Инфоурок Информатика Рабочие программыАшық сабақ Информаика "Тармақталған алгоритмді программалау"

Ашық сабақ Информаика "Тармақталған алгоритмді программалау"

Скачать материал

Мектеп:

Ғани Мұратбаев атындағы мектеп-гимназия

Мұғалім:

Кульбаева Дана Торебековна

Пән:

Информатика

Күні:

12.12.2015

Сыныбы: 

8

Сабақтың тақырыбы:

Тармақталу алгоритмді программалау

Сабақтың түрі:       

Аралас сабақ

Сабақтың мақсаты:

Шартты опереторлардың жазылу тәртібімен таныстыру және тармақталған алгоритмдерді

программалауды түсіндіру.      Сабақтан алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жұзінде көрсете білу дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

Программалау тілінде жұмыс жасай білу дағдылары, ойлау қабілеті артады.

Өткізілу әдісі:

Деңгейлеп оқыту технологиясы. Электронды тест. Интерактивтік әдіс.

Қолданылатын ресурстар:     

АКТ, бейнебаян, маркер, таратпа парақтар, компьютер, проектор, презентациялар, деңгейлік тапсырмалар, оқулық, интерактивтік тақта.

Пәнаралық байланыс:

математика, геометрия, тарих, экономика.

 

Сабақтың кезеңдері

Өткізілу тәсілі

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

Ресурс 

 

Ұйымдастыру

3 мин

 

Психология-лық дайындық

Топқа бөлу

Топқа бөлу.

Бағалау парақтарын таратып, дескрипторлары ескерілді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Тамшы, жаңбыр, көл» ойынымен топқа бөлінеді.

Бейне баянды тамашалайды

Интерактивті тақта, әуен.

Үй тапсырмасы

Білу

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«5 сұрақ!» ойыны

«6 сұрақ!» ойынын өткізу. Дұрыс жауапқа 5 ұпай.

Оқушылар тақтадағы сұрақтарға жауап береді.

1-тапсырма Алгоритм - ?: фч-3

 

 

2-тапсырма Алгоритм қасиеттері: фч-4

 

 

3-тапсырма «Ойлан-Тап» оқушылар интерактивтік тақтаның «прожектор» құралы арқылы фотосуретте бейнеленген адамды табу қажет. фч-6
4-тапсырма  «Кубизм» интерактивтік тақта арқылы кубиктермен жұмыс жасау фч-7

 

 

 

 

 

 

 

5-тапсырма «Математикалық өрнектер» Паскаль программалау тіліне математикалық өрнектерді аудару фч-8

 

6-тапсырма  блок-схеманы дұрыс орналастыр фч-9

 

Оқушылар тақтадағы сұрақтарға жауап береді 

 

 

1-жауап: Алгоритм – нәтижеге жету мақсатында атқарушыға қандай әрекеттерді жасау қажеттілігін түсінікті әрі дәл етіп көрсететін нұсқаулар рөлі.
2-жауап: Алгоритм қасиеттері: түсініктілік, дискреттілік, анықтылық, нәтижелік, жалпылық. фч-5

3-жауап: Блез Паскаль, Никлаус Вирт, Мухаммед Әл-Хорезми.

 

 

4-жауап:  «Кубизм»

Program esep;

Var

    a,b,c:integer;

    begin

    a:=2;

    b:=3;

    c:=a+b;

    write (‘a+b=’,c);

end.

5-жауап: арифметикалық өрнектерді Паскаль программалау тіліне аударады.

 

 

6-жауап: 

Интерактивті тақта, флипчарт.

Түсіну

Жана тақырып

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

Инсерт әдісі

Бейне баян «Ғажап құс» (үзінді)

 

 

Жаңа материалдары бар таратпа қағаздар беріледі.

Мысал келтіру.

program j;

var x,y:real;

begin

read(x);

if x<3 then y:=x+2 else y:=5*x;

write('y=',y);

end.

Мысал: Екі санды салыстырып, үлкен мәнді экранға шығар.

 

PROGRAM ESEP1;

VAR a,b: real;

Begin

Write('vedite a,b');

read(a,b);

if a>b THEN write('max a') else write('max b');

end.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тапсырманы тақтада орындайды.

 

 

 

 


Бейнебаянды тамашалау

 

 

 

 

 

 

Жаңа материалды таратпа қағаздарды алады, танысып, топта талқылайды.

Дәптермен жұмыс

Қадамдардың тізбектеп орындалуы кейбір шарттарға байланысты болатын алгоритм тармақталу алгоритмі деп аталады.

Шартты оператор if:

if <егер>

then<оператор1>

else <оператор2>

<егер> кез-келген шарттан соң True және False

<оператор1>, <оператор2> Паскаль тілінің операторы.

