предмет
|
Английский язык, 5»В» класс
|
Тема урока,
№ урока по теме, дата
|
Город. Степени сравнения имен
прилагательных.
10-й урок темы
14.03.2013
|
Оборудование, использование ИКТ, источники
информации
|
Мультимедийный проектор, презентация,
магнитола, CD MP3,
Рабочая тетрадь №2 к учебнику «Счастливый
английский.ру» 5 класс, четвертый год обучения; материалы Википедии, раздаточный
материал
|
Цель урока
|
Обобщить знания и умения по теме «Город»
|
Задачи урока:
|
Обучающие и развивающие:
Совершенствовать умения
·
находить имя
прилагательное и образовывать степени сравнения прилагательных
·
слушать текст с
пониманием основного содержания
·
вести беседу в связи с содержанием
прослушанного текста
·
читать текст и вести
беседу по содержанию прочитанного текста
·
употреблять числительные
·
использовать изученный
лексико-грамматический материал в новом контексте
Воспитывающая:
·
формирование языковой
компетенции
·
расширение кругозора
учащихся
·
воспитание чувства
патриотизма
|
Тип урока
|
Урок комбинированный (систематизация и
обобщение знаний учащихся, контроль знаний, умений и навыков)
|
Методы обучения
|
§ активизация познавательной деятельности
§ упражнения
§ индивидуализации
§ актуализации опорных знаний
|
Формы
|
классно-урочная форма обучения
фронтально-индивидуальная
парная работа
письменный и устный опросы
тестовые задания
|
Этапы урока
|
1. Этап целеполагания
T: What
will we do in our lesson?
<Слайд 1>
P1: I
think we’ll read.
P2: I
think we’ll speak.
P3: I
think we’ll listen to.
P4: I
think we’ll sing.
P5: I
think we’ll write.
T: You are
right. And what we’ll speak about? Look at list and think.
<Слайд 2>
P1: We’ll
speak about cities and towns.
T: You are
right again. We’ll speak about cities and towns.
T: Remember
the following rules:
·
Avoid Russian.
·
Don’t make much noise.
·
Respect your partners.
·
Everybody should work hard.
·
Don’t waste time.
·
Be attentive.
|
1 мин.
|
|
2. Речевая зарядка
T: Let’s make pairs.
Учащиеся образуют пары слов и
отвечают фронтально.
T: You are good boys and girls and
know English words well.
And now let’s play questionsball and choose
a boy or a girl who can ask questions.
Do you remember our poem?
Группа хором произносит
считалку:
Out goes the rat,
Out goes the cat,
Out goes the lady
In a big red hat.
You without doubt
Also go out.
Ученик задает вопросы классу,
бросая мяч: P1—P2,P3,P4…
Do you live in England?
Do you live in Russia?
Is Russia a big country?
Where do you live?
What is your hometown?
Do you like it
here?
Ответ
оценивается.
|
4 мин.
|
3. Контроль д/з
T: And
now we’ll discuss your homework.
The
most beautiful place in Cherepovets is ….
The
largest bridge in Cherepovets is ….
The
oldest street in Cherepovets is ….
The
tallest building in Cherepovets is….
The
biggest shopping center in Cherepovets is ….
The
most famous monument in Cherepovets is ….
Ответы оцениваются.
T: I
think you know a lot of your hometown and like it.
|
4 мин.
|
|
4. Аудирование
T: Do you
remember Robin? Where is he from?
P1: He
is from Edinburgh.
T:
There are many old towns in England. Let’s listen to the story of the boy.
Listen to the text and fill in the gaps in Ex.1
1) Colchester
is a … town in ….
2) It
is not … .
3) But
it is the … town in England.
4) Colchester
is not … from London.
5) It
has a lot of … parks and an … castle.
6) There
is a … university in Colchester.
7) Colchester
is a … place, but it is never … here.
Самопроверка по ключу.
