Ақмола облысы
Зеренді ауданы
« Пухальск негізгі мектебі » КММ
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ
Тақырыбы: «Жемістер мен көкөністер»
( 3 «б» сынып)
Өткізген: Муханбеталина Г.К.
Сабақтың тақырыбы: Жемістер
мен көкөністер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: тақырып
бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау, үйренген сөздерді, сөз тіркестерін
қайталау, ауызша сөйлеуге жаттықтыру.
Дамытушылық: топпен
жұмыс істеуге үйрету, есте сақтайтын қабілеттерін дамыту, есте сақтайтын
қабілеттерін дамыту, сауатты жазу, оқуға дағдыландыру, тілдерін жаттықтыру
Тәрбиелік: мемлекеттік
тіл-қазақ тілін қадірлеуге, бір-біріне деген сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: нәтиже
сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс: ойын технологиясы, сұрақ-жауап, баяндау.
Сабақтың көрнекілігі: «Жемістер, көкөністер» суреттері, сөзжұмбақ, оқулық.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
–
Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Отырыңдар!
–
Бүгін сыныпта кім кезекші?
(кезекшіден аптаның күні мен ауа райы,
оқушылардың түгендігін тексеру)
Психологиялық ахуал жүргізу:
–
Балалар қараңдаршы, бізге қонақтар келіпті, қане
алдымен сәлемдесейік.
(Балалар шаттық шеңберін құрып, амандасады.)
Бәріміз енді тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық
Жақсы-жақсы сөздерді,
Қонақтарға сыйлайық!
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз,
Біз әдепті баламыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
4 тапсырма (Ә. Шапағатовтың «Күз келді!»
өленің жатқа айту.)
ІІІ. Негізгі бөлім.
1. Балалар, бүгін біз сендермен өткен тақырыпты
қайталай отырып, санамызға тереңірек түйсінеміз. Ендеше, мына адасып кеткен
әріптерді дұрыс орнына қойып, бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарайық.
ЖМЕСІТРЕ мен КӨНКӨІТСРЕ
ЖЕМІСТЕР мен КӨКӨНІСТЕР
2.
Тілді жаттықтыру.
Енді біз сендермен тілдерімізді жаттықтырайық.
Мен бастаймын, сендер қостап, аяқтаңдар.
Огурцы – қияр,
А граната - .... (анар)
Мороз – аяз,
А лук - .... (пияз)
Жираф – керік,
А абрикос - .... (өрік)
Один – жалғыз,
А арбуз - .... (қарбыз)
Сад – бақ,
А тыква - ....(асқабақ)
Зеркало – айна,
А яблоко - .... (алма)
Усы – мұрт,
А груша - .... (алмұрт)
Кобыла – бие,
А вишня - …. (шие)
Земля – топырақ,
А капуста - .... (орамжапырақ)
Фрукт – жеміс,
А овощ - .... (көкөніс)
Сыныпты пазл арқылы екі топқа бөліп, сабақты
ойын технологиясы арқылы жүргізіп, екі топ сайысқа түседі.
Ойын «Топтап
жина»
Шарты: Тақтада
араластырылып ілінген жемістер мен көкөністерді ажыратып, топтап жинай білу, қазақша
атау, буынға бөлу.
Ойын «Қайсысы артық?»
Шарты: Берілген
суреттердің ішінен 1-топ жеміске жатпайтын суретті, 2-топ көкөніске жатпайтын
суретті тауып, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрайды.
Ойын «Артық
білім – кітапта»
Оқулықпен жұмыс.
а) оқу
ә) аудару
б) сұрақ-жауап
Ойын «Сен
білесің бе?»
Шарты: Жемістер мен
көкөністерде қандай дәрумендер бар екенін ажырату.
А – алма,асқабақ,
сәбіз.
С – алма, қызанақ,
лимон, орамжапырақ, апельсин, картоп.
Сергіту сәті: Ормандағы
аюдың
Құлпынайы көп екен.
Теріп, теріп алайық
Қалтамызға салайық.
Ойын « Білгенге
- маржан»
Дәптермен жұмыс (1-
тапсырманы орындау, жұмыс дәптер №1, 41- бет.)
Толықтырып жаз.
Ойын «Ойлан,
тап!» Сөзжұмбақ шешу.
Шарты: Берілген
сөздерді қазақшаға аударып, тор көздерді толтыру.
1)
Лето
2)
Тетрадь
3)
Школа
4)
Младший брат
5)
Часы
К
|
|
|
1) Книга
2)Весна
3)Солнце
4)Абрикос
5)Хлеб
6)Одежда
7)Друг
IV.
Сабақты бекіту.
–
Балалар, бүгінгі сабақта алған мағлұматтарыңды
шыңдай түсу үшін мынадай тапсырмалар орындайық.
1- тапсырма. Берілген жемістер мен
көкөністердің ішін дұрыс бояп,түсін, дәмін, пішінін ажырату.
Анар, лимон, пияз, қызанақ.
2-тапсырма. Топтастыру.
ЖЕМІСТЕР КӨКӨНІСТЕР
V.
Сабақты қорыту.
–
Балалар, бүгінгі сабақ барысында көптеген сөздерді
қайталап, білімімізді жетілдірдік. Қазір сендер бүгінгі сабақтан алған
әсерлеріңді смайлк арқылы көрсетіңдер.
VI.
Бағалау.
VII. Үйге тапсырма:
«Менің сүйікті жемістерім мен көкөністерім»
кітапша жасау.