Инфоурок Биология КонспектыУрок ў 8 класе Тэма: Rana ridibunda (жаба азёрная) – амфібія-папялушка.

Урок ў 8 класе Тэма: Rana ridibunda (жаба азёрная) – амфібія-папялушка.

Скачать материал

Урок ў 8 класе

Тэма: Rana ridibunda (жаба азёрная) – амфібія-папялушка.

 Краўчанка Вячаслаў Анатольевіч - настаўнік біялогіі  гімназіі №23 г.Мінска

Ярашевіч Рэма Васільеўна – настаўнік  геаграфіі гімназіі №23 г.Мінска

 Среди других играющих детей
                                                                                   Она напоминает лягушонка.

                                                                     Ни тени зависти, ни умысла худого
                                                                        Ещё не знает это существо.

……………………………………………
… что есть красота
И почему её обожествляют люди?
Сосуд она, в котором пустота,
Или огонь, мерцающий в сосуде?

Н.Заболоцкий  Некрасивая девчонка

Мэта ўрока: арганізаваць дзейнасць вучняў па вывучэнню агульных прынцыпаў унутранай будовы земнаводных на прыкладзе жабы азёрнай.

Задачы ўрока:

Навучальная:

1.     забяспечыць засваенне ведаў аб ўнутраннай будове і жыццядзейнасці земнаводных

2.     Стварыць на ўроку ўмовы для развіцця пазнавальнай цікаўнасці вучняў;

3.     Арганізаваць сітуацыю, якая садзейнічае развіццю ўменняў аналізаваць і сістэматызаваць;

4.     Садзейнічаць развіцюю ў вучняў умення аценьв

5.     аць вынік сваёй працы, умення планаваць сваю дзейнасць.

Тып урока:урок засваення новых ведаў.

Абсталяванне: падручнікі, сшыткі, презентацыя PowerPoint, праектар, камп’ютар, 3G-мадэм.

Ход урока:

Этап 1. Арганізацыйна-матывацыйны.

Вучням прапаноўвываецца (з дапамогай кампутара і мульціпраектара) прагледзіць тры  відэафрагмента (развиццё лягушкі,  рэзанатары самцоў жаб і іх галасы, дыханне земнаводных) і далей адказаць на наступныя пытанні (прэзентацыя Рower Point):

ü Як захаваць памяць аб чалавеку які здзейсніў нешта асаблівае? (Яму ўсталёўвываюць помнік).

У Парыжы ля будынка Пастэраўскага інстытута Сарбоны, узведзены помнік жабе. У Токія ў 60-х гадах 20 стагоддзя ўзведзены помнік жабе па ініцыятыве і на ахваряванністудэнтаў. Помнікі з’яўляецца данінай удзячнасці гэтай жывёле…..

ü Як вы думаеце чаму? (таму, што жабы –займаюць першае месца як аб’ект навуковых даследаванняў, вынік якіх -  адкрыцці ў галіне фізіялогіі, фізікі, біёнікі.

ü Перад намі стаіць пытанне: Чаму ж жабы сталі аб’ектам даследавання?

Вельмі часта ў сучасным грамадстве розныя пытанні вырашаюцца ў выглядзе тэлевізійнага ток-шоу, і вось я аб’яўляю тэму нашага сёняшняга ўрока-ток – шоу;  (гэта элемент гульні, якога я пастараюся прытрімлівацца да канца ўрока.

ü І так якая тэма нашага ўрока і пастайцеся зыходзячы з тэмы сфамуляваць мэту ўрока.

ü У якой форме мы яго будзем праводзіць- ток-шоу.

ü І пачнём сёння з “Аукцыёна ідэй”

ü Чаму жабы сталі аб’ектам даследавання?

Варыянты вучні запісваюць на аркушы А4 і прымацоўвываюць на дошку.

Ключавая ідэя: выхад на сушу, наяўнасць развітай мускулатуры і шкілета.

Этап 2. Аперацыйна-пазнавальны

Вучні дзеляцца на 5 груп па наступных тэматыках:

1.     Стрававальная і выдзяляльная сістэмы

2.     Дыхальная сістэма

3.     Крывяносная сістэма

4.     Нервовая сістэма

5.     Палавая сістэма, размнажэнне і развіццё

Кожнай з груп прапаноўвываецца для вывучэння адна ці дзве сітстэмы жыццядзейнасці. У групе павінны быць: дакладчык, судакладчык і асісітэнты. Падчас работы груп на экран можна вывесці фатагафіі жаб.

Этап 3. Кантрольна-каррэкцыйны

Успомнім, што вядома нам аб знешней будове і будове шкілета земнаводных і выканаем тэсты (інтэрнэт з дапамогай 3G-мадэма) на веданне будовы земнаводных.

Паслухаем “Рэпартаж з месца падзей”.

Першая група- Стрававальная і выдзяляльная сістэмы.

Другая група -  Дыхальная сістэма

Трэцяя група - Крывяносная сістэма.

Чацвёртая група - Нервовая сістэма.

Пятая група - Палавая сістэма, размнажэнне і развіццё.

Праслухаўшы вашы рэпартажы, паспрабуем адказаць на наступныя пытанні:

1.     Чаму жаб называюць першымі “слімакамі”?

2.     Чаму працэс дыхання жаб называюць “глытаць паветра”?

3.     Як п’юць жабы?

4.     Растлумачце выраз “светлы розум” у адносінах да жаб у параўнанні з рыбамі?

5.     Што засталося жабам у спадчыну ад рыб?

Працягваем “Аукцён ідэй”

ü Чаму ж жабы сталі аб’ектам даследавання?

       Вельмі важна вярнуцца да таго з чаго мы пачыналі.
Прапануюцца тэсты.

Этап 4. Рэфлексія

“Свабодны мікрафон” (у форме інэлектуальнай рэфлексіі)

ü Прыдумайце,  як магло б называцца наступнае ток-шоу аб земнаводных?

ü Штоб яшчэ вы хацелі даведацца аб жабах?

ü У чым цяпер, пасля урока вы бачыце значнасць гэтай тэмы для сябе?

Адзнакі ставяца на наступным уроку з улікам работы кожнага вучня у складзе групы.

Дамашняе заданне:  Біялогія 8 клас, §36, стар. 137-142.

 

Літаратура

1.     Настаўніцкая газета ад 17 студзення 2012 С.8

2.     Камлюк Л.В. Біялогія 8 клас.-Мінск: Нар. асвета, 2010.-222с.

3.     1С:Школа. Биология, Животные, http//obr.1c.ru

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок ў 8 класе Тэма: Rana ridibunda (жаба азёрная) – амфібія-папялушка."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Научный сотрудник музея

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