<Слайд
3,4>
|
4 мин.
|
|
5. Работа с текстами
T:
Our boy is from a little town in England. He wants to visit Russia. Let’s
help him. There are two articles about Russian cities. Open the brackets
using the necessary adjectives and fill in the blanks. You have 4 minutes to
do it.
Moscow is the capital of Russia. It
was founded in 1147 by Yuri Dolgoruky. The area of Moscow is 2511 square
kilometers. The population of the city is over 11 million people. Moscow is
located on the Moskva River.
Moscow is a 1(beautiful/horrible/ugly) and 2(modern/old/new)
3(village/city/town). It is the 4(biggest/smallest/shortest) city in Russia
and one of the 4(longest/largest/smallest) 5(cities/towns/villages) in the
world. But the air is very 6(dirty/clean/fresh). There are many 7(interesting/boring/quiet)
places. The Kremlin is the heart of Moscow. People are proud of 8 (friendly/old/new)
monuments, 9 (interesting/boring/noisy)galleries, 10 (fast/well-known/unknown)theatres.
Vologda is the capital of the
Vologda region. It was founded in 1147. The population of Vologda is 321,000
people. The area of the town is 116 square kilometers. It is located on the
Vologda River.
Vologda is a 1 (beautiful/horrible/ugly) and 2(fast/modern/old)
3(village/city/town). But it is 4(shorter/smaller/larger) than Moscow. The
air in Vologda is 5(nice/cleaner/dirtier) than in Moscow. The most 6(clean/interesting/boring))
place is the Kremlin. There are many 7(friendly/horrible/beautiful) places.
People are proud of 8 (tall/beautiful/horrible) churches, 9 (black/green/red)
parks, 10 (unfriendly/interesting/boring) monuments.
T: Change over your works and check
using the following table:
Учащиеся выполняют
взаимопроверку.
|
5 мин.
|
|
6. Физкульминутка
T: It’s
time to rest and sing. Do you remember our song?
Учащиеся поют песню и выполняют
упражнения.
|
1мин.
|
|
7. Совершенствование навыков чтения
Учащиеся читают вслух тексты о Москве и Вологде.
Ответы оцениваются.
<Слайд 5,6>
|
4 мин.
|
|
8. Совершенствование навыков говорения
T: Our
English boy has some questions. Can you answer them?
When was
Moscow founded?
And
when was Vologda founded?
What is
Moscow famous for?
What is
Vologda famous for?
Is
Vologda bigger than Moscow?
Where
is the air fresh?
Фронтальный опрос
|
3 мин.
|
9. Работа в парах над диалогом
Use
the questions:
Do you
live in London?
Where
do you live?
Is Cherepovets
your hometown?
Do you
like it?
What is
Cherepovets famous for?
Звучит тихая музыка и учащиеся работают в парах.
|
2мин.
|
10. Драматизация диалога
Ответы оцениваются
|
4 мин.
|
11. Монологическое высказывание о Москве и Вологде в
сравнении.
T:
Let’s compare Moscow and Vologda.
|
was founded
|
is located
|
area
|
population
|
the most famous place
|
Moscow
|
1147
|
the Moskva River
|
2,511
square
kilometers
|
11 million
people
|
the Kremlin
|
Vologda
|
1147
|
the Vologda River
|
116
square
kilometers
|
321,000
people
|
the Kremlin
|
<Слайд
7>
Ответы
оцениваются.
|
5 мин.
|
12. Домашнее задание
1)Написать
английскому другу приглашение в гости в Россию
2)
написать 5 самых интересных фактов о Вологде или Москве
3)
составить кроссворд о городе
|
1 мин.
|
13. Рефлексия
T: What
can you do?
What
do you know about Moscow?
And what about Vologda?
Are
you proud of our capital?
Учащиеся отвечают на вопросы.
T: Take a picture? Write
down your surname and circle the best adjective for you.
Were
you good, better or the best on English lesson?
|
2 мин.
|