Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:
8.3 А Бөліп
шығару
|
Мектеп: Құсмұрын
орта мектебі
|
Күні: 17.01
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Мырзағалиева.Ж.Ж.
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Тері аурулары (жаңа
тақырыпты меңгерту)
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
8.1.5.4
тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаттары
|
Ø тері
ауруларын белгілері және пайда болу себептерін сипаттау;
Ø тері
ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру.
|
Бағалау критерийлері
|
ü Тері
ауруларының белгілерін сипаттайды
ü Пайда
болу себептерін сипаттайды;
ü Алдын
алу жолдарын қышыма, теміреткі, безеу бөртпелер мысалында түсіндіреді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Тері ауруларының
туындау себептері, белгілері, алдын алу жолдарын тиісті терминологияны
пайдалана отырып ауызша жазбаша түсіндіре алады.
Пәнге қатысты лексика
мен терминология:
қышыма, теміреткі,
безеу бөртпелер, дерматолог.
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Дерматолог-
тері ауруларын емдеумен айналысатын дәрігер.
Тері
ауруларының алдын алу шараларына... жатады.
Қышыманың
туындауы ... терінің...қабатында дамуына байланысты.
Тері
ауруларына...жатады.
Тері
аурулары қауіпті, өйткені... .
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу тапсырмасын
орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге
қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады.
Жазбаша жұмыстар
арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары
дамытылады.
Ауызша жұмыстар
арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары
дамытылады.
Таныстырылым
кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды
үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады.
Жеке жұмыс кезінде
өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады.
Топтық немесе
жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық
азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану
құндылықтары дамытылады.
Жаһандық деңгейде
тері ауруларының таралуы мен алдын алу жолдарын қарастыру арқылы жаһандық
азаматтық қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тері ауруларының
ғаламдық деңгейдегі таралулары, олардың себептері туралы қарастырғанда
география пәнімен, тері ауруларының белгілеріне тоқталған кезде алдын алу
шараларын қарастырғанда қолданылатын препараттар мен химиялық заттардың
түрлері арқылы химия пәнімен, пигменттік дақтың пайда болуына күн сәулесінің
әсері туралы қарастырылу арқылы физика пәнмен байланысады.
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар
«Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тынысалу,
бөліпшығару және бөліпшығару өнімдері туралы,
7-сыныптанмикроағзалардың түрлері, антисептиктер мен залалсыздандыру жолдарынбіледі.
8 – сыныптан жұқпалы
аурулар туралы терінің құрылысы және қызметі, терінің бөліп шығарудағы
маңызын біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақ қезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Оқыту көздері мен
ресурстар
|
Сабақтың басы
|
0-4 мин
|
Оқушылардан білетін тері ауруларының атауларын тізіп жазу сұралады.
Оқушыларға өздерінің білгенінше аурулардың белгілерін айту
тапсырылады.
-Терінің
қандай ауруларын білесіздер?
- Оның белгілері қандай?
-Қандай жолдармен тері ауруларының алдын алуға болады? Осы сұрақтарды
талқылағаннан соң сабағымыз не туралы екен, қандай мақсаттарды қоя аласыздар
деп сабақтың тақрыптары мен бағалау критерийлері айтылады.
|
1 -2 слайдтар
|
Сабақтың ортасы
|
4-17 мин
|
Оқушыларға тері аурулары туралы постер жасау ұсынылады.
Оқушылар ұсынылған бейне материалдар, слайдтағы және ақпараттық
парақшалардағы пайдаланып қажетті мәліметтерді зерттейді.
Топтағы оқушылар тері ауруларының белгілері мен себептерін зерттейді.
1-топ. Қышыма.
«Абайлаңыз, қышыма!».
2-топ. Теміреткі, саңырауқұлақ аурулары.
«Теміреткі түрлері»
3-топ. Бөртпелер, безеу
«Жасөспірім және оның проблемалары»
4-топ. «Тері күтімі»
Критерий:
ü Тері
ауруларының белгілерін сипаттайды
ü Пайда
болу себептерін сипаттайды;
ü Алдын
алу жолдарын қышыма, теміреткі, безеу бөртпелер мысалында түсіндіреді.
Кейбір
оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар
туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады.
Қойылған сұрақтарға
жауап беріп, мәліметтерді постерде жазады.
Мұғалім оқушылардың
жұмысына дұрыс бағыттар бере отырып, барлық оқушының қатысуын қадағалап,
тиісті кері байланыс ұсынады.
|
1 - қосымша
3-8 слайдтар
|
17-27 мин
|
Оқушылардың алған білімін жинақтау,өзара бағалау жүргізу мақсатында «Мені
таңда да, сипатта» жұмысы ұйымдастырылады.
Оқушыларға әртүрлі аурулардың атауы жазылған бүктелген қағазды
ұсынып, ішінен тек бір тері ауруын (қотыр, безеу, теміреткі, бөртпе) таңдап
алусұралады.
Таңдап алған ауру бойыншатері аурудың
белгілері мен алдын алу шараларын сипаттайды.
|
|
27-36 мин
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.
|
2- қосымша
|
Сабақтың соңы
|
37-40 мин
|
Кері байланыс
«бес
саусақ» әдісібойынша кері
байланыс береді.
|
9слайд
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін
не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Қабілетті оқушылар тері
күтімінің ережесін жасай алады.
Кейбір
оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар,
қайызғақ, герпес туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады
-3-қосымша.
Кейбір оқушыларға қосымша тапсырмалары, ағылшын
тіліндегі тапсырмаларды орындау ұсынылады.
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру
деңгейін қалай тексересіз?
|
Ауызша талқылаулар кезіндегі жауаптары арқылы
Постер дайындау кезіндегі талқылаулары мен
тапсырманы орындауға қатысуы арқылы
Ауруларды ауызша сипаттаулары арқылы
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы
|
Денсаулықты
сақтау және қауіпсіздік ережелері
|
Сабақ барысында
биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Топтық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасайды
|
|
|
|
|
|
|
|