Конспект урока по английскому языку
вo 2-м классе.
Тема: Виды спорта и игры.
Тип урока: обобщающее повторение видов спорта названий игр, изученных ранее.
Цели и задачи урока:
Образовательные:
- формировать лексические умения и навыки в
устной речи по теме «Спорт»;
- способствовать формированию знаний о
различных видах спорта и играх;
- отработка навыков правописания слов;
Развивающие:
- развивать логическое мышление, память, речь,
внимание, воображение,
культуру
мышления и поведения;
- продолжить развивать умение общаться на
иностранном языке;
- строить высказывания по образцу и
самостоятельно;
Воспитывающие:
- прививать любовь и интерес к английскому
языку;
- воспитывать умение работать в группах, парах
и самостоятельно.
Оснащение урока:
- Доска с датой и темой урока
-
Тематические картинки
-
ТСО
- Учебник: «Student’s book” С.Г.
Тер-Минасова
Л.М. Узунова
Д.С. Обускаускайте
Е.И.
Сухина
Ход урока:
1.
Приветствие: Эмоциональный настрой
–
Hello, children.
–
Children sing in response: Say,
“Hello! Hello!
Touch your knees!
Clap your hands!
Stamp your feet!
Oh! Say, “Hello!
2.
Постановка целей и задач урока:
-
Today at the lesson we’ll remind different sports. Let’s start!
3.
Речевая
разминка:
Game “Interview”
–
Listen to my question, take a
microphone and answer!
If
you make a mistake I’ll give it back.
Correct
yourself!
“Do you like rugby?
Can you play baseball?
What games do you like to
play?
What is your favourite game?
What ball games can you name?
Is ice-hockey from Canada?
Where is football from?”
(Then the children answer
teacher’s questions using the microphone:
Yes, I do.
Yes, I can/ No, I can’t.
I like to play chess and
basketball.
My favourite game is
tennis.
Football. Basketball. Rugby. Volleyball.
Yes, it is.
Football is from Great Britain.).
4.Повторение лексического материала:
Look at the board and name
these sports and games! Work in pairs.
(Дети называют
представленные виды спорта и игры:
Basketball, football,
ping-pong, rugby, hockey, tennis, running, riding a bike, skipping.)
5.Закрепление лексического материала:
–
And now let’s speak about different sports.
- In
turn, you’ll go to the board. Your task will be:
Close your eyes,
touch a thing and say, “What sports do you think of?”
(Children
name: ping-pong, tennis, swimming, skipping, chess, hockey
Touching
the sport items like a tennis ball, swimming hat, chess board etc.
6.Задание на
повторение навыков правописания слов:
-
So, children, at home you had to
remember spelling of some sports.
You
will be divided into two teams. You’ll go to the board in turn and write word
by word in order to remind.
( the following sports are offered to write:
chess, swimming, hockey, badminton, tennis, football etc.)
7.Диктант:
The
students write the words which ‘ve just been given at the previous task.
They
are: tennis, hockey, football, basketball, ping-pong, skipping, badminton,
chess.
Checking:
the cards with typed words are shown and students can check themselves.
8.A game “The wind of
changes is blowing”
(Дети садятся в
круг на стулья, ведущий-учитель говорит: Who can play tennis
change your places! Названия игр меняется, т.е. вместо tennis в структуре
используются: badminton, chess, checkers, basketball, ping-pong, hockey, football, volleyball, rugby.
Учащиеся меняются
местами, В случае произнесения фразы: “The
wind of changes is blowing” все участники игры меняются местами независимо от
умений.)
9.Рефлексия:
Put
ticks (if you can) or crosses (if you can’t):
Now
I can… - name 7-10 sports and games
- write some sports
- understand my English teacher and can answer.
10.Домашнее задание:
Your
home task will be to do a crossword with sports and games. And now I’d like to
thank you for good work at the lesson. The lesson is over. Good bye.
Учитель
Т.В. Малыгина