00161431-106e192a/img9.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

    3-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-Тапсырма  Task-3

Logical questions

Логикалық сұрақтар арқылы  оқушылрдың сабаққа деген зейінін ашу.

 

«Кім алғыр»- деп аталады  Who can do it?

Сайысымыздың бұл кезеңінде екі топқа ортақ қағаздар таратылады Ол қағаздардың ішіндегі сөйлемдерден  оқушылар алгоритм құраулары  керек  қай топ дұрыс  жане  шапшаң  орындаса   сол  топқа  ұпай  берілед,

 

4-Тапсырма  Task-4

«Есептер»   Reports

Тапсырма. Егер ауаның 21% оттегіні құраса, онда авс өлшеміндегі бөлмедегі оттегінің көлемі қанша болды? а=3, в=4,с=5.

Математикалық жазылуы: V=0,21*3*4*5=12,6

 

Алгоритмі     Программасы

алг химия ( нақты а, в, с, нәт v) program hymia;

арг а, в, с var a,b, c, v: real;

басы begin

енгізу а, в, с a:=3: b:=4: c:=5;

V=0,21*3*4*5=12,6 V:=0.21*a*b*c;

шығару 

readln;

соңы end            Толық программа

https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=4d18f0b3171dc860f6bb213f8d921356-l&n=13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

8- минут

 

 

Сабақты бекіту            « Question on the envelope»

Сабақты қорытындылау мақсатында "Конверттегі сұрақ" әдісі арқылы өтілген сабақ пысықталыды. 

Конвертке өтілген тақырып бойынша 2-3 сұрақ салынып, әр оқушыларға таратып 2 минут уақыт беріледі ар топтан 1 немесе 2 оқушы Конверттегі сұрақтарды алып соларға жауап берулері керек.

 

 


    

 

 

 

 

 

 


Сұрақтар

1.Сызықтық алгоритм дегеніміз нe?-

 Сызықтық алгоритм деп — алгоритм әрбір

қадамы болса және олардың барлығы басы-

нан аяғына дейін, бірінен соң бірі тізбектеле

орындалуын айтамыз.

2. Сызықтық алгоритміне мысал келтір   - ( Мысал)

3.Сызықтық алгоритмді схема түрінде сипаттау - 

  -Бастапқы, соңы

-орындалатын амалдар

-күтілетін нәтиже

4.Алгоритмнің қандай түрлерін білесің?   -    (Сызықтық, Циклдік , Тармақталған )

5.Программа қандай қызметші сөзден басталады?   -   (Program)

6.  Алгоритімді кімдер орындайды    «Адамдар»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://sabaq.kz/wp-content/uploads/2016/02/%D0%A1%D2%B1%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BB%D1%8B-%D1%81%D3%A9%D0%B9%D0%BB%D0%B5%D0%BC.jpg

        Бағалау критерилері

       Assessment creteria

         

Программа тілде біледі

Программа түрлеріне қарай жіктей алады

Блок схемата құрастыра алады.

            Смайлктер

https://pp.userapi.com/c848624/v848624487/eb257/7v3ZkZWECNE.jpghttps://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/879561/812a844e-dcc5-44cf-9b43-faf554fb3993/s1200?webp=falsehttps://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/1384526/cc601cb8-28a2-4878-84e2-43922aca56f7/s1200

Ø  

Ø Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Ø  

Топта ұйымдастыру жұмыстарын  алады;Сабақта «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғайды, дамытады.

 

Ø  

Ø Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Ø Практикалық  жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады;Оқушылар топпен бірлесе отыра  әртүрлі жұмыстар жасайды

 

 

 

   

 Денсаулық

және қауіпсіздік техникасының

сақтау

 

 

Сергіті сәті арқылы оқушылардың денсаулығын нығайту. Әртүрлі  сұрақтар қою арқылы оқушылардың миын жаттықтыру

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

 Алгоритмді программалау тілінде жаза алады;

Блок-схеманың пішімдерінің негізгі қызметтерін біледі;

Алгоритмге сәйкестендіріп, блок-схема сыза алады;

Сызықтық алгоритм ұғымын біледі;

Сызықтық программаны жазу үшін қандай операторлар қолданылатынын біледі.:

Pascal программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында сызықтық алгоритмге программа құра алады.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

 

Кері байланыстан күтілетін нәтижелер:

-мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынас жақсарады;

-оқушы өзінің мықты, осал тұсын анықтайды және алға жылжуға ықпал етеді;

-оқушылардың топпен қарым -қатынасы жақсарады

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Тексерілді........................................

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сызықты алгоритімді программалау 7Ә класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер по обслуживанию многоквартирного дома

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
