Ортаңғы
тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі
Конспект
организованной учебной деятельности в средней группе
Өткізу күні/Дата
проведения:
Тәрбиеші/Воспитатель:
Білім беру
саласы/Образовательная область: Таным. Познание.
Пән/Предмет: Жаратылыстану
Өтпелі
тақырып/Сквозная тема: «Қыс қызықтары»
Тақырыбы/Тема: «Қармен
ойнаймыз» /ойын және зерттеу іс-әрекеті/
Мақсаттары/Цели:
1.Тәрбиелік – воспитательная: қар
қасиеттерін ажырата білуге тәрбиелеу.
2.Дамытушылық –
развивающая: Тәжірибенің нәтижесін көру үшін балаларды
өз бетімен жұмыс жасауға талпындыру.
3.Оқыту –
обучающая: Қардың түрлерімен таныстыру: жылы күнде
жабысқақ, суық күндерде құрғақ болады, қардан түрлі кесек, пішіндерді жасауға
болады. Балалармен қарды зерттеу /аязға суды шығарса ол қатады, егерде жылы
жерге кіргезсе – ериді/
Педагогикалық
технологиялар/пед.технологии: денсаулық сақтау
технологиясы, ойын әдісі, сұрақ – жауап, әңгімелеу.
Ресурстармен
қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: тәжірибе
жасауға арналған: ыдыстар, түтікше, бояу, қалақ.
Билингвалдық
компонент/Билингвальный компонент: қыс - зима, қар –
снег, ақ – белый, мұз – лед
Ұйымдастырылған
оқу қызметінің барысы
1.Ұйымдастырушылық
кезеңі/организационный момент:
Қызықты сәт:
- Балалар, бәріміз терезеге қарайықшы, қазір жылдың қай мезгілі?
- Иә, қыс мезгілі.
Дала аппақ қарға оранды. Күн суытып, жиі - жиі боран соғып, қар жауып тұр. Қар жылы күнде жабысқақ, суық күндерде
құрғақ болады.
Бүгін біз «Ақ ұлпа
қармен» танысамыз.
- Сендер далаға
шыққанда қарды қолдарыңмен ұстап көрдіңдер ме?
- Қар қандай екен?
- Қардың түсі ақ,
суық, қолымызбен ұстасақ, ол еріп кетеді.
- Жауып тұрған
қарға алақанымызды тоссақ – ол алақанымызда ақ ұлпа болып көрінеді.
2.Негізгі
бөлім/оснавная часть:
Тәжірибе жасау.
Балалар, қар қалай
суға айналады?
-Енді қарды тез
еріту үшін оған су құйып көрейік.
-Бірінші ыдыстағы
қарға жылы су,ал екінші ыдыстағы қарға суық су құйып, бақылаймыз. Қай ыдыстағы
қар тез ериді екен.
Қар түрлі пішінде
болады, қарды үлкейткішпен қарайық .
-Қане балалар
қарды алып, ыдысқа салайық. Қар суық болғандықтан, қалақпен жұмыс жасаймыз.
- Енді балалар мен
қарды алып мұздатқышқа салып қатырдым қар неге айналды?
- Иа әр түрлі
пішінді мұзға айналады. Қардың түсі – ақ, ал егер қарға түрлі –түсті бояу
тамызсақ қар басқа түске боялады. Осы пішіндерді өздерің ұнатқан түстеріңе
бояңдар. Балалар түтікшені алып қарға түрлі-түсті бояуды тамызамыз.
Жеке
жұмыс: Амира сен қарды қандай түске боядың?
Қауіпсіздік
ережесі:
1. Мұздан сақ
болу керек. Мұзды лақтырсақ қатты тиеді.
2. Мұзды ауызға
салып жеуге немесе соруға болмайды. Ол кір әрі суық.
3. Мұзды жермен
ақырын жүру керек.
Билингвалдық
компонент: қыс - зима, қар – снег, ақ – белый,
мұз – лед
Сергіту
сәті:
Қар жауғанда топ
бала,
Соқты келіп
аққала.
Мұрны сәбіз, үп үшкір.
Көзі көмір, қап
қара.
Көне шелек
басында,
Сыпырғышы қолында.
Мұз айдынға
ойнауға
Келгендей ақ ол
мұнда.
-Балалар, мен
сендермен керемет ойын ойнағым келіп тұр.
Аз қимылды ойын:
«Қар жинау»
3.Қорытынды/итоговая
часть:
Балалар қазір
жылдың қай мезгілі?
Біз бүгін қандай
тәжірибе жасадық?
Қардың қандай
қасиеттері бар?
Балаларды
мадақтау.