Инфоурок Алгебра КонспектыАшық сабақ "Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару Сабақ №22 Сынып:8 Пән: алгебра Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару"

Ашық сабақ "Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару Сабақ №22 Сынып:8 Пән: алгебра Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару"

Скачать материал

Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару 

Сабақ №22                                                           Сынып:8

Пән: алгебра

ТақырыбыКвадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер

                       шығару

Типі: білімді бекіту қайталау сабағы

Мақсаты:

Білімділік: есептер шығару арқылы формуланы дұрыс қолдана білуге

                     қалыптастыру;

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, математикалық тілін және

                                логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы, білімдерін

                     көрсете алуы, өзін-өзі бағалай отырып, жұмыс істеу қабілеттерін

                     дамыту.

 Сабақ түрі:ойын-сабақ (математикалық ралли) практикалық

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, оқулық, жеке тапсырмалар, тест тапсырмалары.

Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру (бағалау парағы)  -2 мин

                                       2.Үй тапсырмасын тексеру(жарысқа дайындық)-3 мин

                                       3.Кестемен жұмыс (1 тосқауыл) -5 мин

                                       4.Теңдеу шешу  (2 тосқауыл)-5 мин

                                       5.Тарих беттерінен (демалыс)-2 мин

                    с/с              6.Оқулықпен жұмыс (3 тосқауыл)  15мин  с/с-2 мин

                                      7.тест  (4 тосқауыл) -5 мин

                                      8.Үй тапсырмасы-1 мин

                                       9.Бағалау (мәреге жету) -3 мин

                                       10. Қорытынды-2 мин

                                      Сабақ барысы:

1.           Ұйымдастыру.

1)    оқушыларды түгендеу;

2)    оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

3)    сабаққа назарын аудару;

4)    сабақтың мақсаты мен міндетін баяндау;

5)    бағалау парағын тарату

 2.            Үй тапсырмасын тексеру.

Орнынан бір оқушы шығару жолын оқиды,әр қайсысы өздерін тексеріп,бағалайды. № 134 (4)-ж/бы:1/6,135 (3,4)-ж/бы: 3)1/9,-1/3,4) 10,-14

 3.  Кестемен  жұмыс (1 тосқауыл)

Толымды квадрат теңдеулер

а2+вх+с =0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image168.gif

D>0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image169.gif

D=0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image170.gif

D<0

Шешімі жоқ

в=

а2+вх+с =0

к=в/2,в-жұп сан

D1= к2-ас

D>0

x1/2=

D=0

X=-

D<0

Шешімі жоқ

 

4.Теңдеу шешу  (2 тосқауыл)

Дәптерге шығарып,жауаптарын парақтың екінші бетіне жазады.Дұрыс шығарса «дискриминант» деген сөз шығады.

5.Тарих беттерінен (демалыс)

Квадрат теңдеулер өте ертеде пайда болған.Шамамен біздің эрамызға дейін 2000 жылдай бұрын Вавилонда,1202 жылы итальяндық ғалым Леонард Фибоначчи квадрат теңдеудің формулаларын жазған.Тек 17 ғасырда ғана Ньютон мен Декарттың арқасында бұл формулалар қазіргі түрге ие болды.  "Дискриминант" мағынасын ағылшын ғалымы Сильвестр  енгізді.Ол көптеген математикалық терминдерді енгізгендіктен,өзін "Математикалық Адам"деп атаған.

6.Оқулықпен жұмыс (3 тосқауыл)  с/с

№137 (1;3;) тақтамен жұмыс, №137(2 немесе 4) орындарында жұмыс

7.тест  (4 тосқауыл)

8.Үй тапсырмасы №138 (1,2)

9.Бағалау (мәреге жету)

 10. Қорытынды

 Қорытынды.1.     Квадрат теңдеуді шешпес бұрын оның қандай түрге жататынын анықтау керек.

     2.     толық квадрат теңдеу болса, онда дискриминантына назар аудару.

     D>0, теңдеудің екі түбірі болады

     D=0, теңдеудің екі түбірі бірдей, яғни бір түбірі болады.

  D<0  теңдеудің түбірі жоқ, яғни теңдеудің шешімі жоқ.

 

 

 

 

 

 

Кестені толтыр (1 тосқауыл)    Толымды квадрат теңдеулер

а2+вх+с =0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image168.gif

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

в=

а2+вх+с =0

к=в/2,в-жұп сан

D1= к2-ас

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

 

 

Кестені толтыр (1 тосқауыл)    Толымды квадрат теңдеулер

а2+вх+с =0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image168.gif

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

в=

а2+вх+с =0

к=в/2,в-жұп сан

D1= к2-ас

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

 

 

Кестені толтыр (1 тосқауыл)    Толымды квадрат теңдеулер

а2+вх+с =0

http://tak-to-ent.net/matem/8kz/image168.gif

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

в=

а2+вх+с =0

к=в/2,в-жұп сан

D1= к2-ас

D>0

 

 

D=0

 

 

D<0

 

 

 

 

Теңдеу шешу  (2 тосқауыл)

1.     х2-7х+10 =0

1)    5;2 -Д    2) -5;-2-И    3) 5;-2-С   4) -5;2-К

2.     у2-12у+32 = 0

1) -8;-4-С   2) 8;-4    3) 8;4-И        4)-8;4-Р

3.  х2 -9х+18 = 0

1) -6;3-К  2)  6;3-С   3) 6;-3-М  4)-6;-3-А

4.  у+ 8х+12 =0

1) 6;2-А   2) 6;-2-М    3) -6;-2-К    4)-6;2-Р

     5. х2-8х-20 =0

1) 10;-2 -Р     2) -10;-2-А  3) -10;2-М   4) 10;2-Н

     6. у2-5у-24 = 0

1) -8;3-А  2)-8;-3-Т  3) 8;3-М   4)  8;-3 -И

    7.х2-7х+10 =0

1)    5;2 -М    2) -5;-2-И    3) 5;-2-С   4) -5;2-К

      8.у2-12у+32 = 0

1) -8;-4-С   2) 8;-4 -А   3) 8;4-И        4)-8;4-Р

9.  х2 -9х+18 = 0

1) -6;3-К  2)  6;3-Н   3) 6;-3-М  4)-6;-3-А

10.  у+ 8х+12 =0

1) 6;2-К   2) 6;-2-М    3) -6;-2-А    4)-6;2-Р

     11. х2-8х-20 =0

1) 10;-2 -Н     2) -10;-2-А  3) -10;2-М   4) 10;2-К

     12. у2-5у-24 = 0

1) -8;3-А  2)-8;-3-Р  3) 8;3-М   4)  8;-3 –Т

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару Сабақ №22 Сынып:8 Пән: алгебра Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Спортивный психолог

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