Тармақталу алгоритімінің жазылу формасы (толымды және толымсыз).

Паскаль Оператордың жазылу түрі:

{Егер   шарт    онда  1оператор әйтпесе 2 оператор орындалады.}

IF  <шартты өрнек>   THEN   <1оператор>   ELSE   <2 оператор>;

            Егер шарттың мәні «ақиқат» болса, THEN сөзінен кейінгі оператор, ал мән «жалған» болса, ELSE сөзінен кейінгі оператор орындалады.

Шарт өрнегін жазу үшін мынадай салыстыру белгілерін пайдаланамыз:

=

Тең

Кіші

<=

Кіші немесе тең

Үлкен

>=

Үлкен немесе тең

<> 

Тең емес

 

Әр топтан  топкөшбасшысы тақтаға шығып,  берілген тапсырманы орындайды. Басқа оқушылар жұмыс дәптерінде орындайды.

 

Бекіту

Қолдану

14 мин

 

Топтарға деңгейлік тапсырмалар беріледі.

 

Топтарға берілген деңгейлік  тапсырмаларды орындайды.

 І деңгей

ІІ деңгей

Оң сан немесе теріс саны енгізілгенін табу.

Program dengei2;

Var x:real;

Bagin

Readln (x);

If X>0 then writelen (x-оң)else writelen(‘x-теріс’)

end.

 

ІІІ деңгей

0-ден 4-ке дейін берілген сандарды анықтау.

Program dengei3;

Var x:real;

Bagin

Readln (x);

If X=0 then writelen (ноль);

If X=1 then writelen (бір);

If X=2 then writelen (екі);

If X=3 then writelen (үш);

If X=4 then writelen (төрт);

end.

 

Деңгейлік тапсырмалар

Талдау (анализ)

2 мин

«Өз-ара тексеру»

 

Деңгейлік тапсырмаларды қаншалықта дұрыс орындағанын қадағалау.

Тапсырманы дәптерге тороындап болғансоң, компьютерге Паскаль программасына салып тексеру.

Деңгейлік тапсырмалар. Интерактивті тақта.

Жинақтау

2 мин

 

«Семантика-лық карта»

 

Таратпа парақтағы «Семантикалық карта» әр оқушыға  беріледі.

Таратпа парақтағы «Семантикалық картаны» белгілейді, тақтадағы дұрыс жауаппен сәйкестігін тексереді.

«Семантикалық қарта»

 

Бағалау

2 мин

Критериалды бағалау

 

Өзіндік, жұптық, топтық бағалау

Бағалау парағы

Синтез

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

5 мин

«Дарынды баламен жұмыс»

 

Сыныптағы қабілетті оқушының алдын ала «Болашақ мамандығым» тақырыбына жазылған бағдарламасын көрсету.

Болашақ мамандығым «Желілік интернет дүкен» ашу.

Интернет дүкеннен 10% жеңілдік аласыз, егер тапсырыс соммасы 2000 теңгеден жоғары болса.

Program zhenildikter;

var a:real;

begin write (‘тапсырыс соммасы’);

readln (a)

if a>2000 then

begin write (‘соңғы тапсырыстың соммасы:,а:100*90);

else if then

begin write (‘саудаңызға рахмет’);

readln

end.

 

Үй тапсырмасы әр оқушы өзінің болашақ мамандығына байланысты тармақтық алгоритм тақырыбына сәйкестендіру.

Флешка, интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күнделік

Рефлексия

1 мин

 

«Блоб көпірі»

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  Блоб көпіріне орналастырады.

Интерактивті тақта «Блоб көпірі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Семантикалық карта»

 

егер

тармақталу алгоритмі

онда

әйтпесе

ақиқат

жалған

типтер бөлімі

айнымалылар

бүтіндер

атау

1.

Қадамдардың тізбектеп орындалуы кейбір шарттарға байланысты болатын ______________алгоритм деп аталады.

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

IF

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Else

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

4.

Then

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

5.

True

 

 

 

 

*

 

 

 

 

 

6.

False

 

 

 

 

 

*

 

 

 

 

7.

Var

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

8.

Program

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

9.

Type

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 

10.

integer

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының аты-жөні

 

Бағалау парағы

Үй тапсырмасын

Деңгейлік тапсырмалар

Семантикалық карта

Барлық ұпайлар

 

100-90 «5»

80-70 «4»

60-30 «3»

1-тап

5 ұпай

2-тап

5 ұпай

3-тап

5 ұпай

4-тап

5 ұпай

5-тап

5 ұпай

6-тап

5 ұпай

1-дең

10 ұпай

2-дең 20 ұпай

3-дең 30 ұпай

1-10

ұпай

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ Информаика "Тармақталған алгоритмді программалау""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Ландшафтный архитектор

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
